E diele, 14.04.2024, 09:56 PM (GMT+1)

Nikë Gashaj: NATO dhe Kosova

Visar Zhiti: Të biesh dhe të ngrihesh me gurin e kufirit mbi kurriz

Kalosh Çeliku: Armiku historik

Paulin Z. Zefi: Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, Lezha dhe Raguza (Dubrovniku), në rrugëtimin e hershëm të Gjuhës së shkruar Arbëre/Shqipe

Qazim Namani: Gjurmë të trashëgimisë kulturore në fshatrat Lladoc, Balloc e Herticës në komunën e Podujevës

Kalosh Çeliku: Ikja nga ferri

Qazim Namani: Bartja e materialit arkeologjikë në vitin 1995 nga Muzeu i Mitrovicës në Muzeun e Prishtinës

Milazim Zeqiraj: Dialogu i dëshmorëve më 13.4.1999

Klajd Kapinova: At Bernardin Llupi - dekja si kjo, vdekja për shqiptarizëm, asht kupë e artë!”

Prend Buzhala: Krijuesit, kur shkojnë në përjetësi, kanë vetëm ditëlindje

Ndue Ukaj: Kriza e njeriut me identitet të humbur

Në kohë të amështa si kjo e jona, kur asgjë nuk duket se ka kuptim, arti mund të shërbejë si një udhërrëfyes për të mposhtë ligështinë, për t’i dhënë oksigjen mendjes njerëzore dhe për t’i qetësuar sadopak trazimet e mëdha shpirtërore të brezisë sonë.Shkrimtari Albert Camus te “Artisti dhe koha e tij” flet për...
Blerim Latifi: Enveri ynë imagjinar Frank Shkreli: At Zef Pllumi – Bashkoni fuqitë mendore për të mirën e përbashkët Frank Shkreli: Kryengritja Anti-osmane e Malësisë së Madhe Ndue Dedaj: Lufta e mbetjeve dhe turizmi Ndue Ukaj: Skreloza politike

Nikë Gashaj: NATO dhe Kosova

Në procesin e rënies së Perandorisë Osmane, Serbia e ka pushtuar Kosovën në vitin 1912, edhe pse Kushtetuta e Mbretërisë së Serbisë kërkonte që ndryshimi i kufijve të miratohej në Asamblenë kushtetuese, ajo nuk e bëri një gjë të tillë dhe as aneksimi nuk u legalizua me traktate ndërkombëtare. Vetëm mbretëria SKS-së...
Sabile Basha & Tefik Basha: Popullsia e Kosovës në dokumentet e Shqipërisë, 1958 (2) Paulin Z. Zefi: Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, Lezha dhe Raguza (Dubrovniku), në rrugëtimin e hershëm të Gjuhës së shkruar Arbëre/Shqipe Qazim Namani: Gjurmë të trashëgimisë kulturore në fshatrat Lladoc, Balloc e Herticës në komunën e Podujevës Qazim Namani: Kozmologjia Dardane Qazim Namani: Bartja e materialit arkeologjikë në vitin 1995 nga Muzeu i Mitrovicës në Muzeun e Prishtinës

Alma Lama: Regjimi i ajetollaheve e ka kunder edhe popullin e tij

Izraeli eshte mbi 1500 km larg Iranit, nuk i ka “marre” token e tij sic pretendojne arabet ne Palestine, dhe normalisht nuk do te duhej te ishin ne nje armiqesi kaq te madhe sic jane prej dekadash. Ne fakt dikur kane qene aleate.Por ajetollaheve, per qellime te instalimit dhe mbajtjes me dhune e propogande te regjimit...
Florim Zeqa: Aty ku e ke uzdajen e ke mortajen! Kalosh Çeliku: Armiku historik Fritz Radovani: Shkodra asht djepi i kulturës dhe artit Analisti Florim Zeqa ç'guximtarizohet pas guximit 45 ditor! Ndue Dedaj: Tabu moniste që nuk bien

Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me këngëtaren e mirënjohur Lumturie Axhami - Sejdini Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me studiuesin dhe publicistin Fahri Xharra Aleks Kapllaj: Intervistë me "muzën" e poetit, Arilda Lleshi Aleks Kapllaj: Intervistë me shkrimtarin Gjergj Jozef Kola, fitues i çmimit At Gjergj Fishta, me romanin "Marije Tuçi" Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Milaim Fejziun

Xhevahir Cirongu: Atje ku dielli “puth’’ retë, shoqata mori Jetë!

Shoqata Atdhetare e Kulturore” Tomorri”,  më datën 13 prill 2024 organozoi e zhvilloi Kuvendin e Përgjithshëm të saj në Tiranë.Në sallën e konferencave të Universitetit Ufo,  ishin pjesëmarrës e përfaqsues  të  ndryshëm nga Shoqata Atdhetare Kulturore ‘’Tomorri’’ si: Lushnja, Fieri, Skrapari, Korça,  Tirana,  Gramshi, Durrësi, Berati...
Vladimir Shyti: Dashuri dhe lotë Feti Tunuzliu: Rrezja e përdhunuar Agim Xh. Dëshnica: Ora Zenith dhe trokitja në portë Visar Zhiti: Të biesh dhe të ngrihesh me gurin e kufirit mbi kurriz Klajd Kapinova: La Selva, një histori dashurie romantike emigrantësh

Syrja Etemi: Mbresa ndër breza

Njeriut ndonjëherë edhe papandehur e beftas i ndodh që ta grishë fati i mirë, ta merr në krahët e magjishëm që t’i jep mundësi të përjetojë momente të bukura e fascinante, të cilat do të ngelin të thadruara në kujtesë për vite e dekada. Ndodhi kjo edhe me mua, pikërisht në fundin e qershorit të vitit 2013, kur i bëmë një vizitë grupore  Turqisë...
Hasan Hasanramaj: Nga tubimet letrare të mbajtura në Rugovën turistike Hamdi Hysuka: Atje ku takuam historinë shekullore Ndue Dedaj: Në kullën e Zef Ndocit, pas 30 vjetësh Hasan Hasanramaj: Në Grykën e Rugovës u ngritën komplekse dhe fshatra turistike Hamdi Hysuka: Manifestim historik letrar në nderim e përkujtim të lirisë

Ndue Dedaj: Dy mjekë - Një jetë, dy pasardhës

E tillë ishte dhe ikja në mesprillin e kaluar e mjekes stomatologe Gjelina Mitrushi (Pjetri) në Rrëshen, në gjysmën e moshës, nga një sëmundje e rëndë. Një njeri që nuk i humbi shpresat as në çastet e fundit, pasi brenda vetes rrezatonte një energji njerëzore jo të zakonshme. Për fat të keq ishte përsëritur tragjedia familjare, që gjashtë vite më parë i kishte marrë jetën në moshën 48-vjeçare bashkëshortit të saj, mjekut të nderuar Bardhok Mitrushi (Marku)...
Mehmet Musa: Luftëtari i orëve të hershme Harun Nebih Beka Sali Berisha: Një fitore shumë e rëndësishme! Klajd Kapinova: At Bernardin Llupi - dekja si kjo, vdekja për shqiptarizëm, asht kupë e artë!” Prend Buzhala: Krijuesit, kur shkojnë në përjetësi, kanë vetëm ditëlindje Klajd Kapinova: Kujtimet për Marie Shllakun

Kastriot Dervishi: 30 vjet nga masakra e Peshkëpisë

“Më 10.4.1994, ora 2.30, 6 – 7 persona të paidentifikuar, të veshur me uniformë ushtarake greke, të maskuar me maska, kanë hyrë nga toka greke, nëpërmjet grykës së Bogazit në tokën shqiptare, në postën kufitare të Pëshkëpisë. Aty në mënyrë të befasishme kanë goditur me...
Kastriot Dervishi: Ali Oseku (1944-2024) Kastriot Dervishi: Si u caktua paraja "Lekë" zyrtare e Shqipërisë Kastriot Dervishi: "Të propozohen stimuj moralë" Kastriot Dervishi: Populli i Miçanit telegram shokut Ramiz Kastriot Dervishi: Gomerët revizionistë

Zeqir Lushaj: Jetë të gjatë Flamur e Shqipe

Në ball të Arbrit ndritë përjetë,Data e kuqe njëzetetetë (28),E Nëntorit të historisë,Dita e madhe, e Pamvarësisë,Shumë nderim, gjithmonë kësaj dite,Jetë të gjatë Flamur e Shqipe. Ooo…Flamuri i Atdheut,Prush i zemrës së Skënderbeut.Kur t’valvite Ty flladi i malit,Shohim dorën e Ismail Qemalit...
Tahir Bezhani: Kujtim apo përmendore përjetësie, ti o miku im i shpirtit Zeqir Lushaj: Një pasqyrë për të parë vetveten Fazli Maloku: Ndërroi jetë, Gruaja Qëndresë, z. Shukrije Bunjaku - Osmani Aurel Dasareti: Nuk do ta harroj kurrë mikun tim të mirë, Zeqir Lushaj Zeqir Lushaj: Me këtë njeri edhe mund të isha vrarë!

Florim Zeqa: Vllaznia fituese e 28 Nëntorit në Candelu (TV-Itali) Florim Zeqa: Në Rovato themelohet K.F. “Noli Ponteggi” Enri Zholi: Forald Hoxha - Partizani më formoi si portier, futbolli është jeta ime Sylejman Morina: Arbnesha Lara Nikpali, ylli që shkëlqeu dy dekada në basketbollin e femrave të Zarës Florim Zeqa: ACG fitues i 28 Nëntorit

Albert Zholi: Si u zgjodh Senati i parë shqiptar në 31 janar 1920 Jusuf Buxhovi: Miqësia me SHBA-të filloi në prill 1990 në Uashington Albert Vataj: Masakra e Minervës, kokat e 800 burrave të Otrantos u prenë sepse nuk pranuan të konvertoheshin në islam Jusuf Buxhovi: Hyrja e kryengritësve shqiptarë në Shkup NAREA dhe National Association of Realtors (NAR) nënshkruan marrëveshjen bilaterale të Bashkëpunimit dhe të Anëtarësimit në Washington D.C.


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora