E premte, 24.05.2024, 11:15 PM (GMT+1)

Mendime

Fritz Radovani: Imzot Preng Doçi ishte Abati i Mirditës

Preng Doçi ishte shumë i vogel kur mbeti jetim pa Baben e vet në Mirditë.Edhe vorfnia e familjes do t’a bante punen e vet. Ishte afer 9 vjeç kur u njoft me kangët e fesë katolike të këndueme prej Don Bibaj i Bulgerecit.Ishte At Anastasi që e mori Prengen e filloi me i mësue shkrim e këndim...

Fritz Radovani: Tanushi na ftoi për kafe

Ishte viti 1993, kur po pregatitshim në shtypshkronjen pranë stacionit të trenit në Tiranë librin që do ti dhuronim Papës Gjon Pali II në Shkoder.Pa mërrijtë tue ecë me Prof. Simon Pepen, ndigjova një za, po më thirrte Tanush Mulleti, aso kohe drejtor i burgut Tiranës dhe kerkoi me shkue me te per me pi një kafe...

Florim Zeqa: Le të puthen “demokratët” dhe komunistët!

Shkaku i mos profilizimit dhe raporteve të brishta mes subjekteve politike, demokracia në Kosovë rrezikon të humbas kuptimin e saj. Politika ka filluar që të humbas kuptimin në ballafaqimin me idetë dhe parimet e kundërta, gjegjësisht me autoritarizmin dhe diskursin e ngurtë të politik të kthyer në...

Enver Bytyçi: “Ujërat e zeza” kanë plasur! Nuk ka kolektor që i mban më!

U desh një aksion kontrolli i prokurorëve të SPAK që njerëzia të binden plotësisht se „ujërat e zeza“ të Rilindjes kanë plasur. Për mua kishin plasur me kohë. Qeveria e krimit do të mbushej më kriminelë aq shumë, sa depozita e pushtetit nuk do t’i mbante më. Dhe në fakt kështu ndodhi. Bandat kriminale e mafioze...

Kalosh Çeliku: Budallakia e dalldisur me brekët nëpër këmbë

Serbia, “mikja” jonë historike me të cilën kemi bërë edhe luftë shekullore, dhe kemi përzierë edhe gjak me martesa bashkëshortore jetësore, kemi  lindë edhe fëmijë. Po, kemi marrë dhe dhënë gra dhe burra. Që, Sot: të na vrasin mesdite pas shpine...

Fahri Xharra: Shpella pellazge në Nakovanë, Kroaci

"Spila" Nakovana është një shpellë që ndodhet afër vendit me të njëjtin emër në gadishullin Peljeshac.Vendasit e kanë quajtur gjithmonë Spilo. Në pamje të parë duket vetëm një lloj gjysmëshpelle, por aty ku të krijohet përshtypja se shpella përfundon, është një kalim që të çon...

Fran Gjoka: Intervistë me sociologun Gëzim Tushi

Shqipëria po përjeton një situatë të dhimbshme kriminale, ku del në pah një dhunë e pashpjegueshme ndaj femrës. Si mund ta konsideroni ju këtë situatë dhe cilat do të ishin rrugët për ta kapërcyer këtë gjendje?...

Eshref Ymeri: Nepërkës serbe nuk iu shtyp koka në kohën e duhur

Republika e Dardanisë vazhdon të mbajë mbi shpinë peshën e rëndë të marrëveshjeve që kryetradhtari Thaçi, me bandën e tij, patën nënshkruar me Serbinë fashiste në Bruksel për varrosjen e interesave të popullit dardan. Të gjithë shqiptarët me vetëdije të lartë kombëtare, në mbarë trojet tona etnike...

Fritz Radovani: Aty ku nuk ka drejtësi nuk ka as moral!

Lexoni kush ishin terroristët që drejtonin Shtetin komunist Shqiptar dje, dhe trashigimtarët e tyne që po e drejtojnë shtetin e “rilindur” prap sot!“Po po, do t’ju ringjallim për t’ju torturuar prap sot, se nuk jemi ngopur me aq sa kemi bërë mbi trupat tuaj në 47 vjetë diktaturë komuniste!”...

Idriz Zeqiraj: Kushtëzimet absurde të ndërkombëtarëve, bllokojnë Kosovën!

Dy javë para takimit të 46 shteteve evropiane, ku pritej pranimi i Kosovës në Këshillin e Evropës, Gerald Knaus, nga "Iniciativa Evropiane për Stabilitet", dha alarmin se "disa shtete po përgaditën të bllokojnë pranimin e Kosovës për organizatën e Këshillit të Evropës!" Në krye të kësaj bllokade, çuditërisht, ishin dy nga shtetet kryesore të...

Nue Oroshi: Kosova në tehun e shpatës

Mospranimi i Republikës së Kosovës në Këshillin e Evropës nuk është lajm i mirë për Republikën e Kosovës. Kjo ndodhi për shumë arsye dhe njëra nga arsyet që u bë publike është edhe Mosaprovimi i Qeverisë se Kosovës për krijimin e Asociacionit të serbëve në Kosovë. Më një fjalë mos...

Florim Zeqa: Fajtorët e dështimit!

Letra e udhëheqësve të shtetit, Vjosa Osmani, Glauk Konjufca dhe Albin Kurti dërguar raportueses së KiE-s dërguar Bakojanisit një muaj më parë, me një gamë të zotimeve të kota, ishte gabimi filletar i liderëve shtetëror. Me zhagitje nuk zgjidhen problemet! Nuk ka “herë e zbatojmë e herë nuk e zbatojmë marrëveshjen...

Kimete Berisha: Hotel Burgu!

Me bluzë të Havajit, lule më lule, në gjykatore Enver S. dukej si një bahçe e vaditur që po përgatitet të dal në plazh...! Asnjë thinjë të vetme në kokë, që tregon për kushtet e mira që i ka gëzuar në hotel.- Dhe iku...Këtë qëllim e ka i burgosuri - të ikë nga burgu...

Kalosh Çeliku: Lugati

Im Atë, nga përvoja politike për Shtet Shqiptar, shpesh edhe ma përsëriste: politika, ta hanë edhe kokën. Shkak, që: thënja e tij profetike, Sot: më delë realitet në jetë. Politikanët për pushtet dhe pasuri, sot: e hanë njëri - tjetrin. Arsye, që nuk u mora me politikë, por me letërsi...

Kimete Berisha: Të gjithë kundër Albinit!

- Albin Kurti ka frikë se nëse e bën Asociacionin e serbëve të Kosovës do ta bosnjizojë Kosovën...e Bosnja është në Këshillin e Evropës.- Që është në Këshillin e Evropës nuk i ka penguar Bosnjës, aspak, që të jetë shteti më i korruptuar, më i pashpresi, më i varfëri, më i padrejti dhe më i braktisuri...

Llesh Ndoj: Që të mos jetë vonë...

E takova pas më shumë se dy vjetësh. Ai hyri si dikur, kur punonim bashkë, i qetë,  i vemendshëm, me sytë që shkëlqenin dhe buzëqeshjen karakteristike.- Dje pasdite erdha dhe sot nuk rrija dot pa të takuar, - më tha ai duke më përqafuar me mallin dhe dashurinë që fëmija i së djathtës përqafon prindin e tij...

Hasan Hasanramaj: Fshati Llukë e Epërm, shpatull e fortë e historisë

Për të gjitha ata të cilët në këto momente të vështira i  kanë harrua rezistenca e burrave të rezistencës të kombit në një anë kur nevojitet uniteti ne kacafytem në mes veti në një anë, kurse në anën  tjetër  e kanë qitur pas shpine kontributin  e trimave në mbrojtjen e trojeve tona...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora