E premte, 12.07.2024, 04:03 PM (GMT+1)

Udhëpërshkrim » Gorica

Pëllumb Gorica: Buzë liqenit, në qytetin e Lazgushit

Sa herë udhëtoj drejt Ilirisë së Poshtme më zgjohet e më madhohet ajo grimca e kënaqësisë me shpejtësi e ngutje marramendëse për t’u kthyer në ortek kënaqësie. Një dëshirë që e kalon edhe forcën e pasionit.Është Verë dhe ka shumë lëvizje njerëzish me autovetura, furgonë, autobusë...

Pëllumb Gorica: Nëpër Kolonjë e Leskovik…

Të nisësh një udhëtim…mjafton të guxosh; siç do të bëje për shumë gjëra të tjera: për t’iu gëzuar qetësisë, bukurive të Natyrës, të cilat ndonjëherë mund të të çojnë larg (në rrugë të reja) për të përjetuar të veçanta që shfaqen vetëm duke ecur e shijuar plotësisht.I nisur nga Korça, mezi prisja të arrija sa më parë në Kolonjë...

Pëllumb Gorica: Tri male, një luginë, Vjosa hapin e shtrin

Ka vende që janë poezi; ka vende ku shfaqen njerëz unikë, të mrekullueshëm; ka vende ku heshtja është muzikë, era është zë, ngjyrat e jetës pikë takimi mes “qytetërimit” dhe Natyrës.Dita është e këndshme (pak e ngrohtë dhe e qashtër) për të udhëtuar dhe admiruar gjithçka rreth teje, mes ngjyrave që të ngopin sytë...

Pëllumb Gorica: Krijuar nga Zoti për t’u përkëdhelur

Kur shpërfaqen rrugë, qiell, peizazhe, Bota nuk të duket e vogël. Vetëm pasioni të bën të ngrihesh herët nga shtrati i ngrohtë, pa u shuar yjet; për të zbuluar (përtej Së shkuarës dhe Të sotmes) peizazhet magjepsëse dhe malet (të frikshme) që ta ndalojnë frymëmarrjen me madhështinë e tyre...

Pëllumb Gorica: Qyteti, jo vetëm i moçëm…

Në Beratin e njohur prej nesh, atje ku takohen kohërat e historisë, Antikiteti me Mesjetën dhe Koha e Re; artefaktet dhe arkitektura, kultura njerëzore plot mite të etnogjenezës sonë me tempuj pellazgë e kisha ilire-arbërore...

Pëllumb Gorica: Për te 'Mrizi i Zanave', më shumë se një udhëtim...

Ishte një ditë e ngrohtë tetori plot dritë. Rruga gumëzhinte nga lëvizjet. Nga Lezha deri në Shkodër, në të dy anët e saj, shpalosen pamje të mrekullueshme: fusha, kodrina, toka pjellore të depozituara në mijëra e mijëra shekuj duke bërë të mundur t’u afrojë qënieve të gjalla mundësi ushqimi ku njeriu, si aktor, ka ndërtuar jetesën...

Pëllumb Gorica: Sërish në Vlorë

Nga Tirana dolëm pa aguar mëngjesi i vrullshëm, kur njerëzit nisin rrugëtimet, mbushin kafenetë, apo hapin dyqanet, duke i uruar njëri – tjetrit një ditë të mbarë.Udhëtojmë drejt Vlorës, në këtë qytet unik për nga emri, personalitetet dhe Historia; i bekuar nga ujërat e kaltra, ajërdeti; me njerëz energjikë, me ngrohtësi dhe vello të...

Pëllumb Gorica: Dumreja, një perlë e vetë Zotit!

-Sa bukur!,- thashë me vete, teksa ecja rrugës përmes vendbanimeve dhe kodrinave të buta, që vrapojnë, si të zëna prej duarsh, me pamjen madhështore të malit të Tomorrit ndër sy; nga 84 liqenet karstike të Dumresë, si sy të kaltër, rrethuar me gjelbërim llamburitës, të cilët ka kohë që e shikojnë qiellin dhe shkrihen së bashkë me të deri në...

Pëllumb Gorica: Përmes vetes sime

Në s’të pëlqen e mëparshmja,Gjumit harruar,Ndërto një tjetër ëndërrMe det e pulëbardha. Pa dallgë të vërteta.S’janë më për ty ato.Shto dhe ca valë të urta, të bardha,Që nuk sjellin kurrë stuhi...

Pëllumb Gorica: Kur lexon librin 'Rrëfime për Dumrenë'

Shpesh lexoj libra (kaq shumë libra ka kjo botë, më shumë se lexues) të vendosur në kontekste objektiviteti, largpamësie, bukurie, mençurie, kujtese historike, njëkohësisht, realistë, që flasin me gjuhën e të vërtetës. Shumë prej tyre prej mënyrës së bukur të të shkruarit, përcjellin kureshtje dhe interes për lexuesin...

Pëllumb Gorica: Prej fytyrës së bukur të Tomorrit

Sot është një ditë e veçantë; një ditë nga ato që priten me kënaqësi. Është një nga ato ditë, kur njeriu e ndjen veten të lirë nga detyrimet e përditshme, nga ato ditë kur njeriu e ndjen veten tjetërsoj: të udhëtojë larg, në malet mahnit?se, plot aromë virgjërie: në liqenet, ujëvarat, kanionet, shpellat, kështjellat...

Pëllumb Gorica: Kruja - ky vend i të gjithave

Ndonjëherë fjalët janë të pamjaftueshme për prekjen nga afër të vendeve historike dhe të vetë Historisë. Me të mbushim (aq sa mundim) përjetimet e këndshme nga vrapimi i kohës përherë në përshpejtim.Kur është fjala për Krujën, të njohur për Historinë, Natyrën dhe Mistikën, që i përçon me aq shumë vlera krenarie...

Pëllumb Gorica: Udhëtim si një ëndërr

Në mëngjezin e një dite të bukur nëntori, me diell të ndritshëm prej vjeshtës së vonuar, në thyrjet dhe përthyrjet e relievit, diku me një ashpërsi tërheqëse e diku të mbytura nga ngjyrat e shumëllojshme, nisa një udhëtim për të prekur trevat që shtrihen në Veri.Udhëtimi në Kelmend, në skajin më verior të vendit tonë e...

Pëllumb Gorica: Një ditë vjeshte në Funar të Elbasanit

Mëngjes fundtetori. Rrugët shtuar me lëvizje drejt vendeve të ndryshme. Vrulli i tyre shpërndan sa andej-këtej njerëzit, në peizazhet e qeta, në malet kreshtëlarta, mes pyjeve, ujërave liqenore dhe ajrit të pastër.Udhëtimi herë të ngjan i lehtë, herë i vështirë, hera-herës fluturon i gjithi nga gëzimi përshkues. Në fakt në këtë...

Pëllumb Gorica: Përpjetë liqenit të Vaut të Dejës

Udhëtimet e papritura të japin më tepër emocione. Kënaqësia është e pa fund kur shkel për herë të parë perlat e bukura, kur shijon qetësinë, freskinë, vështron ujërat, gjelbërimin…, që të japin ca ndjesi, të cilat zbukurojnë shpirtin e udhëtarit. E rëndësishme është të dish ta kundrosh, shijosh e vlerësosh...

Pëllumb Gorica: Udhëtim në parajsën piemonteze

Aeroplani lëvizi ngadalë në pistën e aeroportit “Nënë Tereza” të Rinasit e më pas shtoi shpejtësinë, duke u shkëputur nga toka drejt qiellit. Avioni i kompanisë “AlItalia” sapo kishte marrë kursin horizontal, kur zëri i stjuardesës u kujtoi pasagjerëve se do të mbërrinin në tokën italiane një orë më vonë. Rrugët, fshatrat, qytetet...

Petrit Basha: Pëllumb Gorica, Studiuesi, Poeti dhe Gazetari

Pëllumbi i bie kryq e tërthorë rrugëve të Shqipërisë. Udhëtimet, janë kënaqësia më e tij ndaj trokitjeve drithëruese të ditëve monotone. Udhëtime të pafundme afër dhe larg, në vise të njohura dhe panjohura, duke sjellë përshkrime të mrekullueshme dhe freski poetike, që teksa i lexoj më krijohet përshtypja se...

Pëllumb Gorica: Natyra shtron gosti mrekulluese

Deri dje nuk më ishte dhënë rasti të udhëtoja në Pukë. Më dukej e largët në harresën e vet.Një mëngjes të kësaj vjeshte u nisa krejt papritur, a thua se mendimi erdhi në çast për të shkuar atje.Dielli ndriçonte tej. I gëzohesha rrugës ndër më të bukurat e Shqipërisë, që majtas dhe djathtas përmes gjarpërimit në...

Pëllumb Gorica: Sërish në Apoloninë mijëvjeçare

Në Apoloni kam ardhur që në rininë e hershme. Më ka magjepsur atëherë kur e vizitova për herë të parë, ose thënë shkurt ishte një “dashuri me shikim të parë”.I mahnitur humba në këtë qytet antik, të ndërtuar në vitin 558 - 620 Para Erës Sonë prej Ilirëve Taulantë, që ishte më i bukuri dhe më madhështori...

Pëllumb Gorica: Peizazhet e kaltra të Adriatikut

Gjithmonë më ka pëlqyer deti, qielli dhe dielli. Pas një jave fort të këndshme në male, mora udhën për në det. Në pritjen gjithë emocion të udhëtimit, mendimet shkonin te kjo mrekulli, që mbush me gëzim e paqe shpirtin e njeriut, ku gjithshka tallazitet ëmbël dhe, kur rrezitesh në diell pranë tij, lëkura ndërron ngjyrë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora