E shtune, 10.06.2023, 06:37 PM (GMT+1)

Speciale » Basha

Sabile Basha: Situata politike në Kosovë (1945-1948)

Presioni, dhuna e terrori  serbe ndaj  shqiptarëve në përgjithësi, e i atyre të Kosovës në veçanti, ka rrugë të gjatë, laramani të shumëfishtë veprimi e forma të veçanta aplikimi, gjithnjë duke iu përshtatur rrethanave të mundshme të zbatimit. Në këta shekuj të gjatë, shqiptarët përjetuan dhunë politike, dhunë shpirtërore e dhunë...

Sabile Basha: Një monografi shkencore për Minierën e Trepçës

Fillimisht desha të them se autori i librit, Dr. Mustafë Haziri, para pak ditësh më thirri në telefon dhe mu lutë që të shkruaja disa fjalë për librin e tij që e kishte përgatitur për botim. Megjithëse isha tepër e zënë, por pranova, se tema e punuar edhe si punim doktorate në dorëshkrim (ngase isha anëtare e...

Sabile Basha: Amaneti i Babait

Më kishte tregua gjyshja shumë-shumë më herët, se si kishte ardhur deri te një konflikt i vogël për herë të parë në jetën e tyre, në mes babit tim dhe gjyshit, respektivisht burrit të saj. Më thoshte, kjo ka ndodhur për herë të parë dhe për herë të fundit në mes tyre dhe mu atëherë kur ke lindur ti. Vetëm njëherë më kishte...

Sabile Basha: Kafeja e mëngjesit

Rëndom ajo ishte e buzëqeshur dhe me plotë hirësi, por kohëve të fundit, disi vëreja një lodhje dhe një zbehje vjeshte të vonuar. E shikoja vjedhurazi në fytyrë, sytë e saj të zinj kishin humbur shkëlqimin e dikurshëm, pastaj edhe ajo grimë fytyre që i kishte mbetur, kishte filluar ti vyshkej dhe dal nga dal po merrte...

Sabile Basha: Ankthi i fundit i Nënës

Ajo qëndronte e shtrirë në shtratin dysh. Me të madhe djersitej dhe gati-gati nuk dinte asgjë për veten. Asgjë nuk i kujtohej se çfarë i kishte ndodhur, ama bash asgjë. Vetëm si në ëndërr dëgjonte jehun e telefonit që i bëhej se vinte nga kati i parë i shtëpisë. I bëhej se ai telefon cingëronte pandërprerë. Dhe kishte...

Sabile Basha: Kur dhemb dhembja

Nuk më besohet... jo...  jo, kjo që thua ti,  nuk mundë të jetë e vërtet. Këtë që po e tregon tani, më tepër mundë të jetë ndonjë ndodhi nga fantazia e jote e bujshme e një njeriut të moshuar... më falë-ë, se sa realitet . E di... më fal, e di se e ke vështirë-ë, e di se si te gjithë ne... edhe ti ke kaluar muaj të rëndë, por tani..

Sabile Basha: Ninullat e mistershme të nënës

-Kush je, më trego kush je ti, dhe nga të njohë unë... – këto fjalë i përsëriste nëna për të satën herë të cilat iu ishin ngulitur thellë në memorien e saj. Këto fjalë i përsëriste vazhdimisht, si refren të lodhur të ndonjë lipsi, duke më shikuar paturpësisht, ngultas në sy. Nganjëherë më merrte dorën e më përkëdhelte...

Sabile Keçmezi-Basha: Hyjnizim për Nënën

Në flokun e nënës simeKaherë ka rënë borëBuzëqeshja në fytyrë si relikt i ka mbeturNë pasqyrë rrallëShumë rrallë shikohetThotë se pasqyra e përqeshShoqet i numëron në gishtaFjalëpakë është me fëmijëtQudiEdhe përrallat i kanë sosur Fustanet e shumta i ka falurDisa po i zvogëlohen gjatë natës...

Sabile Basha: Mezi ika nga ëndërra

Mezi ika nga një ëndërr e keqe mbrëmëQë më mbylli gojën, kënd nuk mund të thirrjaFrikohesha se do mbyteshim në stuhiKëmbët sa një trohë më kishin mbeturNuk mund të vrapoja nga ëndrra e ligë Flokët fije-fije më shkonin luginësHijet e zeza luhaja ndërtoninThonjtë e këmbëve më hanin lëkurën...

Sabile Basha: Druaj

Druaj se një ditë dot më bien flokëtTë zeza futë si kujtimet që çaraveshenE më qanë në prehër dita në të sosur Dhe, ende frikohem se një ditëUdhët do më bëhen tërkuzëE nuk i zgjidhë as fati i pafat...

Sabile Basha: Prizreni nuk është si dikur

Sot,Duke ecur rreth ShatravanitDikush më thaZonjë, e shikonSe as PrizreniNuk është si dikur Gur mbi gurKujtimet vijën nga baladat Sokakët janë ngushtuarSi hartat e atdheutAtje në theqafje...

Sabile Basha: Garat e kuizit thellojnë dhe zgjerojnë njohuritë shkencore

Interesimi, entuziazmi, dhe,dashuria ndaj lëndës së gjeografisë, profesorit të gjeografisë Safet Rexhepit, sikur nuk i mjaftonte vetëm interpretimi dhe shpjegimi në ligjëratat e rregullta dhe obligative me nxënës, por, ai gjeti edhe një formë tjetër atraktive, duke i hyrë zgjerimit dhe thëllimit të kësaj dashurie ndaj...

Sabile Basha: Metamorfoza e ëndrrave

E pse të jetë e rëndësishmeCili vit ështëApo cili shekull E pse te jete e rëndësishmeStina...Apo ka rënë borëMbi kokat tonaApo, kanë ikur ëndrratPër netët e ardhura Sonte, gjumi më përqeshëMë qetë gjuhënËndrrat edhe më tejPësojnë metamorfozë...

Sabile Basha: Lidhja e Dytë e Prizrenit, 1943

Lufta e Dytë Botërore dhe shpërbërja e ish-Jugosllavisë, tek shqiptaret zgjoi shpresat për një zgjidhje të drejt të çështjes së tyre në rrethanat e reja të krijuara. Një pjesë e lëvizjes politike e ushtarake, gjatë asaj kohe në hapësirën gjeografike shqiptare ishte në krah të bllokut antifashist. Kjo radhitje jepte shpresë...

Sabile Keçmezi-Basha: Sa pak oksigjen

Sa shumë sorollatjePër pak oksigjenDhe për frymëmarrjeNë stinën e djegurNë ecjen vertikaleNë mëkatin e pabërëNë fushën me gaca shtruarTë minuar... nga ofkëllimat...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora