E marte, 16.07.2024, 08:01 AM (GMT+1)

Kulturë » Mehmeti

Hazir Mehmeti: Lamtumirë Mendjendrituri, At Antonio Bellusci!

Në Frasnitë (Frascineto)  flamujt në gjysmështizë.Ndërron jetë biri i saj At Antonio Bellusci. Ai i cili i dha kuptim e krenari Frasnitës, Kalabrisë, Arbërisë, shqiptarisë.  At Antonio, nuk merr frymë më, nuk do ta shohim me flamurin kombëtar në ballkonin e tij, as në...

Hazir Mehmeti: Ismail Kadare ishte i ftuar disa herë në Vjenë

Shkrimtari ynë i madh Ismail Kadare ishte disa herë në Vjenë. Ai është i njohur mirë për lexuesin austriak dhe hapësirat gjermano-folëse.  Në nëntorin e vitit 2008, qëndroi në Vjenë së bashku me përkthyesin e veprave të tij në gjermanisht Joachim Röhm. Ai u takua me mërgimtarë...

Hazir Mehmeti: Në gjimnazin tim pas gjysmë shekulli

Pushimet në atdhe të ushqejnë qenin shpirtërore e fizike. Në veçanti për ish nxënësit e moshuar të mërguar nga valët e jetës. Nga të gjitha vizitat, më e veçanta është ajo e shkollës ku Ti mësove në kohën e vështirë kur gjimnazi fillonte hapat e parë. Në Skenderaj, qyteza me emrin e tij të...

Hazir Mehmeti: Mirënjohje frymëzuese

Vlerësimi i punës sime, autor i abetares, erdhi nga Qendra e Studimeve dhe Kërkimeve të Kulturës Arbëreshe “Gjergj Kastrioti Skënderbeg” dhe Bibliotekës Internacionale “A.Bellusci” në Frasnitë (Frasnito) Kalabri e nënshkruar nga Drejtori i Përgjithshëm Prof.Dr.Antonio Bellusci, Drejtuesja e Qendrës, Dr. Ornela Radovcka dhe Drejtori i Bibliotekës, AVV. Tommaso Bellusci...

Hazir Mehmeti: Botime nga Shoqëritë Shqiptare në Austri (I)

Periudha e fundshekullit nëntëmbëdhjetë dhe fillimi i shekullit njëzet karakterizohet mes tjerash me botime të shumë teksteve shkollore didaktike, pedagogjike, psikologjike, historike,  gjeografike nga shoqëritë e ngritura në shumë qendra të kohës; Stamboll, Bukuresht, Kalabri, Vjenë, Selanik, etj.  Në rrethin e kryeqyteteve në kontinent në botime tekstesh hynë Austri...

Hazir Mehmeti: Lamtumirë këngë e krenarisë, Rizah Izbica!

Kënga buron nga shpirti, e pastër, e shkruar me ngjyrat e natyrës, ngjyrat e jetës. Ajo këndohet vetëm nga ata që e kuptojnë këtë, jo të gjithë.  Dardania ishte gjithmonë e tillë, e bukur me dragoi e zana mali, heronjtë e legjendave, legjendare e legjendarë.  Vepra e tyre nuk e la të pushon lahuta asnjëherë moteve shqiptare...

Hazir Mehmeti: Kopri i vogël slloven, histori e lashtë shqiptare

Burime të shumta nga e kaluara shqiptare të hulumtuara nga Peter Stoka, në librat e tij  “Monumenta Albanica Justinopolitana“,  “Historia Illirii Divina” dhe libra tjerë, zbulon një histori të vjetër shqiptare të pluhurosur shekujve që nga Iliria e lashtë. “ Istria ishte më parë Lapidia (sipas Amsterdam...

Hazir Mehmeti: Në Vjenë lexohen poezi nga shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare

Vjenë, 18 dhjetor 2023.  Organizuar nga Fondacioni për Integrim i Vjenës, e drejtuar nga Franz Wolf , u mbajt lexim letrare me poezi nga shkrimtari të njohur shqiptar, Ismail Kadare.Fjalën hyrëse e paraqiti përfaqësuesi i Fondacionit i cili përshëndeti të pranishmit, mes tyre diplomat, aktiviste e aktivistë, artiste e artistë vjenez...

Hazir Mehmeti: I huaji

Erdha në tokën e re, i huaj përgjithmonërrugë e gjatë me trastën plot vuajtjerrudha robërie, tjetër  s‘mbeti gjëshpresë varur në ngrohtësi tiranieTi nuk e mban mend, ishe i vogël, im birAtdhe tjetër kishim, ara e dardha DardanieUnë jam fajtor dhe ferri më thërretAshtu siç ty Dardania...

Hazir Mehmeti: Vrasjet që paralajmërojnë gjendjen alarmante të sigurisë në Kosovë

Kosova po përballet me sfida sigurie nga jashtë dhe nga brenda. Qeveria e Kosovës po tregohet e pa aftë në menaxhim dhe sigurim të qytetarëve të saj. Sulmet kriminale nga Serbia ishin dhe janë të pritshme gjithmonë, kur dihet se në qeverinë serbe janë po ata kriminel që ushtruan krime gjenocidi në Kosovë, Bosnje e Hercgovinë, Kroaci (Vukovar) Aleksander Vuqiq dhe Ivica Daqiq dhe shumë tjerë pas tyre...

Hazir Mehmeti: At Antonio Bellusci, njeriu i madh i kombit

Përpjekja për mbijetesë është e prekshme në çdo hap të Frasnitës dhe katundeve arbëreshe në Kalabri e njohur me ngulimet arbëreshe gjatë shekujve.  Si duket, periudha më tragjike mbetet ajo pas vdekjes së Gjergj Kastriotit – Skënderbeut. Gjuha, ritet, zakonet, vallet, këngët, afresket, poezitë, përrallat, tregimet, mitet tregojnë...

Hazir Mehmeti: Austria mike kremtoi Festën Kombëtare

26 tetor 2023. Vjenë.    Historia e popujve, me gjithë rezonimet e saj, tregon mbi ecjen shekujve të njerëzimit dhe progresin e tij. Njëra nga më të shquarat në kontinent, ishte historia e popullit austriak në veçanti dhe atij gjermano folës në përgjithësi. Nga kjo botë e thellë ngjarjesh e rezonimesh, pa dyshim, veçohet fuqishëm shekujve...

Hazir Mehmeti: Isak Guta, njeriu i vlerave në historinë e artit kombëtar

Isak Guta, teknolog i filmit dhe regjisor, shkollim të mbaruar në Pragë është hulumtues mbi jetën dhe veprën e Aleksandër Moisiut, i njohur edhe në botën e filmit. Prej tij janë shkruar vepra për jetën dhe artin e aktorit në disa gjuhë duke përfshirë këtu edhe ato në gjuhën shqipe...

Hazir Mehmeti: Era dhe Edi

Nga dritarja e avionit dukej dëbora si një jorgan i mëndafshtë që mbulonte rrafshin e Kosovës. Tani po largohemi. Secili nga ne do bartë me vete kujtimet e atyre gjithfarë kishte parë e përjetuar nga qëndrimi në Kosovë. Një javë, dy javë, më shumë. Apo, udhëtarët e parë që nuk e kishin përjetuar asnjëherë shkëlqimin e qiellit mbi...

Hazir Mehmeti: Vepra e Rexhep Rifatit shndritë në 150 Vjetorin e Ferizajit

Organizuar nga Qendra Kulture e Ferizajt u bë promovimi i veprave të Rexhep Rifatit, gazetar dhe publicist i njohur. Ishte ky manifestim në kuadër të shënimit të Ditëve të Diasporës me rastin e 150 vjetorit të themelimit të qytetit të Ferizajt.   Morën pjesë qytetar, personalitete të kulturës, mike e miq të autorit.  Aktiviteti u drejtua nga . Zyrafete Shala...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora