E diele, 04.06.2023, 05:24 PM (GMT+1)

Kulturë

Hazir Mehmeti: U mbajt ora poetike 'Pranvera Vjeneze 2023'

Vjenë, 30 prill 2023.  Organizuar nga Lidhja e Krijuesve Shqiptarë në Mërgatë, u mbajt orë letrare në hapësirat e Hotelit Europahaus të Vjenës. Morën pjesë krijues nga disa vend  dhe mysafirë të ftuar të fushës letrare. Nga Ambasada e Republikës së Kosovës përshëndeti Jeton Maliqi, diplomat. Të ftuar të veçantë  ishin  Prof. Dr. Isak Shema...

Albert Vataj: Çun Lajçi dhe dhimbja që kacafytet me vdekjen

N’se don me mësue se ç’ka mundet me ba dhimbja e nji gjoksi qi s’mundet me gjimue, e një zemre qi kurrë nuk ka me e mësu, se n’sa copa asht shpërba, e një shpirti qi lyp prehje n’ç’ka e trazon, ti duhet më mësu se si me lexue “... nji letër t’pashkrueme”...

Visar Zhiti: Kubi i Brodskit dhe poezia e së shtunës

- Kur të ktheheni, ndalni në Ann Arbor dhe shikoni Kubin e Brodskit, - më tha miku im Lisandri.- E pse quhet ashtu? - pyeta.- Unë e quaj se Brodski aty bëri atë foton e tij aq shumë të njohur. Të gjithë studentët, pasi diplomohen, është ritual, dalin në fotografi te Kubi…

Ndue Dedaj: Buletini

Se qe jeta, të moçmit e atyre anëve kishin shqiptuar urtinë: “Kurrë mos i dalsh tërmales në krye” (se pastaj vjen teposhtja), krejt si ata filozofët e lashtë, me të vetmin ndryshim, se këta të fundit i shkruanin në papiruse filozofitë e tyre. Mirëpo askush nuk ua vinte veshin burrave të dheut, sidomos komisarët e rinj të pushtetit popullor...

Fatmir Halimi: Jahe Fida - Bekim Ibrahimi, mbi katër dekada në artin e muzikës

Libri poetik i Jahe Fida “Bekim Ibrahimi- mbi katër dekada në artin e muzikës” vjen para lexuesve tanë si një buqetë me lule në këtë fillim vit. Ky libër e pasuron bibliotekën tonë, e zbukuron pamjen dhe e shton koloritin e fjalës së bukur artistike. Vetë titulli “Bekim Ibrahimi- mbi katër dekada në artin e muzikës” është...

Gazmend Freitag: Bekim Fehmiu ishte bërë idhull për mua

Për mua, Bekim Fehmiu ishte bërë i njohur parasëgjithash në rolin e Odiseut. E portretizova me entuziazëm. Ai ishte bërë idhull për mua, në kuptimin që njeriu, pa marrë parasysh rrethanat jetësore, mund të bëjë diçka nga jeta e tij. Sidoqoftë, jeta kah fund i saj ishte e vështirë për te. Në...

Vilhelme Vrana Haxhiraj: Perëndim apo ...?! (3)

Horizonti ishte bërë njësh me natyrën. Atsaj buzëmbremjeje ajo copëz gjithësi, dukej si një masë e tërë e pandashme dhe pa anë me tokën e qiellin. Askund nuk shihje kufijë. Nuk dukej as ajo vija  imagjinare që bën ndarjen mes tokës, ujit dhe qiellit që ne e quajmë...

Blerim Rrecaj: Shëtia e së shtunës

Vendosëm për një shëti kah kryeqytetiNë orën një pasdite dolëm në stacionErdhi autobusi verdhosh numër 1Ishte i mbushur me udhëtarë plot Hipëm me të tjerët që prisnimPasi hapëm udhë për ata që zbritëmKontudktori erdhi mori paratë tonaNa dha dy bileta që do na vlejnë gjithë ditën...

Albert Zholi: 'Kullat tona' dhe heroizmi shqiptar në shekuj

Këto ditë, poeti Gani Orana, po hedh në treg librin e ri me poezi "Kullat tona". Kush janë kullta tona?! Çfarë përfaqësojnë ato?! Pse jeta e shqiptarit është lidhur me kullat?! Çfarë ka në brendësi përveç kullave ky libër poetik?! Kullat, për shekuj janë bërë pjesë e jetës së shqiptarit. Në Kosovë, kullat kishin nisur të ndërtohen...

Edison Ypi: Shkodra fisnike

Po kaloja nëpër unazën e Shkodrës drejt Vermoshit.Po shihja sa majtas djathtas tu u munu me përfytyru ku vallë e kishte pa Migjeni ate shkodranen që pyste “A don qymyr zotni?”.Isha me Fijen, inxhinier i kompjuterave nga Vaksinca e Kumanovës me punë në Tiranë...

Sadik Bejko: Psalmi 137, Bogdani dhe temat biblike në poezinë shqipe

Kjo sprovë, e nisur nga shënime të mbajtura mbi leximet e mia kohë pas kohe të Psalmit 137, mori një drejtim tjetër nga reagimet që erdhën në shtyp me rastin e botimit në Antologjinë e Rudolf Markut të poezisë së Bogdanit “Veshunë me diell, mbathunë me hanë”...

Fitim Çaushi: Një lektorium për Ministren Margariti

Po kalojnë mbi dy muaj, që Shoqata “Labëria” Nderi i Kombit, i ka dërguar Ministres së Kulturës Elva Margariti, Rezolutën e Simpoziumit “Polifonia shqiptare, vlerë e krijimtarisë shpirtërore të popullit shqiptar” dhe ende nuk ka marrë përgjigje, ndonse problemi është fare i qartë: Vasil Tole, depoziton...

Përparim Hysi: Nuk ka faj ai që "vret", por ai që"vritet"

Ndodh, ndonjëherë, që ai që vret, nuk ka faj.Se fajin e ka ai që vritet.  Brenda kësaj thëniejeje që nuk është as racionale dhe as e ligjshme, është dhe ky tregimi im që, për të qenë i sinqert me lexuesin, më tepër është  një përjetim lirik i një POETi. Sado që fjala"poet" është emër i përgjithshëm, unë...

Visar Zhiti: Fustanella si agimet dhe zhguni si mbrëmjet

…kur ka datëlindjen një poet, - që jemi shumë që e duam shumë, - më duket se janë bashkë dhe datëlindjet e poetëve të tjerë, e vetë poezisë…Vërtet te Naimi ynë, me atë fytyrë atërore, shohim prijëtarin frymëzues. Dhe fjala jonë ka dritën brenda të qiririt metaforik që Ai ndezi...

Meti Rexhepi: Dëshmi publicistike dhe historike

Miku i librit dhe dëshmitari i drejtpërdrejtë i ngjarjeve, Doktor Fatmir Hysen Selimi, që në hyrje të librit tij pohon: “pas një periudhe kohore 30 vjeçare”, vendosi t`i nxirrte në mënyrë kronologjike gjithë këto shënime në trajtë libri prej 270 faqesh, me dëshmi faksimilesh, duke shtuar 199 foto për grupe dhe individë...

Shefqet Xh. Hysa: Dashuria e Tanës

Të gjithë barinjtë, që ruanin e barisnin bagëtitë, dinin t‘i binin fyellit. Qeni, krraba dhe fyelli ishin shokë të pandarë për bariun. Ata, që në fillim, kur mësonin fyellin i njihnin katër “avazet” (meloditë e tij) dhe secili përpiqej t‘i lozte sa më bukur ato. Avazi i madh i fyellit është një melodi e shtruar në formën e një kabaje...

Vilhelme Vrana Haxhiraj: Perëndim apo ...?! (2)

Bashkëshortja ime e dashur,  Aja, ishte përqëndruar në ekranin e kompjuterit dhe vazhdonte punën. Pa u shkëputur, më kundërshtoi me fjalët:-Timi, punën e nisur nuk më pëlqen ta lë përgjysmë. Kam disa dorëshkrime që duhen sistemuar. Do Zoti më jep kohën e mjaftueshme që t’i botoj...

Ismet Kallaba: Gjekë Gjonaj botoi librin e ri 'Ana e Malit sipas një trieshjani'

Doli në qarkullim libri më i ri i gazetarit  dhe publicistit  Gjekë Gjonaj, "Ana e Malit sipas një trieshiani – Kronikë e jetës së përditshme të anamalasve"të cilin ai ia kushton trevës së Anës së Malit, siç thotë në dedikim, me rastin e 30-vjetorit të  njohjes së tij me këtë krahinë gjeografike...

Neki Lulaj: Kur numrat ngatërrohen me vitet

Si kështu, Florinë?Si???Shumë herët na ngrive buzagazin në fytyrëIke drejt qiellit në kaltërsiE na le shkrumb në zemërLoti i patharë, pa ngjyrëNa mbeti gjithnjë.Shkove herët pa lamtumirë. Atje largNë rrugën e lagëm me lotë.Në zemër thellëNa pate hyrë bijë,motër,nuse nënë,Juriste e re si rreze që rrezaton...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora