E shtune, 10.06.2023, 06:54 PM (GMT+1)

Editorial

Entela Binjaku: Pranverë kulturore mes miqve nga Timishoara

Nga data 15 maj 2023 në mbrëmje e deri në mëngjesin e datës 19 në vendin tonë zhvilloi një vizitë një ekip nga Shoqata për Kulturën e Banatit dhe nga Fakulteti i Muzikës dhe i Teatrit i Universitetit Perëndimor të Timishoarës në Rumani. Kjo vizitë u realizua falë bashkëpunimit të këtyre institucioneve me Fondacionin Harriet Martineau...

Blerim Latifi: Kur hekurudha konsiderohej si 'puna a shejtanit'

Hekurudha ma e vjetër në Kosovë, ajo që lidhte Mitrovicën me Shkupin, e ndërtuar këtu e 150 vjet më parë, tani qenka duke u hequr krejt. Bashkimi Europian paska dhënë fonde për rindërtimin e saj, konform standarteve bashkëkohore të hekurudhave. Edhe e vjetra është ndërtu nga një kompani franceze, nën drejtimin e një inxhinieri gjerman...

Ndue Ukaj: Kurti ka gabuar rëndë

Shkrimtari Franz Kafka ka shkruar një prozë të shkurtë me titull “Hiq dorë."Ky tregim flet për një personazh që po shkonte në stacion dhe tek sheh orën e tij dhe e krahason me orën e madhe e kupton se është vonë dhe i trembur nga ai zbulim, i duhet të nxitojë...

Frank Shkreli: Lidhja e Prizrenit një kthesë vendimtare për kombin

Muaji Qershor shënon dy data të rëndësishme në historinë e Kombit shqiptar. Me 1 Qershor 1839 ka lindur Abdyl Frashëri, Kryetari i Lidhjes së Prizrenit, i cili njëkohësisht, konsiderohet edhe si shqiptari i parë që hodhi idenë e autonomisë së trojeve shqiptare nga perandoria turko-osmane ...

Blerim Latifi: Zëri aktual i filozofit të pushkatuar 79 vjet më parë

Mes dy luftëtrave botërore, Nebil Çika do të drejtonte disa nga gazetat më të njohura në Shqipëri. Në këto gazeta ai do të bënte të pamundurën që të themelonte një kulturë filozofike, e cila aq shumë i mungonte kulturës shqiptare, shkollave shqiptare dhe mendimit politik shqiptar...

Ndue Ukaj: Kosova sot është në udhë pa krye

Kosova është duke ecë në një drejtim që s'duhet dhe kjo është kambanë alarmi, është një thirrje buçitëse në ndërgjegjen e atyre që e duan vërtet vendin e tyre dhe jo një aksh udhëheqës.Për Kosovën janë duke rrahë kambana alarmi dhe si...

Xhelal Zejneli: Trazirat në Veri skenar i Beogradit

Në mitingun e mbajtur në Beograd më 26 maj 2023, kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiqi, midis tjerash deklaroi: “... Serbia nuk është vend i ambasadorëve... Kujt do t’i vëmë sanksione dhe kujt jo, kjo s’varet prej të huajve. Kjo varte nga ne...”

Blerim Latifi: Shtetet e vogla nuk mund të ecin vetë

Para se ta çojmë kryet përpjetë dhe të themi se na nuk nijmë as për kral e as për mbret, është mirë me i përkujtu këto si më poshtë:Pse dështoi Lidhja e Prizrenit?Sepse asnjë fuqi e madhe nuk ishte në anën e saj.Pse Kosova mbeti nën Serbi pas vitit 1912?Sepse asnjë fuqi e madhe nuk ishte në anën e saj...

Ndue Ukaj: Antiperëndimorizmi është antishqiptarizëm i pastër

Kur jemi te patriotizmi - si virtyt me dashtë tënden pa e urrejtë tjetrin - mjerisht historia është ajo që na përgënjeshtron.Kombin tonë e kanë shkallmuar dy ideologji shkombëtarizuese: osmanizmi e komunizmi, prandaj as sot nuk kemi shkollë kombëtare politike e besa as vetëdije...

Fran Gjoka: Deri kur kështu? Ku je Anton Çeta, shumë po na mungon?!

Gjakmarrja është një fenomen mjaft i përhapur po aq sa edhe i përfolur, sidomos në zonën e veriut. Shumë studime janë realizuar lidhur me këtë fenomen negativ, shumë analiza janë bërë dhe shumë statistika janë hartuar megjithatë ende nuk janë ofruar alternativa për t’i dhënë një zgjidhje përfundimtare...

Albert Vataj: Bijë plangprishës, etërish hekakeq!

Rriti rrogën vetes, e mos e vri mendjen, se sa thellë mjerimi ngul dhëmbët dhe pleks thonjtë në kurrizin ulok të kësaj kashoreje dertmadhe, këtij identiteti që çorollepset të korrë lavditë ilirike në aliazhet e folklorizmit të masmedias, dhe lë në rrugë të madhe ç’ka frymon shqyp e jeton gjaknxehur në kacafytje shqiptarizme...

Ndue Dedaj: Koalicionet 'deus ex machina', dështim politik

Fakti është se koalicioni “Bashkë fitojmë” nuk rezultoi fitues i zgjedhjeve vendore të 14 majit 2023. Parregullsitë e aty-këtu dhe shitblerja e të vetmit “mall” elektoral, që është vota, nuk mund ta ndryshojnë fatin e tyre. Politikanët e karrierës duhej ta kishin ditur që në krye të herës se nuk funksionojnë martesat...

Ndue Ukaj: Marrina e budallaqe të rrezikshme

Secili politikan që sot thotë se po i mbron interesat e Kosovës duke e kundërshtuar Amerikën e perëndimin, thotë marrina e budallaqe të rrezikshme, më e keqja e mashtron keq popullin e vuajtur të këtij vendi dhe rrjedhimisht bën një gabim të rëndë, një padrejtësi...

Ramiz Selimi: Ne ikëm që të mos bëhemi serbë, po ju, pse ikni sot?

Në të kaluarën luftërat kanë pasur për qëllim zgjerimin e hapësirës ekonomike, eksploatimin si dhe plotësimin e fuqisë punëtore përmes dhunës në vendet e okupuara dhe të nënshtruara. Sot forma demokratike duke parë plakjen gjithnjë e më shumë të vendeve të zhvilluara ka ndryshuar mënyrën e veprimit, por jo edhe...

Frank Shkreli: 50-Vjetori i Revoltës Anti-Komuniste në Spaç

Me pjesmarrjen e Shkëlqesisë së tij Presidentit të Republikës, Zotit Bajram Begaj u zhvillua ceremonia e përkujtimit të 50- vjetorit të revoltës Antikomuniste të Spaçit me datën 21  Maj, 2023, ora 11: 00  në kampin çfarosës të Spaçit.Perkujtimi me rastin e këtij përvjetori ishte një obligim per te nderuar...

Ndue Ukaj: Të kujtojmë kah kemi ardhë, si kemi ardhë dhe ku jemi tani?

Si komb kemi vuajtë gjatë për shkak të aksidenteve  fatale historike, prandaj kemi nevojë që orët e historisë dhe të kulturës t’i përsërisim shumë shpesh, të kujtojmë kah kemi ardhë, si kemi ardhë dhe ku jemi tani?Mjerisht, shpesh jemi treguar tmerrësisht të shkujdesur në...

Xhelal Zejneli: Sokrati mbi tiraninë

E kur vjedhësit dhe mashtruesit të marrin pushtetin, për arsye se kriminelët dhe të ligët synojnë të bëhen të pushtetshëm, do të lindë një tirani shumë më e egër se tiranitë dhe oligarkitë që i ka parë njerëzimi deri më sot...

Frank Shkreli: Revolta Antikomuniste në Gulagun Shqiptar të Spaçit

“A ka mbetë ndonji shqiptar gjallë, që të mbrojë nderin e shqiptarit!”!?  Ishte kjo thirrja për solidaritet, e cila ndezi revoltën e Spaçit.  21 Maji, 2023 shënon 50-vjetorin e Revoltës Anti-Komuniste, në njërin prej burgjeve më të tmershme të regjimit komunist të Enver Hoxhës, në Spaç, një revoltë që ka filluaar (me 21 Maj, 1973) dhe zgjatur ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora