E marte, 28.11.2023, 10:38 PM (GMT)

Editorial » Latifi

Blerim Latifi: Mrekullia e Besës Shqiptare

Historia e marrëdhënieve midis shqiptarëve dhe hebrenjëve është e gjatë. Zanafilla e saj shtrihet thellë në histori. Gjurmët e para të saj i gjejmë në kohën e sundimit romak. Roma, sikurse dihet, kishte krijuar një perandori e cila shtrihej në tri kontinente, Europë, Azi dhe Afrikë. Brenda kësaj perandorie...

Blerim Latifi: Një shtëpi për veten në tokën e të parëve të tij

Ujgurët janë 11 milionë muslimanë që jetojnë në Kinë. Ata trajtohen mizorisht nga qeveria e Pekinit. Ua mohon të drejtat më elementare, përfshi të drejtën për ta praktiku të lirë Islamin. Praktikisht ata jetojnë në kushte të aparteidit dhe të kampeve të përqëndrimit. Askush nuk ngrihet për...

Blerim Latifi: Mashat terroriste të Rusisë nëpër botë janë aktivizu!

Mashat terroriste të Rusisë nëpër botë janë aktivizu! Me i ndihmu pak në Luftën e Ukrainës, duke ndezë vatra të reja ose të vjetëra konfliktesh të armatosura në botë.Dy javë më parë tentuan në veri të Kosovës, por dështuan keq. Sot e paskan shti në lojë Hamasin, terroristët e të cilit paskan hyrë në disa fshatra në jug të Izraelit duke vrarë secilin që hasin...

Blerim Latifi: Përsëri tregimi me popa, armë dhe rusë

120 vjet më parë, në marsin e vitit 1903, në fushën e Morinës, në Drenicë, ishin mbledhur rreth 4000 burra. Një shqetësim i madh e kishte nxitur atë kuvend. Në Mitrovicë sapo ishte vendosur konsulli rus, i cili me të marrë detyrën nuk kishte humbur kohë dhe kishte nisur me aktvitetet e tij propagandistike dhe subversive, në funksion të Serbisë...

Blerim Latifi: Historiani britanik, whisky skocez dhe UÇK

Më ra këto ditë në dorë libri më i ri i historianit të njohur britanik Timothy Garton Ash, “Homelands - A Personal History of Europe”. Në këtë libër autori i trajton ngjarjet kryesore që shënojnë historinë europiane nga përfundimi i Luftës së Dytë Botërore deri në prag të agresionit rus në Ukrainë (2022)...

Blerim Latifi: Kush ishte heroi që kishte guxuar të përballej me përbindëshin?

Ky lajm gazete është i vitit 1938. Në të paraqitet vrasja e Arkanit të kohës së Kralit, Mili? Kërsti?it. Shkrimi më poshtë flet kontekstin e kësaj ngjarje.Në të drejtën romake ekzistonte figura e "homo sacer". Ajo përfshinte njerëzit e përjashtuar nga çdolloj e drejte e ligji. I dehumanizuar, i zhveshur nga çdo e drejtë...

Blerim Latifi: Shkatërrimi i bibliotekës së fshatit dhe rënia në dashuri me librin

Tetë vite zgjati ekzistenca e bibliotekës time. Në shtator të vitit 1998 ushtarët serbë u futën në shtëpinë tonë dhe ia vunë flakën asaj. Flakët e përpinë edhe bibliotekën time. Vetëm pak libra prej saj arritën të shpëtonin, për shkakun se i kisha dërguar në Prishtinë pas fillimit të studimeve. Sot ato i trajtoj si të ishin diçka e shenjtë dhe sa herë i marrë ...

Blerim Latifi: Personazhe të panjohura që na thonë shumë

Sabri Lutfiun e kam shok të fëmijërisë. Jemi rritur bashkë, në një kohë të zymtë në të cilën fëmijët e kishin të vështirë të jetonin si fëmijë. Sherret e përbashkëta fëmijnore me Sabriun, sot janë ndër gjërat më nostalgjike në librin e kujtimeve të mia. Ai dallonte prej gjithë ne të tjerëve me çiltërsinë e tij të natyrshme. Ky tipar edhe sot...

Blerim Latifi: Pse gjuajmë me armë në dasma?

Kjo gjuajtja me armë nëpër dasma është relikt i një forme të vrazhdë të martesës, e cila ka qenë e përhapur gjithandej botës së lashtë, asaj mesjetare e deri në fillimet e modernitetit. Fjala është për atë që quhet "martesa me rrëmbim". Një fenomen i tillë ka qenë i shprehur kryesisht në shoqnitë ekzogame...

Blerim Latifi: Figura e fundit madhështore e qytetërimit romak

Gërmimet në bazilikën e shekullit të gjashtë, e cila u zbulua vjet në Ulpianë, kanë nxjerrë në dritë një zbulim tjetër fantastik:  një mozaik që përmban një dedikim për kishën nga perandori bizantin Justiniani i Parë dhe gruaja e tij Teodora...

Blerim Latifi: Mbi historinë e një nofke

Tipi që u dënua, në fjalinë kërcënuese drejtuar Avdullah Hotit e kishte quajtuar këtë të fundit "bugar". Bugar është forma në serbisht e emrit bullgar.Prej të gjitha ushtrive pushtuese që kanë qëndruar në Kosovë në kohë e rrethana të ndryshme historike, më së paku mbahen mend ushtritë bullgare. Folklori hesht për...

Blerim Latifi: Monstruozitetet që i kërkon apo i duartroket turma

Njeriu që thërriste në facebook për kositjen e kokës së Avdullah Hotit, në gjykatë gjunjëzohet dhe me lot në sy i kërkon falje atij.Si mund të shpjegohen këto dy situata, në të cilat protagonisti është i njëjtë?Rrjetet sociale kanë kriju kushtet e një skizofrenie masive...

Blerim Latifi: Kurrë nuk është vonë me dalë nga shpella e paditunisë

Në Prizren, në vendin ku u dha ajo shfaqja hyrëse e Doku Festit që na paska alarmuar gardianët talebanë të të ashtuquajturit "moral tradicional", fiks 160 vjet më parë po qëndronte austriaku i famshëm Johann von Hahn, themeluesi i Albanologjisë.Gjatë qëndrimit në Prizren ai u njoh me jetën sociale të...

Blerim Latifi: Simptoma të një amnezie morale

Ditë më parë e patëm rastin e heqjes dhe hudhjes në mbeturina të gurit memorial të Nënë Pashkes, historia tragjike të cilës simbolizon gjithë vuajtjet e dhimbjet e patregueshme të nanave shqiptare gjatë luftës.Dje mediat publikuan komentet e një gruaje nga Shtimja...

Blerim Latifi: Pse gjithë ky mllef i papërmbajtur i pushtetarëve ndaj gazetarëve?

Fort e lehtë për t'u kuptu: aktualisht gazetarët janë opozita e vetme faktike ndaj qeverisë. Ajo që quhet "opozitë zyrtare" veç emrin e ka të tillë. Është e pagjak, nuk ka kauzë që do mblidhte të pakënaqurit dhe as folës publikë, që do t'ia mbushnin mendjen dikujt. Me një opozitë të tillë, Kurti qetësisht mund ta pres mandatin tjetër...

Blerim Latifi: Dita që ndau fatet e shqiptarëve

Si sot, 110 vjet më parë, Shqipëria do të njihej de jure si shtet i pavarur nga fuqitë e mëdha. Jo në kufijtë e shpallur nga Kuvendi i Vlorës, por në kufijtë që linin jashtë gjysmën e kombit shqiptar.Në 110 vjet të ekzistencës së tij ky shtet do të përjetojë gjithçka nga sistemet politike që ka saju mendja njerëzore: anarkinë...

Blerim Latifi: Historia e një fotografie

E pashë rastësisht këtë fotografi në internet. Është shkrepur në vitin 1934, në fshatin Samadrexhë të Vushtrrisë.Një masë e madhe njerëzish është mbledhur për inaugurimin e Kishës së Shën Gjon Kryepremit, e cila është rindërtuar mbi rrënojën e kishës mesjetare...

Blerim Latifi: Ata ishin tridhjetë vetë

Prej një jave 30 burra, gjysma e të cilëve ishin të plagosur, po përpiqeshin të dilnin nga zona e rrethuar. Jo për të shpëtuar veten, por të mos lejuar që trupi i prijësit të tyre të plagosur për vdekje të binte në duart e ushtarëve serbë. Mijëra ushtarë, xhandarë, civilë serbë të armatosur e hafije shqiptarë ishin vënë ndjekje të tyre...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora