E marte, 23.07.2024, 10:25 AM (GMT+1)

Përjetësi » Kadare

Ndue Ukaj: Heshtja e Kadaresë

Ishin orët e para të mëngjesit, ditë e hënë, fillimi i një jave të re, fillim i korrikut, muaji i të korrave, kur, në orët e para të mëngjesit, si vetëtima u përhap lajmi se Ismail Kadare iku.“Ismail Kadare iku”, më shkruanin miq e të njohur, ndërkohë që, minutë pas minute, lajmi merr dheun e bëhet i përbotshëm...

Kadri Tarelli: Kadare! Nga bota i lëvduar, nga ne i lënduar!

Më vjen zor ta pranoj një marrëzi të tillë: Bota e lëvdon Kadarenë për veprën e tij, ndërsa ne e lëndojmë. Po të na pyesnin ne, as poshtë urave të lumit Sena në Paris, s’do ta qasnin, jo më t’i bënin ndere edhe në disa kryeqytete të botës, duke i përkthyer, njëkohësisht t’i botonin edhe libra...

Eduard A. Skufi: Shtegtimi i një gjeniu për në pavdekësi

Në agimin e asaj ditë, klithma e një zemre mes aritmie  delirante, tundi me forcë këmbanat  e kobshme të mortit  në rezonancë  pa mbarim e objekti  misterioz i mendimit u nënshtrua. 1 Korrik 2024  romancieri dhe iluministi i shquar, Ismail Kadare  ndërron jetë, kalon  në  përjetësi...

Irena Gjoni: ''Takim'' me Kadarenë në Kafe Rostand

Rastesite ndonjehere jane te cuditshme. Vendet shpeshhere asociojne me njerez a ndjesi te caktuara a te papercaktuara, pa gjetur shkaqe, arsye, apo argumente. Duke u ngjitur prej Kopshteve te Luksengurgut, paraditja e 30 Qershorit te sivjetshem, me perballi me Kafen "Le Rostand" ne Paris. Nuk ishte nje...

Fjalë të urta nga shkrimtari Albert Zholi (II)

- Mes artistëve, fjala merr vlerë reale, dija përforcohet, dialogu sjell risi, vizioni për jetën formatohet me ngjyra optimiste.-Në dashurinë e sinqertë nuk ka fitimtarë dhe humbës, ose të dy do jenë fitimtarë të një lidhjeje të begatë, ose të dy do të vuajnë zhgënjimin e madh...

Albert Habazaj: Një vjershë e vjetër për Kadarenë

Trokita tri herë në derë,Thashë, mos erdhe nga ParisiTë njihte Kulla EifelNjë gjethe të gjelbër lisi. Akoma nuk qenke kthyer,Të të takoj s’qenka fat,Një zarf po hedh sipër derës,Kuptohet që s’është trakt...

Hazir Mehmeti: Ismail Kadare ishte i ftuar disa herë në Vjenë

Shkrimtari ynë i madh Ismail Kadare ishte disa herë në Vjenë. Ai është i njohur mirë për lexuesin austriak dhe hapësirat gjermano-folëse.  Në nëntorin e vitit 2008, qëndroi në Vjenë së bashku me përkthyesin e veprave të tij në gjermanisht Joachim Röhm...

Prend Buzhala: Pavdekësia e Shkrimtarit (II)

I Pavdekshëm Kadare do të mbetet edhe me temën jetike të identitetit evropian të shqiptarëve  që e ka trajtuar në letërsinë e tij dhe në esetë e në shkrimet e tij diskursive. Meqë debati për identitetin tonë u hap sidomos pas viteve '90 të shekullit që e lamë pas, si një koncept kompleks dhe i ndërthurur, që gërsheton dhe elemente historike, kulturore, gjuhësore dhe...

Dorian Koçi: Angazhimi intelektual modern i Ismail Kadaresë për Çamërinë

Në vitin 2016 pata kënaqësinë që Prof Xhufi të më ftonte për të qenë bashkëautor në shkrimin e librit  “Çamëria vështrim historik dhe identitar”, një punim i drejtuar nga Prof. Pëllumb Xhufi, e shkruar sëbashku me Prof. Pëllumb Xhufin, Profesor Bashkim Kuçukun dhe Profesor Hajredin Isufin....

Andreas Dushi: Një udhëtim drejt takimit të parë me Kadarenë

Teksa qetësia e disa kodrave rrethonte ceremoninë e varrimit të Kadaresë në Tufinë dhe flamuri i shtruar përmbi arkëmortin e tij i dorëzohej heshturazi zonjës Helenë, m’u ndërmend një ditë e pak muajve më parë. Po shoqëroja Kadarenë në një ecje kodrave të liqenit dhe, pasi u lodh nga e ecura, ulemi pak, tha, në një stol...

Saranda Iseni: Letër ngushëllimi me vlerësime dhe kujtime

Pak ditë më parë pushoi së rrahuri zemra e intelektualit, personalitetit dhe shkrimtarit shqiptar me famë botërore, Ismail Kadare.Të madhin Kadare pata fatin ta takoj një herë të vetme me plot madhështi në Tiranë. Nëse nuk gaboj, ka qenë tek kafeneja e tij e preferuar Juvenilja. Ishte një takim i dëshiruar dhe historik...

Blerim Latifi: Ismail Kadare - Dy kataklizmat e Kosovës

Janë shkruar mijëra libra për dramën e Kosovës të vitit 1999. Por asnjëra prej tyre nuk e kapë thelbin tragjik të kësaj drame ma fuqishëm se teksti i Kadaresë në fund të librit të tij "Ra ky mort e u pamë". Krahasimi i spastrimit etnik të Kosovës me kataklizmën gjeologjike të saj në parahistori, e bën këtë tekst të paarritshëm...

Sadik Bejko: Ishujt Kadare

Po dhe këtu më vijnë ngushëllime nga miq të përbashkët. Bota letrare vazhdon të jetë e tronditur. Dje më shkruante nga Athina poeti Niko Kacalidha: "I dashur Sadik, pershendetje, mik! Tani qe u qetesuam disi, duhet t’ishprehim njeri-tjetrit ngushellimet per Ismailin e madh i cili prej kohesh i perkiste pavdekesise...

Ismail Kadare: Identiteti evropian i shqiptarëve

Në shkurt të vitit 2006, kryekomisioneri i Këshillit të Evropës, Baroso, fluturoi me avion për në Tiranë, për nënshkrimin e Marrëveshjes së Shqipërisë së vogël me kontinentin e madh evropian.Disa vite më parë fjala “marrëveshje” e përdorur për Evropën, do të ishte fatale në Shqipëri, madje aq fort, saqë do të çonte në burg ose në pushkatim...

Sabri Hamiti: Triumfi i artistit

Shpjegimi mund të gjejë arsye vetëm në rrethanat politike dhe kulturore shqiptare. Ismail Kadare në aktin krijues letrar është një i rebeluar i metodës sepse në anën tjetër ai ende formalisht, me shkrim, mbron Realizmin Socialist në Shqipëri si metodë krijuese. E thënë me gjuhën e letërsisë këtu kemi triumfin ...

David Bellos: Nekrologji për Ismail Kadarenë

Ismail Kadare, i cili ka vdekur në moshën 88-vjeçare, ishte shkrimtari më i njohur shqiptar i brezit të tij dhe të gjithë të tjerëve, dhe një nga romancierët më të shquar evropianë të kohës sonë. Ai lë një vepër kaq të madhe sa Komedia Njerëzore e Balzakut, po aq të paepur në kritikën...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora