E diele, 25.02.2024, 11:08 PM (GMT)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Heshtje e jonë letargjike

 Pse Faik Konica ishte i tillë si e njohim ne në letrat tona? Sepse i përkiste gjakut të fisëm shqiptar. Bartëte krenari tipike të themeltë,sepse e vishte kostumin e qenjës së tij të kulturës bashkëkohore, të firmës së njohur europiano-perëndimore, si rrallëkush i kohës së tij. ( Dr. Ledri Kurti) Pse Konica apo pse nuk e ndjekim rrugën e Konicës që të mos heshtim, të ...

Fahri Xharra: Serbët e shqetësuar pyesin ...

Vet autori në fund të shkrimit shkruan që fotot i ka nxjerrë nga fcb. Kush i ka postuar ato .  Sigurisht që ne , unë, ti, ai. Pra nga ata që e duan të vërtetën historike shqiptare. Jo nga Akademitë, të fjeturit, frikacakët, jo pra !.Serbët kanë menduar që kemi “vdekur” dhe që nuk...

Fahri Xharra: Ky flet çka i thotë Serbia

Sa të mjerë që jemi, po duam ta varrosim Kosovën ose t'ia rikthejmë Serbisë.Pozitë dhe Opozitë mos thuani Jo!Ju të gjithë nuk e njihni historinë as bile nga 1912 -ta!Nicolas Bay flet si serb me gojën e francezit.Si është e mundur që gjatë qëndrimit të tij në fund të...

Fahri Xharra: Pse të kam respekt për ty, kur ti ma urrenë gjuhën?

I zhytur në mendime, i thelluar në historinë tonë jo shumë të largët ( diku nja 500 vjet e këtu ) as se si nuk po mund të vij në përfundim të plotë që duhet të të respektoj ; të kam “dashur “ sepse isha i obliguar falë rrethanave të jetës, më vonë fillova të ndjej lehtas një simpati...

Fahri Xharra: Manastiri ortodoks “Shën Biguri” ishte i shqiptarëve

Branko Panov është historian i Maqedonisë i cili e ka shkruar Historinë Mesjetare të Maqedonisë dhe ai vetë duke u bazuar në dokumentet arkivale vërteton se Blazhja dhe maqedonët e tij kur erdhën në Ballkan e morën krishterimin nga shqiptarët (Arbërit) dhe më vonë, shqiptarëve ua uzurpuan edhe...

Fahri Xharra: Të të lindë djali për të mbrojtur familjen!

Kemi jetuar në kohëra primitive dhe kanë ngelur shumë  zakone, të cilave nuk po mundem t`iu largohemi.Çikë apo djalë që lind sot është pak e rëndësishme, por dikur kishte një arsye të madhe pse i gëzoheshin aq shumë lindjes së djalit.Kur isha i ri mendoja se se pushka krisë kur lindë ...

Fahri Xharra: Serbët janë çmendur, edhe plisi dhe tirqit 'qenkan' të tyre!

E kam një pyetje për lexuesit dhe historianët tonë të “vyeshëm”, të cilët pa fije keqardhje për kombin tonë në zhdukje vetëm heshtin : A e keni lexuar ndonjë herë që serbët i përmendin shqiptarët ortodoks si pjesë të shqiptarisë? A ju ka shkuar mendja se pse? Ata neve na shohin vetëm si turq-musliman dhe si romano –katolik...

Fahri Xharra: Gold AG, që 10 vjet mbetet pjellë e keqe

Gold AG  është pjellë që kundermon, që te vjen me vjellë kur e degjon emrin e tij.Çfarë njerëz jemi të cilët mbi 10 vjet ia dëgjojmë antishqiptarizmin e tij?Kush je ti Gold AG që e sulmon dhe ofendon ministreshën e arsimit, Arbërije Nagavcin? Urdhër i Serbisë me siguri...

Fahri Xharra: Jo shamisë arabe në shkollat shqipe!

Fillimi i mijëvjecarit të tretë ende na detyron të nxjerrim mësime nga ndodhirat e pakëndshme që ne kemi kaluar. është shumë interesante të theksohet se derisa Rilindësit tanë mundoheshin me të madhe dhe me krejt qenien dhe dijen e tyre të na drejtojnë drejt zgjimit tanë dhe ky ishte aksioni më i madhi dhe më i gjeri politik dhe kulturor...

Fahri Xharra: Jeronim de Rada për Pellazgët

Romantiku i mirënjohur francez Aleksandër Dymasi, duke e pasur parasysh figurën universale të De Radës, me të drejtë do ta quante “Dante të Shqipërisë”. Një adhurues tjetër i De Radës,  bashke kohaniku, po ashtu francez, Lamartini, më mirë se askush tjetër diti që me pak fjalë të spikasë kontributin ....

Fahri Xharra: Nuk zbutet Serbia nga premtimet dhe investimet

Serbia, shtet i krijuar ne vitin 1840, me ndihmen e Rusisë dhe Austro Hungarise, ne fillim e nje vilajet, mandej me Kongresin e Berlinit u rrit edhe me shume dhe  Konferenca e Londres ia dhe edhe Kosovën. Apetitet e saja nuk ndaleshin se e donte edhe Durresin ...

Fahri Xharra: Sa hijerëndë është shkronja Ë!

Në kohën e Kongresit të Alfabetit me 1998 këndohej kënga:“ Armiqtë e Shqipërisë po përpiqen e Shkronja turke e greqishte të na fusin  e”Kurse sot duhet të të këndojmë me lot në sy :” Armiqtë e shqiptarisë , po mundohen të na e prishin gjuhën e Perëndisë ...

Fahri Xharra: Kush kullotë në arat tona?

Nuk jam kundër marrëdhenjeve të mira ndërshtetrore me Turqine. Jo, aspak. !Por një gjë duhent që ne shqiptarët ta dimë , po ashtu edhe Turqia e Greqia: Arat janë tonat dhe ne i punojmë ato, nuk na duhet ndihma e huaj. Me mijëra vjet kemi jetuar në këto toka  me arat dhe livadhet tona, ato i kemi punuar vet. Kanë...

Fahri Xharra: Kosova dhe Dagestani

Të bëjmë një krasim në mes nesh dhe Dagestanit, do të shihni se kemi pak ndryshime . Nëse e vazhdojmë këtë rrugë do të jemi shumë të ngjajshëm edhe pse na ndajnë mijëra kilometra.Rusia investon vet dhe kërkon ndihmë nga shtetet arabe që të“zbutë “ një popull që kurrë...

Fahri Xharra: Kur serbët shkruajnë - Çka na qenka nacionalizmi i Sveti Saves?

Nacionalizmi i Shën Savës është një ideologji politike e krahut të djathtë që përfaqëson një kombinim të nacionalizmit serb dhe klerikalizmit ortodoks. Kjo ideologji e ka origjinën në vitet 1930 në Mbretërinë e Jugosllavisë. Ideologët e saj më të rëndësishëm janë peshkopi ortodoks Nikolaj Velimiroviq dhe politikani fashist serb dhe jugosllav...

Fahri Xharra: Millosh Obiliqi e vrau Car Llazarin e jo Sulltan Muratin!

Ngjarja në rrjedhë të poshtme të lumit Llap në verë të vitit 1389 ishte moment historik pa asnjndikim për ndryshime të marrëdhënieve ekzistuese në vendet e përfshira në ngjarje. Ajo ngjarje në historiografi depërtoi ngadalë dhe u ngulitë me emërtimin Beteja [e Parë] në Fushën e Mëllenjave (Kosovo Polje, në serbisht) e 28 Qershorit 1389...

Fahri Xharra: Serbët po na mashtrojnë, siç na kanë mashtruar

Vasa Çubriloviç shkruante:"Sikundër e dimë, masat myslimane përgjithësisht influencohen lehtë sidomos nga feja, paragjykimet dhe fanatizmi. Prandaj, gjëja e parë që duhet të bëjmë është që të bindim klerikët dhe njerëzit e tyre me influencë me anë të parave ose kërcënimeve që ata të...

Fahri Xharra: Shteti islamik i Kosovës – sipas rusëve

Politika e vëllazërisë Shqiptaro-Turke nuk është gjë tjetër veçse shkatërrim i principeve mijëra vjeçare mbi te cilat u ngrit ndërgjegjja kombëtare shqiptare. Kjo vëllazëri ka vetëm një emër. Tradhti. Edhe përkrahja e një politike te tille nga individë pseudo-demokristiane nuk është gjë tjetër...

Fahri Xharra: Pse sllavëve u konvenon përkatësia myslimane e shqiptarëve?

Falsifikuesit sllavë të historisë së shqiptarëve kanë treguar zell të pakursyer për t’i paraqitur të gjithë shqiptarët e Maqedonisë si myslimanë, argument ky, që, sipas tyre e redukton edhe kohëzgjatjen e autoktonisë shqiptare në këto troje. Nëse, sipas tyre, shqiptarët e këtushëm janë vetëm myslimanë, atëherë ky...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora