E marte, 25.06.2024, 07:31 PM (GMT+1)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Halil Matoshi kërkonte konfederatë islamike me Turqinë

Bisedë kote , për çështje të kota ! e kisha titulluar shkrimin tim ; por ja që po duhet të zbardhim do “dëshira “ , do “ parashikime” të cilat kur janë shkruar ishte ishin guxim i madh i artikull shkruesit i cili në rolin e Zhyl Vernit e parashihte udhëtimin në qendrën e tokës. Ishte viti 1992 , një vit i rëndë politik për Kosovën dhe shqiptarët në...

Fahri Xharra: Josef Martinsen - Turp për ty Kosovë!

Josef Martinsen (76 vjeçar, i lindun në Stavanger të Norvegjisë) asht i diplomuem në ushtri, ku edhe ka shërbye për 17 vjet në pozita të ndryshme mbrenda dhe jashtë vendit.Në verë të vitit 1999 ai u angazhue nga NKN (NCA) dhe UNHCR për tetë muej për me koordinue nji program emergjent të quejtun...

Fahri Xharra: Mësuesit e Gjakovës - Pishtarë të Kosovës

Në ditët e dhimbshme të viteve 1912-1913  , At Gjergj Fishta pat shkruar  “Shkoi Manastiri! Dibra edhe Gjakova !…Vendet ma t’ mirat ne na i mori shkjau, E, shk’ asht ma zi, në vlla me vlla na dau!  Shkoi Manastiri! Dibra edhe Gjakova !… Dhe ,pastaj “ Politika” ( e Beogradit ) e datës 6 Prill 1913 me titullin...

Fahri Xharra: Bosniakët “qenkan“ trojanët e vërtetë!

Boshnjakët e Bosnjës i njohim mirë; një popull që nuk e di prejardhjen e vet, flet serbisht  dhe është me prejardhje sllave, ishte i grupit të sllavëve të shek. 9-të që iu vërsulën tokave “pa zot”, Ilirët e dikukrshëm u zhdukën nga Perandoria Romake. Si zakonisht , edhe sot për ne shqiptarët vlenë e njëjta gjë : luftën më të e kemi ndër...

Fahri Xharra: Si obligohen fëmijët që nga hapi i parë publik, të degjenerohen?

Së pari, para se gjithash  e falënderoj Pastorin Akil Pano për reagimin e tij publik  me shumë vend dhe të domosdoshëm:” Pastori Akil Pano ka denoncuar shpërndarjen e një formulari në kopshtet e Tiranës ku në vend të ‘nëna’ e ‘babai’ është shënuar ‘Prindi 1’ e ‘Prindi 2’. Sipas pastorit kjo gjë është bërë pa dijeninë...

Fahri Xharra: Beogradi e nokautoi Shqipërinë!

Shqipëria nga frika se po denohet për mos pjesëmarrje për dhjet vjet, e theu vëllazërinë me Kosovën dhe shkoi në Beograd. Por ç` ndodhi atje : “Nelson Hysa.  deklaroi se gjatë hapjes zyrtare të Kampionatit, momenti i parakalimit të sportistëve nga Shqipëria me flamurin shtetëror, është përcjellë me fishkëllima dhe gjuajtje...

Fahri Xharra: Si dhe kur u krijua kombi sllavo-maqedon?

Ju kujtohet pas fitorës mbi serbët,  pas luftës së vitit 1999, dolën në skenë shumë idiotsira  si mohimi i historisë , njollosja e së kaluarës , humbjes së identitetit kombëtar, privatizimet  personale e shumë e shumë të tjera, të cilat na humbën autoritetin në Europë dhe gati , gati pendimin e tyre për ndihmen e dhënë...

Fahri Xharra: As toskë as gegë as kosovarë por vetëm shqiptarë

Deshta të bëj një analizë pak si ndryshe te një libri të botuar rishtas: “ Unë jam gegë”të Mustafa Nanos. Po them ndryshe sepse do të nisëm vetëm nga qëllimi i mesazhit (kumtit) të cilin libri mundohet të na jep. Librit ia potencon qëllimin e keq të tij edhe parathenja. Jo rastësisht u gjetën këta të dy. Por të shkojmë rradhazi...

Fahri Xharra: Serbët po falsifikojnë historinë, or Akademik!

Shumë interesant me ne , që aspak nuk e përcjellim se çka shkuajnë serbët për historinë, si e falsifikojnë atë. Sa herë që merrem me këte temë më thonë që të mos merakosem se bota e di se kush janë serbët. Një përfundim i paq logjikshëm i cili një ditë  (ndoshta pas 100 vitesh) do të na kushtojë shumë shtrenjtë...

Fahri Xharra: Jaho Brahaj - Mos e shkatërroni xhubletën!

Mos e shkatërroni kështu Xhubleten. Te paret e ruajten per rreth 4000 vite. Po Ju ....E pafalshme kjo qe ndodhi ne Muzeun Kombëtar me dt 29 shtator 2021.Shikoni Publikimin e ketij indtitucioni: Ne Muzeun Historik Kombetar.Paraniku ashti Xhubletes se Ngusht, Brezi dhe corapet jane te...

Fahri Xharra: A duhet te heshtim? Jo!

“Me politikat ditore, kur vullneti i popullit e në veçanti vullneti i individit të suksesshëm dhe intelekti krijues plagoset thellë në shpirtin e tij, atëherë pason jeta e amullt dhe mosinteresimi i njeriut për të ardhmen e tij dhe të shoqërisë – si pasojë e depresionit social e kulturor. Pra, shoqëria...

Fahri Xharra: Anatolia pellazgjike dhe Kosova “Osmane “ (1)

Po e  filloi shkrimin me një lajm të madh dhe për një lajmërim me vlerë : “An international team of archaeologists has unearthed three 2,200-year-old, well-preserved glass mosaics at the site of the ancient city of Zeugma in Turkey.” (Nov 28, 2014) . Pra një ekip ...

Fahri Xharra: Serbët në Shqipëri?

(Vuçiqi paska urdhëruar: aty ku ka serbë të ngrihet flamuri i Serbisë “ Dhe ja  ku jemi me “Ballkanin e Hapur” – S`ka besë te serbi , na  thoshin të parët ) (Nuk ka serbë në Shqipëri, ka politikan të shitur)Përpjekja e palodhshme e qarqeve te ndryshme për njollosjen e figurave tona kombëtare është e...

Fahri Xharra: Moj Shqipëri shumë po gabon!

Në Galerinë e Arteve në Tiranë ishte hapur më 17 shtator 2015 ekspozita për një ngjarje të madhe të historisë së Serbisë gjatë Luftës I Botërore, e njohur si “Tërheqja e madhe”.“100 vjet më parë, në fillim të Luftës I Botërore, Mbretëria Serbe u gjet përballë një sulmi frontal të ushtrive gjermano-austro-bullgare...

Fahri Xharra: Çalimet dhe mashtrimet historike të profesorit shqiptar nga Varshava

“ Epic songs of the Balkans have often been key in the construction of controversial nationalist ideas. In fact, they sing a common history”- nuk është e vërtetë që këngët epike të Ballkanit t ‘ishin çelësi i ideve nacionaliste tek banorët e saj . Nuk është e vërtetë që ato e këndojnë një histori të përbashkët .Nuk e di se pse ia fillova me atë fjali në anglisht , por ajo ishte rezymeja e punës së Z. Rigels Halili...

Fahri Xharra: Mos krijoni mite nga rrenat e vrasësve

Krimi sa do të që të jetë i përsosur dhe me kujdesin më të madh, krimi i ka edhe të metet e organizimin dhe analistët mediko-juridik, specialistët e shërbimeve sekrete por edhe qytetarët me një nuhatje të lindur mund t`i gjejnë gabimet e përsosmërisë së krimit. Por mvaret se a iu  lejohet të flasin dhe me çka kërcnohen ata...

Fahri Xharra: E njohim Radovan Zogoviqin?

Serbia i ndaloi të gjitha shkrimet e Radovan Zogoviqit  nga librat  e shkollave të Serbisë. E dini pse ? sepse Mali i Zi u nda nga Serbia.Sa dimë  ne se kush ishte ky njeri ?“ Ekzistojnë popuj, shkarjet historike të të cilëve, herë here edhe fytyrën e zezë popullore ua shërojnë, ua përmirësojnë dhe ua lajnë vjershëtarët e tyre të mëdhenj...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora