E shtune, 10.06.2023, 06:34 PM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Datat e daltueme n’gur

At Gjergj Fishta (1871 - 1940) asht le në fshatin Fishtë të Zadrimës më 23 tetor 1871. Ishte i biri i Ndokë Simon Ndocit dhe i Prendes të Lazer Kacit prej Kotrri me emrin Zekë.Asht pagëzue nga italo-arbneshi At Leonardo de Martino, famullitar në Troshan.Shkolla e Fretënve (Etënve Françeskaj) ishte hapur qysh më 1861 në Shkodër....

Fritz Radovani: Turpi ma i madh i botes, 9 qershor 1973

Një gjysë shekullit! Dhunohet Populli ma i vogel i Europës!PLOT 50 VJET janë ba nga dita e hapjes  së Muzeut Ateist në Shkoder, ishte “I VETMI N? BOT?” dhe, as sot nuk kemi një studim të plotë, që perveç ideatorëve të Byrosë Politike të PPSh, Populli Shqiptar nuk di as qellimin dhe as funksionin që...

Fritz Radovani: Drejtësi dhe Paqë!

Nëse dishroni me e  pasë Shqipninë e vertetë dhe të saktë ashtusi na e la i  Madhi Prijsi ynë Gjergj Kastrioti – Skenderbeu, per të cilen kerkoi prej Zotit bekiminn e Saj Nanë Tereza, kerkoni drejtësi dhe paqë!Asnjëherë mos rrezikoni tue krijue ngatrresa me serbë apo grekë! Nëse nga sllavët ju kerkohen kater krahinat e Kosovës...

Fritz Radovani: Brilanti i jetes sotme

Sejcili njeri në jeten e vet ruen mbrenda zemres një Brilant të lidhun me Shpirtin dhe jeten sido kjoftë ajo. Dashunia per prindët dhe familjen janë të perjetëshme dhe të pazevendsueshme nder të gjitha rrethanat e jetës.Nuk perjashtohet shoqnia dhe besnikija e saj në rrethana të vështira… Nder ne Shqiptarët ...

Fritz Radovani: ‘Asht e vështirë me ia ndreqë kambët qenit’

Nuk e kishe ndigjue këte shprehje ndonjëherë...Përherë të parë e kam ndigjue mbasi ishe njohë me Té nga At Jakë Gardini, një nga jezuitët e parë që kishte ardhë në Shqipni nga fillimi i shekullit XX, kur Shqiptarët po formonin Shtetin e vet. Njihte mirë gjuhën shqipe, Shkodren e para e mbas vitit 1944 dhe kishte...

Fritz Radovani: Plot 100 vjet porosi e At Gjergj Fishtës

Kriteret që duhet të plotësojnë ai që kerkon me kenë deputet i Kuvendit të Shqipnisë:At Gjergj Fishta (1923) – Revista Hylli i Dritës“Për shtetin tonë asht nevoja të mblidhet sa ma parë Kuvendi i Dheut ose Konstituenta, sepse nevojitet nji rreformë rrajsore si nga trajta politike edhe në parimet...

Fritz Radovani: Kush ishte Gjergj Kastrioti?

Në fillim të shek. XV Turqit sulmojnë Evropen dhe shkretnojnë fise e mbretni. Fatosi i Krujës përballë rrezikut, qi i kercnohej Shqypnisë, i drejtohet Hyjit edhe e lutë qi mos të premtonte, qi Shqypnija të bije ndër kthetra të Turqve. Lutja e tij prekë të Amshuemin, i cilli i dergon së nalti Flamurin Kuq e Zi...

Fritz Radovani: E shkreta Shqipe!

Sot në dukje të pergjithshme shumë pak njerëz merren me yjet!Gati askujt nuk i shkon mendja me pasë në shtëpi një teleskop apo dylbi…Kedo me pyet pse nuk i mban këto, menjëherë do të pergjegjet “çka më duhen!?”...

Fritz Radovani: 10 vjet pa Nik Pavacin

Në vitin 2012, mora lajmin e vdekjes së antikomunistit nderuem të Shkodres Nik Pavacit, ish Kryetarit të Shoqatës së të Perndjekunve dhe të Persekutuemëve Politikë të Shkodrës.E njofta shumë të ri, nga lidhja shoqnore me vllajn e Tij, Gjovalinin, kur ishim në bankat e shkollës pedagogjike në Shkoder...

Fritz Radovani: Kjo asht Shqipnia e Gjergj Kastriotit

Edhe pse me 17 janar 1468 Gjergj Kastrioti mbylli sytë, Shpirti i Tij vazhdoi me jetue në trojet tona, aty ku dhuna dhe terrori për me zhdukë Fenë Katolike dhe ndjesitë Atdhetare Shqiptare kjene të pashembullta në tokat e pushtueme nga turqit. Për Gjergj Kastriotin u banë shumë...

Fritz Radovani: Kujtoni bubrrecat!

Bubrrecat ose milingonat përcaktohen kështu në fjalorin e gjuhës së sotme shqipe: “Milingona – zool. Kandërr e vogël me ngjyrë të zezë që rron me shumicë nëpër drurë, në fole të bëra në dhe etj.; mizë dheu, mizë përdhese, thnegël...” (fq. 1138).Kishe me thanë se asht ndër insektet ma të njohuna dhe të...

Fritz Radovani: Shqipnia asht si oborri i Pilatit

Si sot na ushton ndër veshë zani i përbindshit të Shtetit Shqiptar, thirrjet e virrmat e fjalimit programatik të 6 Shkurtit 1967, të pasueme me brohoritje e duartrokitje nga turma e kriminelëve gjakatarë, komunistë e spijunë të Sigurimit të Shtetit, në shpalljen ma të turpëshme...

Fritz Radovani: Erdhi koha e ndryshimeve!

EUROPË ! Nder lulishtat Tua Ju keni Gjergj Kastriotit tonë, të Madhin dhe të Pavdekshmin Skenderbe. Besoj se Ju nuk e keni vue Até nder qytetet Tua, per me u knaqë me eren e luleve Tua të kandëshme aqsa edhe të bukra?!Kanë kalue 32 vjetë tue pritë Lirinë ! E deri kur Shqiptarët...

Fritz Radovani: Marshon Shqipnia komuniste drejt zhdukjes

Dhjetori 1990 mbetet dhe do jetë një muej shumë i randsishem në historinë e Shqipnisë, në rrugën e gjatë dhe të vështirë për arritjen e dy parullave kryesore të mitingjeve të rinisë s’ asaj kohë: "Liri Demokraci" dhe "E duam Shqipërinë si gjithë Evropa". Shteti ma i mbrapambetun i Europës, dhe fatkeqësisht gjithnjë jashta Saj...

Fritz Radovani: 110 vjet

Porsi fleta e Ejllit t’ ZotitPo rrehë Flamuri i Shqypnis,E thrret t’ bijt e KastrijotitMe mbledhë tok nder çetë t’ ushtris.Bini, Toskë, ju, bini Gegë!Si dy rrfé, qi shkojn tue djegë!A ngadhnyesë a t’ gjith deshmorë!Trima, mbrendë! Me dorë! Me dorë!...

Fritz Radovani: Luigj Gurakuqi - Mendime e kujtime

Në nji ditë t’errtë e të trishtueshme të Kallëndorit, i lodhun nga vjetët, e, mâ fort, nga mundimet e të vështirat e nji jete të kalueme, pa ndalim, mbi brigje e nën shatorre në mest të fushavet të luftës luâni i Krues, Skandërbeu, ulte kryet madhështuer, e dirgjej e rënkonte në shtrat të vdekës atje në Lesh. Rriba e murrânit...

Fritz Radovani: Don Ndre Mjeda - Scodra

O Tarabosh, i mnert, ndéja hyjnore,Ku, e rrebt, rrufenat Fromboja farkote,E e perzemruem’, gjyteteve mizorePshtjell’ me shtergata e bumbullim’ i lshote. Andej mbi breshtat e mbi land’t pjellore,Qi rreze diellit per dëshir s’ pershkote,Ti soditshe gjarpnues neper fushoreKulmin e Drinit me qeti kah...

Fritz Radovani: John Kennedy asht i pavdekshem!

Xhon Fitzgerald KENNEDY atëherë, kur pritej dhe ishin të gjitha mundsitë me u ba një “këthese” e Shqipnisë në gjiun e Europës, dhe pikrisht, porsa Presidenti Kennedy mërrijti në Paris, me 2 Qershor 1961 në Pallatin Shaijo, mbas bisedimeve me Presidentin e Francës Sharl De Gol, deklaroi: “Mund të ketë turbullira...

Kalosh Çeliku: Udhëheqja

Rakinë e rrushit. ShtamaverëtPatjetër, edhe Miken Di:I kam miq. Më shpëuan ngaKoronavirusi. Pandemia - GruaDhe, vaksina. Zonja Vdekje. Po. I kam miq. Edhe, armiqtëE padukshëm. Zonjën Vdekje.Miqtë, që më shpëtuan nga:Zonja Vdekje. Dhe, Pandemia...

Fritz Radovani: Si e ka sot emnin Ballkani?

Disa i thonë “Open Balkan” që donmethanë “Hopa Balkan”!Disa të tjerë i thonë “Ballkani i Hapun” që donmethanë “Ballkani i Hupur”!Disa thonë “Balkani Inë” që donmethanë “Ballkani i tine”!Kryeministri ynë i thotë: “Opozitë Ballkan” se e ka menden tek “Opozita”!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora