E shtune, 25.05.2024, 12:10 AM (GMT+1)

Editorial » Sidheri

Elvi Sidheri: Trimi arvanitas Odysseas Androutsos

Gjatë Revolucionit Grek, që përkujtohet sot, si përherë, më 25 Mars, për të kremtuar fillimin e tij, më 25 Mars 1821, krahas shumë e shumë kapedanëve dhe udhëheqësve të tjerë arvanitas, që dhanë jetën e derdhën gjakun për lirinë nga robëria osmane, gjithmonë më ka grishur njëri syresh, Odysseas Androutsos, trimi guximtar arvanitas...

Elvi Sidheri: U bëfsh 1000 vjeçe, Tirona ime!

Tirona është e tillë, kaq unike në çdo nuancë të shumanshmërisë së qytetarisë së saj, saqë të gjithëve pa përjashtim, na bën të ndihemi bij të saj, qoftë nëse, si stërgjyshërit e mi, katër breza më parë, kemi ardhur në këtë qytet të bekuar njerëzish të butë, të ëmbël, mikpritës e shpirtmirë, kur ajo do të shpallej kryeqytet nga patriotët...

Elvi Sidheri: Në Vushtrrinë e kështjellës së vjetër

Në Vushtrrinë e kështjellës së vjetër dhe kullës së vetme (ose Donzhonit) madhështor të mbetur nga perimetri i moçëm i kësaj ngrehine mesjetare mbresëlënëse, me mure të larta dhe mbishtresime rreth 11 shekullore, është gjendur pak kohë më parë, me mbikëqyrjen e arkeologut vendas, Burim Rexhepi...

Elvi Sidheri: Krokodeilos Kladas (1425 - 1490)

Shumë pak, me gjasë kemi mësuar në historinë tonë, lidhur me figurën e Krokodeilos Kladas (1425 - 1490), pinjollin e një familje të vjetër nga Himara, të lindur në Koroni, ngulim arvanitas të Peloponezit (banorët arvanitas të të cilit, pas shpërnguljes në Itali, do të themelonin ngulimet arbëreshe San Chirico Nuovo...

Elvi Sidheri: Vlerë e paçmueshme për historinë tonë

Zbulimi i porsabërë në Lin të Pogradecit, me konfirmimin tashmë edhe të Universitetit të Bernës, për vjetërsinë rreth 8500 vjeçare të vendbanimit të lashtë palafit në brigjet e liqenit të Ohrit buzë këtij gadishulli mahnitës, ka një vlerë të paçmueshme për historinë tonë si vend e popull, ngaqë dëshmon pakundërshtueshëm...

Elvi Sidheri: Kur Milan Kundera pati ftuar në Pragë Márquez, Cortázar dhe Fuentes

Në vitin 1968, Milan Kundera pati ftuar Julio Cortázar, Gabriel García Márquez dhe Carlos Fuentes për të vizituar Pragën e tij. Ishin kohë tejet të vështira, veç tre muaj pas pushtimit sovjetik të Çekosllovakisë.Tre shkrimtarët e shquar qenë ftuar për t’u njohur personalisht nga afër lidhur me çfarë kish mbetur...

Elvi Sidheri: Një botim i çmuar për historiografinë shqiptare

Vepra me titullin kuptimplotë “Ndarja Administrative e Vilajeteve Shqiptare” (Emrat e vendeve dhe statusi i tyre), i autorit Tahir Sezen, ngërthen një rëndësi jetike për historiografinë e sotme shqiptare pikërisht për shkak të faktit thelbësor se në faqet e saj përfundimisht gjithë të interesuarit...

Elvi Sidheri: Dy Pjetër Bogdanët e mesjetës së arbërorëve dhe bullgarëve

Figura e Pjetër Bogdanit tashmë është e shtjelluar, vlerësuar, studiuar dhe hulumtuar gjerësisht në letërsinë dhe historiografinë shqiptare, duke i dhënë këtij kolosi gjenial të paepur të mendimit, shkrimit, fesë dhe kryeneçësisë shqiptare, vendin e merituar në panteonin e viganëve të kombit dhe gjuhës tonë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora