E diele, 14.04.2024, 09:29 PM (GMT+1)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Darka e gabuar e Elbasanit

Vetëm i titulli i romanit të Kadaresë, më shkoi për shtati për shkrimin tim, detajet tjera janë të një darke të gabuar me Vuçiqin dhe Zaevin në Elbasan"Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister , është subjekti i romanit të Kadaresë. Ndonëse i bazuar mbi një ngjarje të vërtetë...

Fahri Xharra: Kosova e jonë hallemadhe, Shqipëria gjithashtu!

Sa të kotë që jemi , sa të papërmbajtur që jemi , sa të vegjël  kalamaj që jemi . Ore kur do të përfundojnë këto debate pa kurrë far` rezultati se  cila cilës i ka ndihmuar më shumë ? Kosova . Shqipërisë apo Shqipëria Kosovës?Një oh !!! i madh nga zemra e plasur.“Pa Shqipëri nuk ka Kosovë e as pa Kosovë nuk ka Shqipëri...

Fahri Xharra: Kultura e Vinçës dhe historia e shkruar shqiptare

Kultura e Vinçës nuk është zorrë qorre e historisë sonë por ndoshta janë mushkëritë apo zemra e kësaj historije të ngratë të vjedhur e të stërvjedhur, të përvehtësuar e të shkruar sipas nevojave të ardhacakëve që u bënë ” patron” në tokën e huaj falë rrethanave...

Fahri Xharra: O Agron Dalipaj , po me Fahri Xharren ç`pate?

Gjatë karrierës sime si analist historiografik kam pasë sulme të ndryshme, por ato ishin nga ata që Skënderbeun e bënin serb, Shën Nënë Terezën e shpallnin si vllahe apo sllavo –maqedone, dhe noramlisht reagonin duke më fyer, dhe bllokuar e bllokuar faqen time të facebook-ut. Por, reagimi më qesharak është ky i t` ahtuquajturit ...

Fahri Xharra: A jeni të vetdishëm që serbët po na vjedhin edhe qenjen tonë

Ç`është  kjo heshtje akademike e shqiptarëve , e historianëve shqiptar, e Universiteteve shqiptare,  dhe e  dreqit të mallkuar?  Nuk do të zgjatë  shumë dhe në pesëdhjetë  vjetshin e ardhshëm ne do të jemi vetëm qenje njerëzore që do të jetojmë vetëm nga instinktet pa asnjë shënim nga e  kaluara jonë. Ne do të jemi një zorrë qorre e...

Fahri Xharra: Tupallës po i zhduket historia!

Shqiptarët e rrethit të Medvegjës janë të rrezikuar nga arkeologët e rrejshëm të cilët “ gërmojnë’ në varrezat Tupallës : ata kërkojnë ‘artefakte” për stërshitje por qëllimi është zhdukja e çdo gjurmeje shqiptare në ato anë. Eshtë vetëm “Keshilli i Helsinkit për të drejtat e njeriut në Serbi “ i cili disa herë ka alarmuar për këtë...

Fahri Xharra: Kisha e Janullatosit e greqizon jugun e Shqiperisë

Sikur  shqiptarët ortodoks të lexonin këtë libër “ Mitropolia e Korçës” nga  Andrea Llukani ( Tiranë 2020 ) do të ishin më shumë shqiptar ortodoks dhe nuk do ti lejoni vetes greqizimin e tyre . Në libër lexojmë :” Korça përmendet në shek. XIII nën zotërimin e një princi shqiptar të quajtur Andrea...

Fahri Xharra: Dy çunat që i ka Tirana

Kur këndohej “ Hajde, hajde moj Selvije !” e kishte një lezet të këngës . Por sot dy çunat e Tiranës po e bojnë harabë një histori  .  Siç po  i shihni në foto, duhet ta dini se për kë e kam fjalën. Por tema, nga të  çunat e Tiranës gjithnjë është  Skenderbeu.Shikoni , Artan Lame shkruan « …. Dantja nuk ishte italian...

Fahri Xharra: Si e demaskoi Altin Kocaqi Myzafer Korkutin për çështjen pellazge?

Në vitin 1854 konsulli austriak, J. G von Hahn, do të botonte në Jena ‘Albanesischen Studien’ duke e ndritur më shumë botën perëndimore të shkencës në lidhje me shqiptarët edhe prejardhjen e tyre autoktone. Më i madhi i shkencës se gjuhësis, Franz Bopp, do i referohej shpesh arritjeve gjuhësore të Hahnit i cili, Hahni...

Fahri Xharra: Cili është Nuri Bexheti?

“FRM siguron se herët apo vonë, në Kosovë do të triumfojë Islami. Edhe pse Kosova sot është nën sundimin e Perëndimit të Krishterë, një ditë kur të fitojë pavarësinë dhe të çlirohet nga sundimi i huaj, pjesë e pavarësisë së Kosovës do të jetë edhe fitorja e Islamit mbi Laicizmin,”...

Fahri Xharra: Josef Martinsen - Turp për ty Kosovë! (2)

Rasti në fjalë ka të bëjë me mirëqenien e grave që janë abuzuar seksualisht gjatë luftës së viteve 1998-99 dhe të drejtën e tyre për dinjitet dhe për një shpërblim të drejtë financiar. Këto gra të cilat qëndruan të forta gjatë luftës duke u kujdesur për familjet, fëmijët dhe shtëpitë,meritojnë nderim nga shoqëria, dhe jo injorim...

Fahri Xharra: Halil Matoshi kërkonte konfederatë islamike me Turqinë

Bisedë kote , për çështje të kota ! e kisha titulluar shkrimin tim ; por ja që po duhet të zbardhim do “dëshira “ , do “ parashikime” të cilat kur janë shkruar ishte ishin guxim i madh i artikull shkruesit i cili në rolin e Zhyl Vernit e parashihte udhëtimin në qendrën e tokës. Ishte viti 1992 , një vit i rëndë politik për Kosovën dhe shqiptarët në...

Fahri Xharra: Josef Martinsen - Turp për ty Kosovë!

Josef Martinsen (76 vjeçar, i lindun në Stavanger të Norvegjisë) asht i diplomuem në ushtri, ku edhe ka shërbye për 17 vjet në pozita të ndryshme mbrenda dhe jashtë vendit.Në verë të vitit 1999 ai u angazhue nga NKN (NCA) dhe UNHCR për tetë muej për me koordinue nji program emergjent të quejtun...

Fahri Xharra: Mësuesit e Gjakovës - Pishtarë të Kosovës

Në ditët e dhimbshme të viteve 1912-1913  , At Gjergj Fishta pat shkruar  “Shkoi Manastiri! Dibra edhe Gjakova !…Vendet ma t’ mirat ne na i mori shkjau, E, shk’ asht ma zi, në vlla me vlla na dau!  Shkoi Manastiri! Dibra edhe Gjakova !… Dhe ,pastaj “ Politika” ( e Beogradit ) e datës 6 Prill 1913 me titullin...

Fahri Xharra: Bosniakët “qenkan“ trojanët e vërtetë!

Boshnjakët e Bosnjës i njohim mirë; një popull që nuk e di prejardhjen e vet, flet serbisht  dhe është me prejardhje sllave, ishte i grupit të sllavëve të shek. 9-të që iu vërsulën tokave “pa zot”, Ilirët e dikukrshëm u zhdukën nga Perandoria Romake. Si zakonisht , edhe sot për ne shqiptarët vlenë e njëjta gjë : luftën më të e kemi ndër...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora