E enjte, 29.02.2024, 11:46 AM (GMT)

Përjetësi » Lushaj

Aleks Kapllaj: Zeqir Lushaj, ti jeton në kujtimet tona dhe në veprën tane

Shëngjini, këtë verë, edhe pse kishte ma shumë ndërtesa, ma shumë turista, ma shumë drita që e ndriçonin qytetin bregdetar të veriut, që kërkon të mbulojë zbehjen trishtuese të largimit të bijve të saj ma të mirë, ishte ma i varfër se vitet e tjera pa ty miku i jonë Zeqir Lushaj...

Zeqir Lushaj: Jetë të gjatë Flamur e Shqipe

Në ball të Arbrit ndritë përjetë,Data e kuqe njëzetetetë (28),E Nëntorit të historisë,Dita e madhe, e Pamvarësisë,Shumë nderim, gjithmonë kësaj dite,Jetë të gjatë Flamur e Shqipe. Ooo…Flamuri i Atdheut,Prush i zemrës së Skënderbeut.Kur t’valvite Ty flladi i malit,Shohim dorën e Ismail Qemalit...

Tahir Bezhani: Kujtim apo përmendore përjetësie, ti o miku im i shpirtit

Kushtuar Zeqir Lushajt, në dyvjetorin e vdekjes - Rrugëve të zbrazëtaKujtimet i kanë hapur sytëAvullim lotësh e shikime të venituraMes pishave jehonte buzëqeshjaKur hurbnim kafenëE gotat i cakërronimNë rrasën e gurit si sofërNë atë qosh të oborrit të shtëpisëE valët e detit shkumëzonin mallëngjimeve...

Zeqir Lushaj: Një pasqyrë për të parë vetveten

Para disa vjetësh, po rrija e bëja bisedë me një burrë të mirënjohur të Shqipërisë e Kosovës, këngëtarin Dervish Shaqa. Në mes tjerash, Dervishi, që fiste ngaalë por me shum mend, më tha:-Një pasqyrë e vogël xhepi ban 1 lek. Nuk ka gjë ma të lirë për njeriun. Është e vogël e banë lirë, por është shumë e...

Zeqir Lushaj: Me këtë njeri edhe mund të isha vrarë!

Këtë farë burri, trupmadh, të rëndë, me mustaqe, me një shikim tejet të dyshimtë e shpesh si provokues, që unë e kam përditë në krah dhe punoj me të tash sa vjet, e quajnë Xhoi. Është serb, bash nga Beogradi. Mua më quajnë Zeqir dhe jam  shqiptar. Për një serb dhe për një shqiptar, të paktën, tash e sa shekuj, është gjëja...

Lutfi Alia: Rekuiem për Mikun e Paharruar Zeqir Lushaj

Ka kaluar një vit nga 10 nëntori 2021, nga ajo ditë e zymtë e mizore, kur miku ynë i paharruar Zeqir Lushaj mori Pegasin dhe u ngjit në amëshim drejt Parajsës, ku e prisnin bashkëshortja fisnike Sabria, nëna dhe i ati sojnik i Malësisë së Gjakovës Sadik Selmani. Ky ishte emigrimi i dytë i Zeqirit, por ky tashmë ishte ikje në përjetësi...

Adil Fetahu: Ai kurrë nuk do të harrohet

Më 10 nëntor të vitit të kaluar (2021), në moshën 72-vjeçare ndërroi jetë gazetari,  poeti, prozatori, publicisti, kritiku letrar, shkrimtari, burri i shquar i Malësisë,  mërgimtari,  njeriu - Zeqir Lushaj, nga fshati Gri i Tropojës, me vendbanim në shpat-malin mbi Portin e Shëngjinit, të Lezhës historike. Të nesërmën u vorros në vendlindje...

Zeqir Lushaj: Fjala mbi tel…

Cikël me tekste këngësh nga libri “Fjala mbi tel…” i  autorit Zeqir Lushaj, botuar në “Kristalina KH”, Tiranë 2009...

Zeqir Lushaj: Pa dorëza...!

Një njeri i ditur,ka thanë: …”Gjithçka që sotështë e vërtetë, nësër mund të jetë e dyshimtë”!Jeta jonë në këtë vend të shqiponjave e vërteton këtë thënie, ndoshta, katërcipërisht!Po, pse?-Një dreq e din sepse, por, ajo që është – është. Dhe, nuk e...

Zeqir Lushaj: Unë e besoj heroizmin, po ti… lum zotnia?

A ekziston heroizmi? Në fund të fundit, a ka ekzistuar ndonjëherë?Për mua, po!Për Ty (kur them Ty, kam parasysh gjithëkushin): po-jo, jo-po…, nuk e di.Madje, nganjëherë as nuk dua me e dijtë.Çka po më duhet mue se, si mendon Ti, ose përndryshe, Ai tjetri?Tek e mbramja: hiçkurrgja!...Jemi në...

Zeqir Lushaj: Rugova - Bogdani

Mbas 300 vjet vdekje,Braçja i rugovasve,(si kërkush tjetër)Na e solli të gjallëPjetër Bogdanin,Me “Çetën e profetënve”,Të Vet. Bogdani,E shtërngoi aq shumë,Rugovën,Nuk e la të dal nga “Çeta…”, Rugova,Hyri te Bogdani...

Zeqir Lushaj: Hajde Shëngjini!

Ndonese rritet e zbukurohet çdo vit, prap se prap mbetet qyteti që ka vetem një rrugë dhe një shetitore buzë detit. Eshtë një qytet modest në jeten e vet..., por që ka hyre me mbresë dhe emocion edhe në jeten e mijëra e mijëra pushuesve të tij të preferuar nga vendi dhe bota. Eshtë Shen Gjini i At Zef Pllumit...

Mehmet Musa: Pranë varrit të Sadik Selmanit e Zeqir Lushaj!

Java e tretë e janarit  e këti viti edhe pse ishte dimër, nuk kishte borë, shi, fërfllazë e acar,  por edhe sikur të ishte dimër i egër nuk kishte mundë kush t‘i ndalë burrat nga Shqipëria, bashkia e Gjakovës dhe Deçanit që, në mëngjesin e asaj  dite të fillojnë rrugën për në Malsi të Gjakovës, në Bajram Curri...

Zeqir Lushaj: A të kujtohet o Gjokë Beci...?

Per herë të parë në shoqerinë tonë mbi 45 vjeçare, sot unë po flas me ty e nuk e di se Ti a po më ndegjon o Gjokë Beci? Sepse Unë nuk e di a degjojnë të vdekurit! Se Ti sot je në  shtratin e percjelljes perfundimtare per në atë botë, per në at’ botë ku ne poetet kemi qenë jo rrallëherë me fjalët e letrat tona...

Zeqir Lushaj: Numri Një do jesh për kombin

Mbi Prishtinë mërzia e loti,E shkrinë borën që e lshoi moti,Prej çdo vatre t’Ilirisë,I vijnë ngushllime Dardanisë,Përmbi Dri, ja shtërngojnë dorën:Zoti shëndosh, t’lasht për Rugovën...

Zeqir Lushaj: Çka me i urue Fritz Radovanit sot, në 80-vjetorin e lindjes së tij?

E pra, te dashur lexues, sot (per Europen neser) dita e 6 Janarit eshte plot dita e 80-vjetorit te lindjes se mikut te revistes ZemraShqiptare, (e i te gjithe atyre qe kane vertete zemer shqiptare), publicistit, historianit, piktorit, multikulturologut shkodran Fritz Radovani. Biri i Shirokes historike, nipi i te madhit Luigj Gurakuqi, intelektuali ...

Zeqir Lushaj: Një fletë e rrëzuar!

Ndërrim viteshsi Vjet si Sivjetsi dhjetra shekuj e më shumë. ...!Bashkë me fleten e fund-vitet(si ortigjet nder hone)diçka rrëzohet edhe tek Unë. ...

Zeqir Lushaj: Njeriu… dhe Njerëzorja

-Sonte është 24 dhjetori, nata e shenjtë e Krishtlindjeve dhe sot java, nata e Vitit të Ri. Qofshin të bekuara këto ditë të shenjëta që ne i quajmë permbledhtazi: Festat e fundvitit. Në këtë natë te Madhe do përcjell per ju të dashur e të rrespektuar lexues të ZemraShqiptare, disa skica-portrete me personazhe krejt amerikanë. –A e dini pse e bëra këtë punë? ...

Kadri Mani: Puna e mirë kurrë mos u harroftë!

O tek lenë dielli-o e praron hana,Zeqir Lushaj-o ma nuk-o ban nana! Kjo Lëvizja për Mirëkuptim e Paqe,Ishte ylberi-o bre me shtatë harqe! Me shtatë harqe-o me shtatë ngjyra,Që n’mes nesh të pushojë mënxyra! Del e na merr, me gaz n’Maqellarë-e,Për ta bërë-o bashkimin kombëtar...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora