E diele, 23.06.2024, 06:44 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Agron Tufa: Dy kalorës të vrerosur për “erzin” e vrasëses Diana Çuli

Pas mbrojtjes së hapur të Beti Njumës (ndonëse krejt të paefektshme), që i bëri vrasëses së poetëve, nuk munguan në shtyp dhe siluetat pak më të vonuara të hidalgove të shtypit në mbrojtjen dhimbsurake të Çulit. Ka pasur publikisht mbrojtës të personave që kanë bashkëpunuar me sistemin me justifikimin banal...

Kastriot Dervishi: Fakiri dhe Bebi Shameti

Më 8.6.1986 u vra në një postë kufitare të Librazhdit, Bebi Shameti (në foto), 40 vjeç me banim në Tiranë. Shokët e tij mundën të arratisen.Sipas revistës "Në shërbim të popullit" që si rrallë herë publikoi me foto kufitarët e dekoruar, njëri nga vrasësit quhej Fakir...

Kastriot Dervishi: Telegrami pas pushtimit të Jugosllavisë, prill 1941

"Shqiptarët e Maqedonisë me banim në Tiranë, i luten shumë shkëlqesisë së tij, që të përcjellë tek Duçja dhe Fyhreri, entuziazmin e tyre sepse çlirimi i tyre mishëron idealet e mijëra martirëve që dhanë jetën për të jetuar nën hijen e flamurit të Skëndërbeut...

Kastriot Dervishi: “Epopeja” në Sul të Devollit

Lufta “heroike” kundër shqiptarëve jokomunistë të cilësuar “reaksionarë”, parashikonte vrasjen e tyre, marrjen e pasurisë dhe mobilizimin me forcë si partizanë. Letra e mëposhtme e tregon fare qartë që vetëm me pushtuesin nuk kishin punë...

Kastriot Dervishi: Radioja e Mikel Koliqit

Kardinali Mikel Koliqi ishte vëllai i Ernestit. Për hakmarrje ndaj vëllait që ishte një personalitet i emigracionit politik shqiptar, regjimi komunist e burgosi të përmendurin për 13 vjet (tri dënime më 1945, 1946-1950 dhe 1977-1986) si dhe e internoi për 23 vjet në vitet 1954 – 1977...

Kastriot Dervishi: 70 vjet nga ekzekutimi i grupit të desantëve

Më 15.4.1954 pas vendimit të gjykatës, u pushkatuan në Tiranë, (nga një dëshmi dytësore e imja) besohet diku afër fshatit Mënik: Zenel Ali Shehu, Halil Jusuf Branica, Naun Vasil Sula, Ahmet Agush Kabashi , Gani Mehmet Malushi dhe Rrapush Qerim Agolli. Me përjashtim të Agollit...

Kastriot Dervishi: 30 vjet nga masakra e Peshkëpisë

“Më 10.4.1994, ora 2.30, 6 – 7 persona të paidentifikuar, të veshur me uniformë ushtarake greke, të maskuar me maska, kanë hyrë nga toka greke, nëpërmjet grykës së Bogazit në tokën shqiptare, në postën kufitare të Pëshkëpisë. Aty në mënyrë të befasishme kanë goditur me...

Kastriot Dervishi: Ali Oseku (1944-2024)

Në vitin 1973 piktori Ali Oseku doli në këtë foto me aktorin e njohur Bekim Fehmiu, gjatë vizitës që ky i fundit kreu në Tiranë. Shumë shpejt u godit dhe dërgua në Elbasan të punojë. U arrestua më 18.4.1975. U akuzua në bazë të nenit 73/1 të Kodit Penal, për agjitacion e propagandë, se kishte...

Kastriot Dervishi: Si u caktua paraja "Lekë" zyrtare e Shqipërisë

Më 13.2.1922 Këshilli Kombëtar diskutoi tre  projekligje:1-Nga komisioni i financave “Për krijimin e kartmonedhës kombëtare” me 17 nene (relator Spiro Papa). Monedha do quhej “Lekë” dhe ndahej në “100 qintima”.2-Nga pakica e komisionit të financave (relator Kristo Kirka), e cila ...

Kastriot Dervishi: "Të propozohen stimuj moralë"

Më 19.8.1982, në përpjekje për t'u arratisur, u vranë në postën kufitare Vidhgar të Repartit nr. 298 Shkodër, shtetasit:-Aleksandër Pjetër Gjini, 24 vjeç, nga Shkodra.-Tristan Medin Halili, 25 vjeç nga Shkodra...

Kastriot Dervishi: Gomerët revizionistë

Më 18.1.1964 tre gomerë revizionistë kaluan kufirin jugosllavo-shqiptar me synime spiunazhi. Sapo hynë në Shqipëri, ato u likuiduan nga ujqërit e Republikës Popullore të Shqipërisë, uria e të cilëve ishte tipike komuniste...

Kastriot Dervishi: 45-vjetori i ekzekutimit të Ahmet Hoxhës

Ahmet Manxhar Hoxha (12.2.1940-31.1.1979), nga Kolonja e Gjirokastrës u dënua tre herë nga regjimi komunist, në vitet 1958, 1963 dhe 1978, përkatësisht me 20, 25 vjet heqje lirie dhe me vdekje.Herën e fundit u arratis më 10.10.1978 nga Reparti nr.303 Spaç së bashku me Sali Çakon...

Kastriot Dervishi: 100 vjet më parë, kur deputetët talleshin me Leninin

Më 4 shkurti 1924 në Kuvendin Kushtetues të Shqipërisë (kati i dytë i Akademisë së Shkencave sot), në fillim të mbledhjes deputeti Rauf Fico propozoi mbajtjen e zisë për nder të presidentit amerikan Willson, si një detyrim moral ndaj përkushtimit të tij ndaj çështjes shqiptare. Fill pas mbajtjes së kësaj zie, deputeti Jashar Erebara-sekretar i Kuvendit, i shtyrë nga Avni Rustemi ...

Kastriot Dervishi: Elsa Martinelli

Elsa Lavrentos Martinelli, lindur në vitin 1907 në Korfuz ishte bashkëshortja e Nebil Çikës (në vitet 1936-1944). Nebil Çika u vra në hotel “Bristol” në Tiranë më 12.11.1944 në prag të vendosjes së plotë të pushtetit komunist në kryeqytet. Nuk i mjaftuan që i vranë bashkëshortin, por komunistët vijuan besnikërisht persekutimin...

Kastriot Dervishi: Vrasja e Alush Lleshanakut

24 dhjetori 1950 është data e vrasjes së njërit prej luftëtarëve të qëndresës antikomuniste kundër bandës komuniste të Tiranës, profesor Alush Lleshanakut.Ai u largua i plagosur nga Shqipëria në dhjetor 1944, por më pas erdhi disa herë për të organizuar qëndresën antikomuniste...

Kastriot Dervishi: Letra që i dënuari Haxhi Baçinozi i dërgoi Nexhmije Hoxhës - Krimet tuaja s’ka sociolog dhe shkrimtar në botë që t’i përshkruajë

Haxhiu ishte efektiv i repartit ushtarak nr.4832, Poshnjë Berat, kur u arrestua më 11.8.1981. Me vendimin nr.7, datë 30.1.1982 në Kolegjit Ushtarak të Gjykatës së Rrethit Tiranë, u deklarua fajtor kryesisht në bazë të nenit 55 të Kodit Penal dhe u dënua me 10 burgim. Së bashku me të u dënuan edhe Agim Sula nga Tirana dhe Dashamir Lufta nga Elbasani...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora