E premte, 14.05.2021, 06:18 PM (GMT+1)

Shtesë

Milazim Zeqiraj: Masakra në Studenicë ka dëshmi dhe dëshmitarë

Më 13 Prill 1999 në pragun e shtëpis u bë krimi ndaj Zotit të shtëpis së Sali Sokol Zeqiraj   dhe anëtarve të familjës Lipaj (vajzave Qendresë 15 1vjeqare ,Mirdonë 13 vjeqare,Njomzë 13 vjeqare-ushtare e UÇK, Lindihanë 13 vjeqare nxënese të shkollës fillore „Hysni Zajmi“në Vrellë, dhe nënave...

1946/Aranit Çela: Kosova e vendosi vetë fatin e saj

Nga Kastriot DervishiNë vitin 1944 revista e jezuitëve “Leka” botoi një studim në lidhje me të drejtat e Shqipërisë etnike. Ky ishte një punim historik, i cili mendohej të ishte gatshëm për çdo rast nëse shteti shqiptar do paraqitej në konferencën e paqes. Në procesin tërësisht të montuar ...

Jahja Drançolli: Beteja e Lepantit

Në ditën e sotme të vitit 1571, në Betejën e Lepantit (Patras, Greqi Jugperëndimore), flota e  “Lidhjes së Shenjtë” me 207 anije nën komandën e don Juanit i Austrisë mundi flotën superiore Osmane me afërsisht 300 anije nën komandën e Ali Pashës...

Saimir Lolja: The Preservation of Albanian Tongue (Shqip) Since the Beginning

In the beginning, humans had a tongue (gjuhën, Shqip). Then, they could or couldn’t let go of the tongue (len…gjuhën, Shqip). Albanian natural tongue (Shqip) implies the use of the tongue in the mouth for articulating (shqiptoj, Shqip) words. The eternity of Shqip (Speech) is in its words that are wordy clauses...

Jahja Drançolli: 107 vjet më parë nënshkruhet ”Marrëveshja e Londrës”

”Fjalët fluturojnë, shkrimet mbesin“ (”Verba volant, scripta manent“): Si sot, 107 vjet më parë (1913) nënshkruhet ”Marrëveshja e Londrës”, që përfundon Luftën e Parë Ballkanike, në të cilën Serbia, Malit i Zi, Bullgaria dhe Greqia duke i dëbuar forcat osmane pushtuan Shqipërinë dhe Maqedoninë!...

Kastriot Dervishi: Të dënuarit e revoltës së Spaçit që vuajtën 600 vjet burgim

Në ka ndonjë fushë ku Shqipëria komuniste thyen rekorde botërore është padyshim te vitet e burgimit të kundërshtarëve politikë. Lë pas çdo lloj regjimi fashist, nazist, apo komunist në Lindjen e Europës. Një tregues i frikshëm ka të bëjë me revoltën e Spaçit, të dënuarit e së cilët kanë bërë së bashku 600 vjet burg...

Kastriot Dervishi: 1973/Dënimi i 16 vjeçares Laura Keçi

Laura Gjeto Keçi, lindur në Shkodër më 28.9.1957, ishte nxënëse në shkollën e mesme “Jordan Misja” kur u arrestua dhe dënuar në moshën 16-vjeçare. E revoltuar nga trajtimi që i bëhej babait të saj si dhe nga ajo që po shihte në shkollën e mbërthyer nga nismat “revolucionare”, më 9.12.1972 hodhi...

Saimir Lolja: Nikola Tesla, a legacy of the Albanian nation

By name, Nikola Tesla was not a Serbian. His family was from Sanxhak inhabited by Albanians even today. His father was illiterate and one day became a Christian orthodox priest named Milutin. His mother’s name was Gjuka, an Albanian name.Due to the Serbian expulsion...

Anton Kodrari: Un percorso spirituale nel ciclo iconografico di Lin Delija

L’oggetto materiale di questa breve riflessione è la coesione armonica, sul piano dell’ontologia della fede, tra un’esistenza profondamente cristiana e la sua continua manifestazione nella storia dell’arte della vita, in quanto essenza inalienabile dell’unicum vocazionale di Lin Delija: il sacerdozio battesimale e l’attività artistica...

Sevdail Hyseni: Lypsarët nuk njohin kufij, moshë, gjini dhe përkatësi nacionale!

Në një rrëfim të zonjës Behije Hamiti, një pedagoge, humaniste dhe adhuruese e fjalës së shkruar artistike, me qëndrim të përkohshëm në Gjermani, na shpaloset me ngjyra emocionuese, rasti i një femre të moshuar lypsare, duke na kthyer në kohën e Migjenit tonë të madh, kur "mjerimi kishte vulën e vet të shumtueshme...

Alfred Papuçiu: Ismail Kadaré - un génie créatif de l'art international

Le 1er janvier 2020, le président de la France, Macron, a décerné à notre écrivain, Ismail Kadaré, le titre d'État le plus élevé "Grand officier de la Légion d'honneur". Ce titre a été créé le 19 mai 1802 par Napoléon Bonaparte. Ce titre est donné aux personnalités les plus en vue de la France et du monde. C'est un grand honneur de devenir...

Fahri Dahri: Dodona lartëson vetëm në Thesproti

Arësyeja e shkrimit që ndërmora, nuk lidhet me “Tomorrin hyjnor”, por me disa saktësime të domosdoshme, të cilat ndofta nga mos njohja e zonave gjeografike, artikullshkruesi ka devijuar nga e vërteta e vendndodhjes së Tempullit “Dodonë”, e cila, siç thotë dhe autori: “Dodona është ndërtuar në një epokë shumë të hershme, në epokën mitologjike”...

Alfred Papuçiu: La Suisse, la découverte d'une nation

Au cours des 32 années de ma vie en Suisse, j'ai lu que j'ai parcouru plusieurs fois du nord au sud et de l'est en ouest, de nombreux ouvrages sur les réalisations de ce petit pays d'une superficie de 41.285 kilomètres carrés, auxquels notre Renaissance a également pensé, pour l' Albanie, mais aussi pour le Kosovo marty...

Alfred Papuçiu: Hope for treatment of thalassaemia in the near future

Every May 8, everywhere in the civilized world, is marked the Day of War against Thalassaemia, this disease of the twentieth century and the 21st century. On this day, we remind those children, teenagers and adults that they have to face the disease for years. Their example and the steps that have been made in the last years...

Alfred Papuçiu: Les Albanais originaires de Zara ou d'autres régions de la Croatie

Poursuivre son chemin à la diaspora, le cœur ouvert à autrui, à son voisin, à son ami, à son copain, à sa sœur ou à son frère représente sans doute un grand défi. En parlant de la diaspora, de ses compatriotes où qu'ils soient, en Europe ou aux États-Unis, en Australie ou en Amérique latine, on rend tant soit peu service au ...

Alfred Papuçiu: La stabilité aux Balkans et l’Europe de Sud - Est

Tout d’abord je voudrais remercier Monsieur Jayantha Dhanapala et Serge Sur respectivement Directeur et Directeur adjoint de l’UNIDIR ainsi que tout le secrétariat de la Fondation Hellénique pour la Défense et la Politique étrangère de nous avoir invités à Rhodes, la plus grande des îles du Dodécanèse...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora