E diele, 23.06.2024, 05:46 AM (GMT+1)

Përjetësi » Mani

Fazli Maloku: Ndërroi jetë, Gruaja Qëndresë, z. Shukrije Bunjaku - Osmani

Këto ditë ndërroi jetë, z. Shukrije Bunjaku - Osmani, bashkëshortja e atdhetarit, patriotit të përmasave kombëtare, drejtuesit për dekada të Ilegales shqiptare z. Kadri Osmani - Mani, i cili për këtë veprimtari atdhetare mori si "shpërblim"25 vite burg nga gjykatat serbo-sllave,nga të cilat i mbajti mbi 17 vite. Por, cili ishte roli i bashkëshortës së tijë z. Shukrije?...

Feri Arifi: Kadri Mani - Histori nga viti shkollor 1973/74

Haki Ibrahimi, Sherf Ibrahimi, dhe Feri Arifi, dhe e I-6 kujdestar klase e kishim Profesorin Kadri Osmanin, nga Prishtina. Pas mbylljes se Kadriut në burg, të dyten ditë në gazetën Rilindja lexuam që Prof. Kadri  Osmani,  ishte arrestuar nga policia e sigurimit Shtetnorë Jugosllav. Për ne ishte ky një lajm tronditës...

Fazli Maloku: Si e Njoha Kadri Manin?

Vjeshta e vitit 1965. Në shkollën tetëvjeçare të fshatit Kolaj (ish Koliq) isha pranuar në detyrën e mësuesit. Kisha mbaruar 3 ite të shkollës Normale. Për veq dëshirës së madhe që ta kryej këtë detyrë të shenjtë,ndjeja se isha i papërgatitur në shumë drejtime. Për fatin e mirë, aty gjeta shokë të çmuar: Kadri Manin, Idriz Zeqiraj, Xhelil Rama...

Idriz Zeqiraj: Kadri Mani, njeriu i risive

Të mbledhur në rast morti: familjarë, miq, shokë e dashamirë të Familjes Osmani, për ta përkujtuar jetën dhe veprën, sa të përveçshme, aq edhe të zëshme, të njërit nga personalitetet e shquara të trojeve tona. Veteran ...

Fazli Maloku: Gëzim e Lot Bashkë

Me iniciativën e profesorit shokut Kadri Osmani, Drejtoria e shkollës fillore "Rilindja" në Keqekollë, organizoj pritjen e Vitit të Ri 1966, në objektin e shkollës me prezencën e dhjetëra mësuesëve e arsimtarëve të Shkollës Amë në Keqekollë me paralelet e saja në fshatrat: Koliq, Ballaban, Prapashticë, Dabishevc...

Fazli Maloku: Homazh tek varri i profesor Kadri Manit

Me rastin e pesëvjetorit të ndarjes fizike te profesor Kadri Manit, militant, patriot si dhe idealist e veprimtar i çeshtjës kombëtare,ndër të parët dhe deri në frymën e fundit të jetës së tij, miqë, shokë familjarë,nxënës të shkollës së...

Mani Kombëtar

Kombetar Manin e deshem aq sa per te mos e c'dashur kurre.Kaluan 2 vite qe kur Mani yne shkoi prane Zotit.Iku ne humor. Dy dite para largimit na tregonte barsoleta me bjondina...!Kadri Mani nuk ishte nje individ...

Agim Gashi: Te varri i Kadri Manit

Tashmë e kishim vendosë se pikrisht sot më 03.11.2014, ditë e hënë do të niseshim për homazhe te varri Kadri Manit. Kishim folë që më parë me Rabit Manin, të birin e Kadriut, i cili më tha se deri te varri i Kadriut në ...

Kont Urani (Kadri Mani): Betimi Solemn

Të nderuar veprimtarë e veprimtare!Në letrën e kaluar thamë ca fjalë për Ruajtjen e Sekretit:Ju do ta keni p ë r p u n u a r („që është përpunuar për ta bërë të gatshëm, për t‘ia rritur vlerat a për t‘i shtuar elemente të reja.“- shih:“Fjalori i Shqipes së Sotme“f. 909) në Qeliza Dyshe e e mandej në Qeliza Treshe...

Gani Mehmeti: Një vit pa Kadri Manin

Me kalimin e ditëve, kalojnë edhe vitet. Shumë shpejt kaloi një vit pa të Madhin, Kombëtarin, Letrarin, Gjuhëtarin, Enciklopedistin, babin e barcoletave shqipe…

Fazli Maloku: Kadri Mani = Ylli që rrezatoi Gallapin

Ishte viti shkollor 1965-66. Unë në pamundësi të vazhdoja shkollimin më tej, (nga gjendja e rëndë sociale në familjen time, ku na mungonte edhe buka), pasi që kisha mbaruar vitin e tretë të Normales, u punësova si mësues në fshatin Kolaj-ish Koliq. Fshati Kolaj gjindet rreth 20 kilometra në verilindje të Prishtinës, i banuar krejt me shqiptarë, (kishte veç një familje të vetme serbe). Fshati përbëhej nga pesë lagje kryesore; lagja ...

Ylli Kadri Mani: Ju ishit aty!

Të gjithe shokëve të babit tim Kadri Manit, që na u gjenden pranë në këto ditë dhimbje e pikëllimi ! I nderuari Z. Zeqir Lushaj,Me datë 10.10.2012 bashke me gruan time,dhe djalin Granitin u nisëm per në Prishtinë. Me ne erdhi shoku i babait dhe miku familjar veprimtari Xhafer Leci. Miku i mirë në ditë te vështira!Në letrën Tuaj ju me shkruani se ishit vetëm«gjysëm » i pranishëm në të pamet për babin në klubin « Nënë Tereza » në Göppingen . Më duhet te Ju ...

Revista "ShqipëriEtnike" Nr. 4/2012 (I)

Të nderuar lexues të ZemraShqiptare e të ShqiperiEtnike:I dashuri ynë, Heroi i Kosovës, i paharruari Kadri Mani na la. Sot në mëngjes erdhi nga zemra e Kosovës–Prishtinë, lajmi për ndarjen e tij nga jeta.Iku Kadri Mani. Dhe iku, siç qendroi plot 75 vjet në të gjallë. Iku i papërkulur dhe duke qeshur, duke shkruar, duke bere shaka plot humor me shokët dhe miqtë. Asnje çast dhe asnje fjalë nuk na e tha për vete, për shëndetin e tij...

Agim Gashi: Kadri Mani

Vjen një lajm e më tronditVjen një lajm gojën ma ngrin,U shkym ylli i Kosovës -Kadri Mani në Prishtinë.A e njeh ti Kosovë trimeAtë burrë t'urtë e guximtar,Që për ty e shkriu jetënKadri Mani luftëtar.Kot Serbia ndërton burgjeKot të vjen pas policia ...

Ilir Dardani: Kadri Mani, njeriu i Madh i Shqiperise Etnike

Kane kaluar 75 vjet qe nga koha kur lindi nje njeri: Kadri Mani! Ose Kombetari Mani. Ne sot mbajme zi per te sepse gjithe jeten na mbushi me bardhesi. Me Manin tone kemi shkembyer edhe replika te ashpra, por qe te jap vleresimin tim per te nuk eshte dashur te nderroje jete! Lindi me 23.01.1937 ne Makreshin e Ulet te Artanes, por ai theu kufirin e mbare fshatrave dhe qyteteve te Shqiperise se Tij Etnike. Ai ishte dhe mbetet Shqiponje qe fluturon ne cdo cep te Shqiperise. Nderroi jete dhe do na ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora