E marte, 28.11.2023, 10:41 AM (GMT)

Sport » Legjenda

Luan Kalana: Panajot Pano - Legjenda e Futbollit

E kam ndjerë si një obligim  shpirtëtror dhe qytetar,por si lojtar dhe fens i futbollit, të shkruaja diçka,për gjeniun, ishulin e futbollit shqiptar te te gjithe brezave,te paharuarin Panajot Pano, lojtari  famoz ,ylli i "Partizanit" dhe i kombetares shqiptare...

Neki Lulaj: Ndërroi jetë ish-futbollisti Zamir Shpuza

Ne dhjetorin e vitit 1995 në ballinat  gazetave gjermane te qytetit të Speyerit, përcillej, me foto kolor e bardh e zi  portreti tërheqës i një të riu simpatik shqiptarë me emrin Zamir Shpuza, të cilin e kishin shpallur si ...

Del Piero, arti në fushë

Nëse do të përmendësh Juventusin, atëherë nuk ke si mos të përmendësh edhe simbolin e saj, Alesandro Del Pieron. Për tifozët bardhezinj, Del Piero dhe Juventus janë një...

Gjeniu i sportit Marçelo Lipi

E ka nisur karrierën duke mbledhur figurat e futbollistëve të famshëm të asaj kohe, derisa u bë vetë një figurë...

Loro Boriçi, simboli i futbollit shqiptar

Atij i përkasin shumë epitete jo vetëm të futbollistit të madh e të "njëfarë" superelite të rrallë me karakteristika të fisme të lojës së magjishme, trajnerit me një bagazh të madh dijesh...

Luan Çipi: Me sportin ndër vite

Përgatitja intensive sportive, “kalitja fizike”, ishte një porosi dhe këmbëngulje e kahershme e babit tonë, Kaman Çipi, duke qenë një nga mësimet e tij, si emigrant amerikan gati 10 vjeçar...

Del Piero: Historia e një jete plot suksese

Dhoma është e gjitha e bardhë dhe Alesandro del Piero hyn duke buzëqeshur, ndërsa në dorë mban një lodër. Është një kositëse bari plastike. Me një familje që do të shtohet me një...

Tajson: Më vjen turp nga gabimet që kam bërë

"Jam një djalë i mirë, por duhet të jeni të kujdesshëm që të mos më provokoni". Këto janë fjalët e Majk Tajsonit, në një intervistë të dhënë për "Guardian", vetëm një javë para shfaqjes së...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora