E premte, 24.05.2024, 11:51 PM (GMT+1)

Mendime » Graciani

Deo Graciani: Si e kapërceu Edi Rama vijën e kuqe në botën shpirtërore

Tërmetet e fuqishme që goditën Shqipërinë përgjatë tre muajve të fundit nxorrën edhe një herë në pah distopinë e shoqërisë shqiptare të kontrolluar financiarisht dhe psikologjikisht nga një bandë cinikësh dhe indiferentësh, produkt i të njëjtit brumë që ka nxjerrë Enver Hoxhën dhe Sali Berishën, dy kriminelët e pasluftës...

Deo Graciani: Edi Rama Zoti pastë mëshirë për ty dhe të faltë

Shqipëria e vogël, dhe jo edhe aq e rëndësishme në arenën e sotme gjeo-politike, u vendos përkohësisht në qendrën e vëmendjes nga një veprim i panevojshëm por i parashikueshëm i kryeministrit Edi Rama dhe qeverisë së tij, e cila kohët e fundit po tregon përherë e më ...

Deo Graciani: Shpëtimi i vetëm i Shqiptarëve

Sot në shekullin 21, bota po përjeton zhvillime të vrullshme në çdo fushë. Pavarësisht nga këto zhvillime, të krijohet përshtypja se ky planet kaq i ndërvarur ekonomikisht, është po aq i ndarë në aspektin social dhe shpirtëror. Ndërsa një pjesë e botës së zhvilluar pasi ka ...

Kamel Abderrahmani: Ne Myslimanët jemi hipokritë

Sot vendosa të mbaj një qëndrim në mbrojtje të Shetit Islamik kundër të gjithë atyre që thonë se Daesh nuk praktikon Sheriatin Islamik. ISIS nuk është hipokrit. Është i sinqertë, i drejtpërdrejtë, dhe i saktë.Si guxojmë ne Myslimanët të themi se Daesh nuk përfaqëson...

Deo Graciani: Urrejtja dhe krimi që nuk njeh kufij

Ndërsa bota e qytetëruar ka plot 15 vite që ka trokitur në shekullin 21, bota islamike psikologjikisht dhe fizikisht ndodhet akoma në shekullin e 15, ose më saktë në vitin 1436 sipas kalendarit islamik. Shoqëria mbarëbotërore për të ardhur deri këtu ku është tani ka kaluar në përballje, luftra ...

Deo Graciani: Pirro Prifti dhe abuzimi me lirinë e shtypit

Këto ditë kur Franca dhe mbarë bota e qytetëruar u trondit nga krimi islamik i rradhës, edhe ne si qytetarë të lirë nuk kemi sesi mos ta ndiejmë në thellësi të qënies tonë atë tragjedi që preku popullin francez. Kjo tragjedi në Francë është pjesë e një tragjedie më të madhe...

Deo Graciani: Faik Miftari dhe heshtja shqiptare përballë Gazës

Që nga shkrimi im i vitit 2011 për Faik Miftarin, shkrim që mund ta lexoni këtu, pata shpresuar se Faiku do të tregohej paksa më i përmbajtur në deklaratat e tij publike. Në mbyllje të atij shkrimi, e pata këshilluar miqësisht zotërinë në fjalë, se shfaqjet ...

Deo Graciani: Islamofobia dhe fobitë e tjera të botës islamike

“Luftoni ata që nuk besojnë në Allahun e as në botën tjetër, që nuk e konsiderojnë të ndaluar atë që e ndaloi Allahu dhe i dërguari i Tij”. Ai që merr pjese në luftë të shenjtë (xhihad) për kauzën e Allahut, kur nuk e detyron asgjë që ta bëjë ketë përveç besimit në Allah dhe të dërguarin e tij...

Deo Graciani: Shteti inekzistent i Kosovës

Është diçka krejt e natyrshme që kur një shtet krijohet për herë të parë, siç është rasti i Kosovës, ky shtet ka nevojë për njohje në arenën ndërkombëtare. Menjeherë pas shpalljes së pavarësisë dhe njohjes së Kosovës si shtet i pavarur dhe sovran (2008),  filluan edhe njohjet e para të ...

Deo Graciani: Elida Buçpapaj dhe Bajrami

Ndërsa po shfletoja Zemrën Shqiptare siç bëj rregullisht, mbeta i befasuar nga shkrimi i zonjës dhe intelektuales Elida Buçpapaj. Ky shkrim, i botuar në Zemrën Shqiptare mban titullin “Bajrami nën qiell të hapur” dhe është një përpjekje e autores për të shprehur ...

Deo Graciani: Intervistë me kryetarin e PD-së, Lulzim Basha

Gazetari: Cili është mesazhi juaj për publikun pas emërimit tuaj si kryetar i ri i PD-së? Basha:   Nuk jam emëruar por jam zgjedhur me anë të sistemit 2 anëtarë një votë. Gazetari:      2 anëtarë një vote? Po Berisha deklaroi që sistemi i përdorur ...

Deo Graciani: Shpërbërja e partisë demokratike

Nëse i analizojmë me kujdes zgjedhjet e 23 Qershorit dhe humbjen katastrofike të partisë demokratike, vërejmë se kjo është diçka që pritej prej kohësh. Këmbanat e alarmit për qeverinë Berisha u dëgjuan që në zgjedhjet e vitit 2009, ku megjithë manipulimet ...

Deo Graciani: Behxhet Jashari dhe Turqia “moderne” e Erdoganit

Ka disa kohë, që Behxhet Jashari, një nga të ashtuquajturit “intelektualë” islamikë të Maqedonisë, po ndjek me shqetësim të madh ngjarjet që po ndodhin në Republikën e Turqisë. Sikur të mos mjaftonte gjithë kjo vëmendje e tij për situatën në Turqi ...

Deo Graciani: Nacionalizmi qesharako-folklorik i ditës së flamurit

Ky Nëntor si asnjë Nëntor tjetër, i ka gjetur trojet shqiptare në përgatitje të ethshme për festimin e ditës së flamurit. Këtë 28 Nëntor, bëhen plot 100 vite qëkur ai flamur u ngrit nga patriotët shqiptarë në mesin e llumit osmano-islamik që kishte mbuluar trojet shqiptare, dhe që vazhdon edhe sot t’i mbulojë, pavarësisht se kanë kaluar pothuajse 600 vite nga vërshimi ...

Deo Graciani: Përparim Demi, errësira që solidarizohet me errësirën

Është diçka krejt normale që një individ, grup, apo edhe një komunitet i tërë, të solidarizohet me kauzën e dikujt, apo të një grupi, për qëllime të caktuara ose thjesht nga një ndjenjë humanizmi. Solidarizimi është mbështetje, përkrahje dhe miratim ndaj veprimeve të dikujt apo një grupi të caktuar. Kur dikush solidarizohet me idealet e errëta e të mumifikuara të ...

Deo Graciani: Gjenocidi osmano-islamik ndaj shqiptarëve dhe 100 vjetori i “pavarësisë”

Nga thellësia e shekujve plot stuhi e vuajtje vjen fuqishëm amaneti i shenjtë i stërgjyshërve tanë. Sakrificat e tyre për mbijetesë janë të papërshkrueshme. Megjithëse libra të panumërt historie janë shkruar dhe mund të shkruhen akoma mbi kalvarin që kanë kaluar shqiptarët gjatë historisë së tyre, edhe këto përshkrime mbeten disi të kufizuara, dhe nuk mund ta shprehin kurrë plotësisht atë realitet të tmerrshëm nën tiraninë e perandorisë osmano-islamike. Të përndjekur, të shtypur dhe të masakruar...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora