E diele, 25.02.2024, 10:08 PM (GMT)

Editorial » Entela

Entela Binjaku: Festohet 21 shkurti, dita kushtuar identitetit kulturor dhe gjuhësor

Nga viti 2000 data 21 shkurt njihet si “Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare”. Kjo ditë ceremoniale u shpall e tillë nga UNESCO në vitin 1999 dhe prej 23 vjetësh festohet në të gjithë botën. Qëllimi i caktimit të kësaj date është ndërgjegjësimi për shumëllojshmërinë gjuhësore dhe kulturore si një vlerë universale...

Entela Binjaku: Përkujtohet në Tiranë poeti i shquar rumun Mihai Eminesku

Më 15 janar 2024 ora 11.00 në mjediset e Bibliotekës “Moikom Zeqo” në Tiranë u zhvillua takimi kulturor me titull: “Eminesku midis dy kulturave”. 15 janari përkon me ditëlindjen e poetit të shquar Mihai Eminesku dhe prej më shumë se një dekadë në Rumani njihet si Ditë e Kulturës Kombëtare. Vitin e kaluar u zhvillua...

Entela Binjaku: Biblioteka Publike e qytetit të Fierit nderon lexuesit e vitit 2023

Në fjalën e saj gjatë marrjes së diplomës nxënësja 12 vjeçare e shkollës "Flatrat e dijes" Darlin Dimo falënderoi gjyshin e saj, intelektualin Thoma Binjaku, "Mësues i Merituar" i cili e kishte ushqyer me pasionin për librin. 14 muaj pas ndarjes së tij nga jeta, më 15 nëntor 2019 familja e intelektualit të njohur i dhuroi këtij institucioni bibliotekën e tij personale gjest për të...

Entela Binjaku: '16 ditët kundër dhunës gjinore'

Prej vitesh Shqipëria i është bashkuar fushatës ndërkombëtare 16 ditore  kundër dhunës me bazë gjinore. Kjo fushatë nis më 25 nëntor dhe mbyllet në datën simbol për të drejtat e njeriut, 10 dhjetor. Gjatë këtyre ditëve  organizohen veprimtari, përdoren simbole, përcillen mesazhe që kanë në qendër zvogëlimin e gjithë spektrit të...

Entela Binjaku: Në 'Vitin e Porumbeskut', kompozitorit rumun të 'Hymnit të Flamurit'

Viti 2023 përkon me 170 vjetorin e lindjes së kompozitorit rumun Çiprian Porumbesku (Ciprian Porumbescu) dhe me 140 vjetorin e ndarjes së tij nga jeta. Në shenjë respekti të veçantë për artistin e shquar, me vendim të qeverisë rumune viti 2023 u vendos si Viti “Çiprian Porumbesku”. Artdashësit muzikorë në mbarë botën, njohësit dhe interpretuesit e muzikës...

Entela Binjaku: Arumunët e Shqipërisë, kjo pakicë kombëtare njerëzish krenarë

"Ky popull (arumunët), mik i shqiptarëve ka atdhe Rumaninë dhe ka dhënë ndihmesë të madhe në luftën dhe pavarësinë e Shqipërisë, kështu që ne shqiptarët e kemi një detyrim ndaj këtij populli, por ky detyrim duhet shlyer me qëndrimin tonë miqësor dhe me një përkrahje gjithëpërfshirëse në mënyrë të atillë që ta...

Entela Binjaku: Personalitete që frymëzojnë

Më 31 gusht 2023 në sallën e konferencave të Hotel "Fierit" u mbajt veprimtaria kulturore me titull: "Personalitete që frymëzojnë”. Ky takim i organizuar nga Fondacioni “Harriet Martineau” ju kushtua dy figurave të komunitetit arumun të qytetit të Fierit të ndarë nga jeta: Prof. Dr. Thanas Fureraj dhe Thoma Binjakut...

Entela Binjaku: Pranverë kulturore mes miqve nga Timishoara

Nga data 15 maj 2023 në mbrëmje e deri në mëngjesin e datës 19 në vendin tonë zhvilloi një vizitë një ekip nga Shoqata për Kulturën e Banatit dhe nga Fakulteti i Muzikës dhe i Teatrit i Universitetit Perëndimor të Timishoarës në Rumani. Kjo vizitë u realizua falë bashkëpunimit të këtyre institucioneve me Fondacionin Harriet Martineau...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora