E enjte, 13.06.2024, 08:20 PM (GMT+1)

Faleminderit

Ndue Dedaj: Marie Tuci, e Lumja në Përjetësi

Marie Tuci, e vetmja grua në 38 martirët e kishës katolike në Shqipëri, ishte aq e re për të pasur një biografi me shumë fjalë, por po e krijonte atë dita - ditës, nëse nuk do t’ia këpusnin pemën e jetës bash kur kishte nisur lulëzimin. Përpiqemi të përfytyrojmë fëmijërinë e saj, në Mirditë...

Ndue Dedaj: Emzot Kaçorri, shëlbuesi i pavarësisë

Është për t’u habitur qe me disa figura të kombit kemi një qasje si të dyzuar, të përgjysmët, a thua se jemi ne që vendosim sot se cilët ishin ata në histori dje. As Emzot Nikollë Kaçorri nuk bën përjashtim, edhe pse ai u ndodh në vendin e duhur, në kohën e duhur në misionin më të madh kombëtar, shpalljen e...

Agim Xh. Dëshnica: Poeti i ndritur Vexhi Buharaja

Tashmë  emri dhe vepra e poetit e dijetarit  të ndritur Vexhi Buharaja njihen e lexohen me ëndje kudo, ku flitet shqip.Në qytetin me tërë ato vlera, Berat, ku jetuan e krijuan Nezim Frakulla, Sulejman Naibi, Hasan Zyko Kamberi dhe poeti mbëtar Naimi,  në familjen e Ibrahim Buharasë ...

Dorian Koçi: Një datëlindje për Gjergj Kastriot Skënderbeun dhe vepra e tij

Sot mendohet gjerësisht se mund të jetë përvjetori i i lindjes të fatosit të lirisë të shqiptarëve - Gjergj Katrioti Skënderbeut. Barleti dhe historianët e tjerë të mëvonshëm që shkruan për jetën dhe bëmat e Skënderbeut nuk përcaktojnë një datë të saktë të lindjes së tij, por një shumicë të apasionuarish të tjerë pas historisë, kryesisht në...

Nue Oroshi: Përshkrimi i karakterit të Gjergj Kastriotit

Gjergj Kastrioti është heroi ynë më i madh i të gjitha kohërave. Luftërat dhe betejat që kishte zhvilluar Gjergj Kastrioti ishin aq të mëdha sa për kohën kur janë zhvilluar ato ishte e pamundur të imagjinohet një qëndresë kaq e madhe e një populli të vogël karrshi fuqisë ushtarake që kishte në atë periudhë kohore Perandoria Osmane...

Ndue Dedaj: Ganimetet e Lirisë

Mund të ndryshojnë regjimet, politikat, ideologjitë, por nuk ndryshon historia, aq më pak të tjetërsohet. Ajo ka heronjtë e saj, revolucionarë ose pacifistë. Heronjtë, dëshmorët, martirët, të rënët për Atdhe nuk marrin askund “leje” për të qendruar në histori. Ata janë të vetmit që kanë pasportën...

Mihal Gjergji: Një varr për Hodo Nivicën

Nga kronikat e kohës dhe kujtesa e trashëguar në epikën historike, mësojmë se Hodo Nivica ishte një luftëtar i shquar i rezistencës anti-osmane. Janë të pafundme këngët që përjetësojnë emërin dhe bëmat e tij, por çuditërisht ai ka mbetur pa një varr, megjithse u vra mes bashkëluftëtarëve në veriun e Arbërisë...

Klajd Kapinova: Kush ishte nacionalisti dhe antikomunisti Xhafer Deva

Ing. Xhafer Deva (1904-1978), ishte një ndër liderët kryesorë të diasporës shqiptaro amerikane (ishte kryetar i Organizatës “Lidhja e Tretë e Prizrenit” (1962, dhe vazhdon edhe sot 2024) me qendër në New York, SHBA,[1] u bë mbeshtësi kryesor i prof. Rexhep Krasniqit (1906-1999), për drejtimin e Komitetit “Shqipëria e Lirë”...

Ndue Dedaj: Dom Jozef Marksen, prifti martir gjerman

Të dhënat e para rreth veprimtarisë misionare në Shqipëri të Dom Jozef Marksen i kemi mbledhur nga mesi i viteve 90 dhe i kemi publikuar në formën e një portreti të shkurtër në librin “Toka e Katedraleve”, ashtu siç kemi bërë dhe me klerikë të tjerë të Abacisë së Mirditës...

Vlash Prendi: Duke kujtuar këngëtarin e shquar Ismet Peja

Ka qënë viti 2003, kur me një grup shokësh bëmë vizitën e parë pas luftës në trojet dardane, qëllimi i së cilës ishte promovimi i tre librave monografikë kushtuar jetës dhe aktivitetit meshtarak të martirit don Shtjefën Kurti. Kemi kaluar pa vështirësi doganën e Morinit dhe kemi hyrë në Rrafshin e Dukagjinit...

Fran Gjoka: Mjekja e talentuar, Efrosina Kajo

Të flasësh për mjekët flokëthinjur nga pesha e viteve të tyre mbi supe nuk është e lehtë, pasi tek ata mungon dëshira për dukje, por kanë më shumë ndjenjë, pasion, dashuri e humanizëm, vlera,  të cilat ne i kërkojmë tek heronjtë. Jeta na mëson se heronjtë janë njerëzit e thjeshtë, të ditur dhe të...

Lekë Mrijaj: Ismet Abdullahi - Figurë e ndritur atdhetare

Ismet Abdullahu është një figurë e ndritur në skenën politike dhe shoqërore të Kosovës. Me një karizmë të jashtëzakonshme dhe një përkushtim të paepur ndaj lirisë dhe drejtësisë, ai shquhet si një lider i guximshëm dhe i vendosur.Me një histori të pasur aktivizmi dhe angazhimi...

Hasan Hasanramaj: Kur malli për atdhe bëhet shpirt i artit të shkrimtares mërgimtare

Shkrimtarja, intelektualja dhe aktivistja mërgimtare Miradije Gashi,  është shpirti në diasporë dh trojet e tjera shqiptare, është një dritë e cila  në errësirën e kaosit, përpiqet që t’i shndrisë gjërat jetësore deri në atë masë, duke na lënë që t’i përjetojmë secili në mënyrën e vet, në përpjekjet për të ...

Dorian Koçi: Bajroni në kulturën shqiptare

Filozofi dhe esseisti i njohur anglez Francis Bacon  (1561-1626) në esenë e tij mbi “Udhëtimet” shkruan se udhëtimi , për moshat e reja është pjesë e edukimit, në moshat e vjetra është pjesë e eksperiencës.[1] Që prej asaj kohe udhëtimi i njohur ndryshe dhe me emrin Grand Tour ishte kthyer në një mjet e...

Ndue Dedaj: Dy mjekë - Një jetë, dy pasardhës

E tillë ishte dhe ikja në mesprillin e kaluar e mjekes stomatologe Gjelina Mitrushi (Pjetri) në Rrëshen, në gjysmën e moshës, nga një sëmundje e rëndë. Një njeri që nuk i humbi shpresat as në çastet e fundit, pasi brenda vetes rrezatonte një energji njerëzore jo të zakonshme. Për fat të keq ishte përsëritur tragjedia familjare, që gjashtë vite më parë i kishte marrë jetën në moshën 48-vjeçare bashkëshortit të saj, mjekut të nderuar Bardhok Mitrushi (Marku)...

Mehmet Musa: Luftëtari i orëve të hershme Harun Nebih Beka

Sot, me 11 prill mbushën plot 25 vite që kurë ra me pushkë në dorë ne betejen e Koshares, luftëtari i orëve të hershme Harun Nebih Beka.Them i orëve të hershme sepse pas pushkëve të Tahir e Nebi Mehës me 13 maj 1981, si dhe pushkës se Musa Hotit në verën e vitit 1981 në Bruksel i,erdhi radha edhe trimit të Shqipërisë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora