E marte, 25.06.2024, 08:02 PM (GMT+1)

Faleminderit

Dorian Koçi: Bajroni në kulturën shqiptare

Filozofi dhe esseisti i njohur anglez Francis Bacon  (1561-1626) në esenë e tij mbi “Udhëtimet” shkruan se udhëtimi , për moshat e reja është pjesë e edukimit, në moshat e vjetra është pjesë e eksperiencës.[1] Që prej asaj kohe udhëtimi i njohur ndryshe dhe me emrin Grand Tour ishte kthyer në një mjet e...

Ndue Dedaj: Dy mjekë - Një jetë, dy pasardhës

E tillë ishte dhe ikja në mesprillin e kaluar e mjekes stomatologe Gjelina Mitrushi (Pjetri) në Rrëshen, në gjysmën e moshës, nga një sëmundje e rëndë. Një njeri që nuk i humbi shpresat as në çastet e fundit, pasi brenda vetes rrezatonte një energji njerëzore jo të zakonshme. Për fat të keq ishte përsëritur tragjedia familjare, që gjashtë vite më parë i kishte marrë jetën në moshën 48-vjeçare bashkëshortit të saj, mjekut të nderuar Bardhok Mitrushi (Marku)...

Mehmet Musa: Luftëtari i orëve të hershme Harun Nebih Beka

Sot, me 11 prill mbushën plot 25 vite që kurë ra me pushkë në dorë ne betejen e Koshares, luftëtari i orëve të hershme Harun Nebih Beka.Them i orëve të hershme sepse pas pushkëve të Tahir e Nebi Mehës me 13 maj 1981, si dhe pushkës se Musa Hotit në verën e vitit 1981 në Bruksel i,erdhi radha edhe trimit të Shqipërisë...

Sali Berisha: Një fitore shumë e rëndësishme!

Irani i Ajetullahëve ndërmori një agresion të hapur ndaj Izraelit. Nga territori i Iranit u nisën drejt Izraelit me qindra e qindra drone dhe raketa në njërën nga ofensivat ajërore më të mëdha të kohës. Por Kubeja e hekurt, mbrojtja kundërajrore e Izraelit e ndihmuar dhe nga SHBA i asgjesoi 99% të tyre duke regjistruar kështu...

Klajd Kapinova: At Bernardin Llupi - dekja si kjo, vdekja për shqiptarizëm, asht kupë e artë!”

“Klerik i shquar katolik. Ai kishte kryer studimet për Teologji dhe Farmaci. Njeri me kulturë të gjerë, njohës i anglishtes, italishtes, latinishtes, spanjishtes e serbishtes. Ai nuk u mjaftua me detyrën e meshtarit, por qysh prej 8 qershorit 1942, kur ishte emëruar epror në Kishën Françeskane të Pejës, e deri sa e prangosen, nuk reshti të bashkëpunonte me luftëtarët e lirisë...

Prend Buzhala: Krijuesit, kur shkojnë në përjetësi, kanë vetëm ditëlindje

Remzi Limani (1 prill 1955- 15 mars 2024) sot do t’i mbushte 69 vjet. Ai shkoi në amshim po këtë muaj. Ta përkujtosh shkrimtarin në ditëlindjen e tij, është shenjë e dëftimit të përjetësisë së veprës së tij. Tregojmë se trashëgimia e tij krijuese e letrare janë të përjetshme. Vepra e një shkrimtari nuk është e kufizuar në kohën e jetës së...

Klajd Kapinova: Kujtimet për Marie Shllakun

Në vitin 1941, rajoni i Kosovës, i cili po i nënshtrohej shkombëtarizimit nga autoriteti mbretëror jugosllav, që nga viti 1918, u bë sërish pjesë e Shqipërisë.Marie Shllaku nga Shkodra, ishte një nga vullnetaret e para, që shkoi në Kosovë dhe ndihmoi banorët e varfër të rajonit, të përshtateshin me administratën e re shqiptare...

Kolec Traboini: Ndoc Jakova, shkodrani hero që s'duhet harruar

Ata ishin 4 vëllezër, Ndoc, Dedë, Prenkë dhe Çesk Jakova, siç shihen në këtë fotografi familjare rreth vitit 1942. Morën rrugë të ndryshme në jetë. Deda u bë një nga fotografët e njohur të Shkodrës, ndërsa Prenkë Jakova i kaloi kufijt e qytetit te lindjes duke u bere kompozitori me i shquar shqiptar. Prenk Jakova ishte mësues në kohën kur...

Albert Habazaj: Nga Podgorani i Trebeshinës në Bankën Botërore të Uashingtonit

Pata shkruar para ca vitesh për “Vajzën me flamur”, atë vajzën e brishtë Ardita Vreka, lindur në Vlorë, por me rrënjë Trebeshine. Për dijet e saj pas diplomimit në Kolegjin Amerikan të Athinës (“DEREE” - Shkolla e Biznesit dhe e Ekonomisë) iu dha mundësia që të parakalonte me flamurin kombëtar dhe kjo ia shtoi...

Bajram Çeliku: Kalosh Dan Çeliku (1880 - 1926)

Kalosh Zajazi, lindi në vitin 1880, në lagjen Çelike të Zajazit, dhe rrjedh nga një familje trime e cila me pushkë në dorë nëpër periudha të ndryshme pushtuese të Perandorisë osmane dhe serbe shkruajti me pushkë histori. I pari si trim e luftëtar i pa kompromis u tregua gjyshi i tij Fazli Dan Çeliku...

Bajram Çeliku: Hamit Shitova (1863 – 1944)

Hamit Shitova, lindi në fshatin Shitovë të Kërçovës, dhe rrjedh nga një familje bujare dhe e njohur për trimëri, nëpër shekuj. Babai i tij Veliu thonë, se: paska qenë burrë i urtë dhe shumë i respektuar ndër fshatarë, askujtë nuk i ka bërë dëm, e askend nuk e ka fyer. Prandaj, në fshat ishte...

Hysen Ibrahimi: Isak Ibrahimi - 20 vjetori i ramjes Dëshmor i Kombit

Trazirat e 17 marsit 2004, ishin planifikuar të ndodhnin nga pushteti kriminal i Serbisë. Sa herë që krijoheshin mundësit që situata të qetësohej në Mitrovicë, pushteti serb organizonte trazira dhe pastaj të ankohej para Bashkësisë Ndërkombëtare, se janë shqiptarët që kryejnë krime mbi...

Prend Buzhala: Bajram Sefaj, ky piktor i fjalëve

Vdekja e një prozatori dhe gazetari të njohur, siç është shkuarja në amshim e Bajram Sefajt (5 janar 1941 – 12 mars 2024), nuk ka se si të  mos përjetohet si ngjarje që shkakton ndjesinë e një humbjeje në botën e letrave. . Por siç thuhet, vdekja është vetëm një kapërcim, dhe trashëgimia letrare e prozatorit dhe gazetarit e publicistit...

Gjekë Gjonaj: Bilal Alaj, mësimdhënës model dhe drejtues i aftë

Se arsimimi është shpirti i kombit, këtë e kishte thënë që moti patrioti i shquar demokrat, personaliteti i rrallë e heroi i madh i kombit tonë, Hasan Prishtina. E meqë ishte pishtar i flaktë i arsimit shqip, ai edhe e kishte jetësuar këtë thënie me shkollimin e tij personal duke shkrirë tërë pasurinë e tij për arsimin shqip. Këtë rrugë...

Bajram Çeliku: Lazam Dan Çeliku (1882-1926)

Lazam Dan Çeliku, lindi në vitin 1882 në lagjen Çelike të fshatit Zajaz, në një familje bujare dhe shumë trime, e cila brez pas brezi luftoi kundër okupatorëve turq, bullgarë, serb dhe së fundi edhe partizanëve të Titos. Historikisht, dhanë shumë dëshmorë, por luftën kurrë se ndalën, duke ua bërë me dije pushtuesve se, pa e harxhuar edhe fishekun...

Albert Vataj: History.com - Nënë Tereza, nëna e të braktisurve të fatit

Nënë Tereza ishte një murgeshë katolike, themeluese e Urdhrit të Misionarëve të Bamirësisë, një organizatë që u shërben më të varfërve të popullsisë së botës. Një shqiptare, e lindur në Maqedoninë e sotme, ajo jetoi dhe punoi në Indi për gati shtatë dekada dhe u bë shtetase e atij vendi me pasion dhe devocion që tejkalon çdo shembull shërbestarie...

Gjekë Gjonaj: Mark Nikollë Pjetrushi Lulgjuraj, njeri me vepra të mëdha bamirësie dhe atdhedashurie

Një mik  imi i mirë nga  Bajza e Kastratit me banim në Tiranë,  gjatë një bisede  të përbashkët  në Ulqin më tha: ” Njeri i madh është ai që është njeri”.  Kjo fjali domethënëse më ra ndërmend  para se  ta   filloja këtë shkrim  për  mërgimtarin  dhe  humanistin   shumëvjeçar nga fshati Selishtë i krahinës  famëmadhe të Grudës – Malësi e Madhe...

Ndue Dedaj: Ndoc Gjetja, biri i 'Dhjatës' së njeriut

Gjithë jetën poeti i shquar Ndoc Gjetja rroi për të shkruar Dhjatën e tij poetike. Të gjithë poetët e vertetë kanë patur e kanë “dhjatën” e tyre, që nga antikiteti greko-romak. Natyra, zotat, gjithësia, dielli, hëna, qielli, toka, atdheu, vendi i lindjes, njeriu, dashuria, fëmijëria, ekzistenca, përlindja – janë vetëm disa nga kultet e tyre shembullore...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora