E diele, 25.02.2024, 09:35 PM (GMT)

Editorial » Mehmetaj

Gani Mehmetaj: Homazhe në acar

Rreshtat e gjatë me kilometra, në acarin e dimrit, njërin ndër dimrat më të ftohtë  prej se mbahej në mend, ishin formuar para Kuvendit të Kosovës. Durimi i pritjes për t’ia bërë nderimet e fundit presidentit të vdekur, dëshmonte se ata e vlerësonin punën e tij njëzetvjeçare. Pikëllimi e mbërtheu qytetin, e pushtoi Kosovën...

Gani Mehmetaj: Arbëreshët e Sicilisë ashtu si i pamë

Pak kush e di se arbëreshët e shpallën shtetin e pavarur, por e mbajtën vetëm tri ditë.Sa dimë për masakrën e mafisë siciliane ndaj arbëreshëve në maj të vitit 1947?“Mori bijë, bijë e Lalës,Mori e bukur e trishtuarPse me kthen në motnë e shkuar?”...

Gani Mehmetaj: Vatikani dhe Ibrahim Rugova

Vatikani në shekullin XX pati ndikim të madh në pavarësimin e ruajtjen e tërësisë territoriale të Shqipërisë. Austro-Hungaria katolike e bëri shtetin shqiptar për hir të shqiptarëve katolikë.Vatikani nën udhëheqjen e Papa Gjon Palit të Dytë ishte qendra botërore që ndikoi në ndërkombëtarizmin e çështjes...

Gani Mehmetaj: Vdekja e Gjergjit, 17 janar 1468 vjet pas Krishtit

“E kujtoja ditën e zisë së pakufishme. Asnjëherë pikëllim më të thellë nuk e mbërtheu Arbërinë. Qyteti i Lezhjes e mbretëria e Arbërisë frymonin rëndë sikur po i vinte fundi botës. Shpërthyen vajet e gjëmat jo vetëm nga malësorët që zbritën në qytet, por edhe nga ata që ishin brenda kështjellës. Shtetrrethim...

Gani Mehmetaj: Malli për Arbërinë

Kalabria! Sa s’klitha i entuziazmuar si Arkimedi para dy mijë vjetësh, kur e tha fjalën e famshme: e gjeta! M’u bë se edhe unë e gjeta çelësin e fshehtësisë. Arbëreshët mund ta dinë fshehtësinë e rivarrosjes, sepse mbretin tonë një herë e varrosën në Lezhë. Rivarrimin ku ia bënë? Në Kalabri, askund tjetër! Më lindi si shkreptimë rrufeje kjo ide dhe...

Gani Mehmetaj: Ç’është adaptimi? (ekranizimi)

A ju ka rastisur që duke e lexuar një roman, tregim, dramë, tekst gazete a kronikë sociale, ta shndërroni në imazhe? Gjatë gjithë kohës sa jeni duke lexuar, në mënyrë të pavetëdijshme jo vetëm që mendonit me fotografi, por ju në mënyrë të pavetëdijshme e keni bërë regjinë e filmit, duke u...

Gani Mehmetaj: Vrasja e Marie Shllakut dhe katër priftërinjve shkodranë

-Kopilat e kjoftëlargut,- u thoshte Zoja e Lleshit, kur ndonjë turmë e të rinjve serbo-malazezë parakalonte rrugicës me pankarta ndër duar duke brohoritur serbisht: -Tito është yni, ne jemi të Titos!Burrin e Zojës, Lleshin, ia kishin vrarë partizanët e Titos. Lleshi nuk u dorëzua, ra vet i shtati në Bjeshkët e Thata. Varri nuk i dihej...

Gani Mehmetaj: Nata e Buzmit

Përgatiteshim të mbroheshim nga dyndjet e fiseve avare e sorbiane. Bullgarët kishin sulmuar dy herë kufirin lindor....Muaji i fundit i vitit na fshikullonte me borë e pjalm. Atmosfera e Krishtlindjes ndihej kudo, katundarët më dilnin përpara, ma uronin festën pa më pyetur e mbaja apo jo, meshtarët e katundeve para derës së kishës më ofronin...

Gani Mehmetaj: Si të shkruash skenar origjinal ose të frymëzuar nga romani, drama e kronika sociale e gazetës

Janë një varg pyetjesh e mëdyshjesh, të cilat i dalin para skenaristit në çastin kur e fillon procesin e shkrimit të skenarit, duke e pasur për bazë romanin e caktuar, ose, kur producenti i ka dhënë detyrë skenaristit të përshtatë një vepër letrare, sipas së cilës duan të bëjnë film. Në këto çaste halli më i madh i skenaristit është si të sillet me veprën letrare: t’i qëndrojë besnik apo ta shpërfillë romanin...

Gani Mehmetaj: Amaneti i Titos

Palestinën dhe palestinezët na i la amanet Tito. Mos i braktisni kurrë, na tha. Ne e dëgjuam. Por Tito para se të na e lente këtë barrë , urdhëroi vrasjen e 50.000 burrave shqiptarë.Edhe Milosheviçi u nis asaj rruge, vrau afër 20.000, ndërsa Palestinën nuk e braktisi kurrë. Sikur të vriste shqiptarë  sa...

Gani Mehmetaj: Si u festua para pesë vjetësh 29 nëntori në Shkodër!

Në Shkodër, po edhe në tërë Shqipërinë komunistët duhet të ndiqen e të ndalohen mu si nazistët në Gjermani. - Me 29 nëntor duhet të dalin të gjithë besimtarët dhe priftërinjtë në një procesion të gjatë kilometrikë që të kujtojnë vrasjen e martirëve të Shkodrës. Duhet ta shpallin ditë zie e pikëllimi...

Gani Mehmetaj: Kur kryqi bie në duart e djajve

Kur e shohin shqiptarët katolikë e myslimanë kryqin gjigant pravosllavë në Tetovë e në Shkup, s' ka si të mos ua kujtoj rrëfimet e prindërve për masakrat e ushtrisë serbe e bullgare, ndërsa u prinin “popat” me mjekra të zeza dhe me shpirt edhe më të nxirë. Ata që nuk pranonin të bëheshin shki, popi sllav urdhëronte t’i thernin ose t’i pushkatonin...

Gani Mehmetaj: Me Izraelin a me Palestinën?

Izraeli e ka njohur shtetin e pavarur të Kosovës. Palestina Kosovën e konsideron pjesë të Serbisë.Izraeli e mbështeti luftën e shqiptarëve kundër Serbisë. Palestina i mbështeti krimet e ushtrisë e të policisë serbe kundër shqiptarëve.Hebrenjtë e Amerikës e krijuan Dardaninë. Myslimanët e Palestinës dhe të Arabisë e mbështesin Serbinë...

Gani Mehmetaj: Lufta me akrepat helmues, shkretëtirën dhe thikat arabe

Dëgjuesit e disiplinuar imagjinonin duna me rërë sa të shihte syri deri tutje në horizont, ndërsa dielli përcëllonte. U dilnin parasysh burra të thekur nga dielli, të  fishkur me deve që ecnin si të përgjumur, këngët e zvargura për nomadë, karvanë devesh e për shkretëtirë që ta thante lëkurën si pergamenë. Dikur shkretëtirën e ngryste nata...

Gani Mehmetaj: Terrori i myslimanëve aziatikë mbi shumicën shqiptare

Në Dardani e në Maqedoni shumicën shqiptare i terrorizon pakica myslimane aziatike. Yjtë e mediave janë hoxhallarët e Bashkësisë Islame të Kosovës, ndërsa asnjëri pre tyre nuk janë shqiptarë. I kanë përzgjedh dhe i kanë bashkuar në një institucion islamik shërbimet e fshehta serbe, turke e shoqatat e dyshimta islame. Është vështirë ta kuptosh urrejtjen patologjike të hoxhallarëve myslimanë aziatikë...

Gani Mehmetaj: A i ka lexuar Noel Malcolm kronikat turke e bizantine?

“Ah botë plot vuajtje dhe rënkime! Vaj! Thirrjet që nga krahërorët e tyre të dërrmuar arritën deri tek tavani i Saturnit. Gjithsejtë rreth pesëmijë të pafe, që ishte secili një djall nafthëdhës dhe vetëtimlëshues, u bënë kështu pré e shpatës së mprehtë dhe qoke e shigjetës goditëse. Kafkat e këtyre do të jenë për shumë vjet ushqim për shpezët e këtyre viseve. Në këtë mënyrë u arrit fitorja; thyerja e të...

Gani Mehmetaj: Ushtarët shqiptarë në luftën izraelito-arabe - Shkretëtira e Sinajit

Zhdukja e kushëririt Zeqo ishte e befasishme. Nuk e kuptoja si mund të zhduket një i rritur. E dija se ai para një viti kishte shkuar ushtar në Split të Dalmacisë. Pastaj e dërguan me ushtarët tjerë në mision paqeruajtës në Sinaj, në mes të Egjiptit dhe Izraelit. Letra nuk dërgonte, me telefon s’kishte ku të thërriste. Por kur plasi lufta izraelite-arabe...

Gani Mehmetaj: A di Zoti shqip - Ungjillorët flisnin shqip nga fillimi

Lëvizja protestante në Shqipëri që nga fillimi e ka ndjekur në hap Lëvizjen Kombëtare Shqiptare (Rilindjen). “Kur Perandoria Turke ndaloi plotësisht qarkullimin e librave në gjuhën shqipe, drita e vetme në atë errësirë që qarkullimi i Ungjilli të përkthyer në gjuhën shqipe” (7. Memli Krasniqi: Shoqëria Biblike Britanike ...

Gani Mehmetaj: Në kishën katolike Zoti fliste shqip

Në kohën më të rëndë Turqia i tha Ibrahim Rugovës se kryeqytet e ka Beogradin. Shtetet arabe mu si Turqia, ishin aleatë të Miloshevicit.Kisha Katolike e Dardanisë e hapi rrugën e Vatikanit. Ndërkaq, Papa Gjon Pali i Dytë i çeli dyert e Evropës e të SHBA-ve.Edhe sikur të mos kishim qenë kurrë të krishterë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora