E enjte, 29.02.2024, 11:42 AM (GMT)

Shtesë » Shkenca

Voyager pranë kufirit të sistemit tonë diellor

Në vitin 1964 NASA propozoi për herë të parë “Turin e madh të planeteve”, një projekt ambicioz për të vizituar nëpërmjet sondave hapësinore të gjithë planetet e sistemit tonë diellor, por edhe për të “kaluar kufirin” e tij.Ideatori i këtij projekti ishte Gary Flandro ...

Mjeti eksplorues “Curiosity” ateroi në planetin Mars

“Curiosity”në Mars. Mjeti eksplorues “Curiosity” ateroi në planetin Mars.NASA njoftoi se ka marrë në orët e vona të se dielës një sinjal nga “Curiosity” pas një rënie dramatike në atmosferën marsiane.“Curiosity”ka dërguar tashmë pamjet e para nga sipërfaqja e Marsit...

Larenc M. Kraus: Rëndësia e “grimcës së Zotit”

Javën e kaluar, fizikanët në mbarë botën u ngjitën për kompjuterët e tyre për disa orë për të shikuar transmetimin e drejtpërdrejt të publikimit të lajmit nga shkencëtarët në Large Hadron Collider, afër Gjenevës, se është zbuluar një nga pjesët më të rëndësishme që mungonte në enigmën për krijimin e natyrës....

Vullkani gjigant që mund të sjellë fundin e botës

Një shpërthim i fuqishëm vullkanik me fuqi për të shkatërruar njerëzimin mund të ndodh shumë më shpejt se shkencëtarët mendonin.Vetëm një numër i vogël sa gishtat e dorë ekzistojnë në botë por vetëm njëri prej tyre mund të sjellë efekte shkatërruese.Mendohet se zhurma e shpërthimit do të dëgjohet në të gjithë planetin, do të bjerë shi i zi dhe qielli rreth Tokës do të errësohet...

Afër Tokës, asteroidi 140.000 tonë shkatërron satelitet në shkurt

Një asteroid i ri 45 metra i gjerë mund t’i afrohet kaq shumë tokës në muajin shkurt, sa mund të godasë satelitët e komunikimit. I zbuluar nga astronomët e observatorit “LaSagra” në Spanjë, “DA14” është vlerësuar të kalojë afër planetit duke dëmtuar rëndë satelitët gjeosinkronë më 15 shkurt 2013. Dhe ndërsa NASA ka deklaruar se shanset që ky satelit të ...

Fotoja 121 mln megapixel, me e qarta e marrë ndonjëherë

Varur në hapësirë??, toka nuk është parë asnjëherë më parë me qartë se sa kaq.Ky është planeti Tokë, një pamje marrë nga 36.000 km mbi sipërfaqe, ku bluja e thellë e detit është në kontrast me ngjyrat e mprehta të tokës dhe ku retë e bardha qëndrojnë mbi qiell.Imazhi është marrë nga sateliti rus Elektro- L , dhe ndryshe nga imazhet e tjera të planetit tonë, fotografia është realizuar me një shkrepje të vetme...

Abdyl Berisha: Asgjë më e shpejtë se drita

Sipas teorisë së Ajnshtajnit mbi relativitetin asgjë nuk mund të lëvize më shpejtë se dritës. Themelet e kësaj teorie nuk mund te lëkunden, edhe atëherë kur lidhjet e kabllove...

Sfera enigmatike e ardhur nga hapësira

Një top metalik ra nga qielli e u përplas më parë gjatë muajit në shkretëtirën e Namibisë (në Afrikë), ndërsa asnjë ekspert nuk është në gjendje të kuptojë se çfarë është....

Zbulohet “Grimca e Zotit”

Shkencëtarët e “Përplasësit të Madh të Hadrone”, po mundohen të jenë të përmbajtur, për të thënë se kanë zbuluar gjurmë të të ashtuquajturës, “Grimca e Zotit”. Të dhënat ...

Roland Sylejmani: Natyra po çmendet ?!!!

Hap televiziorin, shohë lajmet e mëngjesit, në Afrikë kanë vdekur 30 fëmijë në mungesë të ujit nga thatesia e madhe që po mbreteron keto ditë atje. Kalojë tek kanali tjetër...

Kometa Elenin kalon pranë Tokës

Momenti i teorisë së konspiracionit të frikshëm së shpejti do të jetë para nesh: “Kometa e Ditës së Gjykimit” Elenin do t’i afrohet planetit tonë në pikën më të afërt, të dielën...

Zbulohen grimca më të shpejta se drita?!

Një nga bazat e fizikës - teoria e relativitetit e Ajnshtajnit, sipas së cilës, asgjë nuk mund të lëvizë më shpejt se drita, është lëkundur nga gjetjet e reja të njërit prej laboratorëve ...

Galileo dhe teleskopi që na dha gjithësinë

Këtë vit ka shumë përvjetorë për sa u përket njerëzve të lidhur me shkencën. Një pjesë e madhe e dinë se viti 2009 është 200-vjetori i lindjes së Çarls Darvinit, "babait" të...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora