E enjte, 29.02.2024, 11:53 AM (GMT)

Përjetësi » Kripa

Lamtumirë Reshat Kripa!

Është ndarë nga jeta në moshën 83-vjeçare ish-i dënuari dhe i përndjekuri politik, Reshat Kripa.Shkrimtari dhe Publicisti Reshat Kripa ishte dhe do të mbetet një ndër bashkëpunëtorët tanë më të respektuar.Z. Kripa që në fëmijërinë e tij nuk do të pajtohej me stalinizmin...

Reshat Kripa: Vargje per dashurine

Emrin tënd më s’e kujtoj, emrin tënd të pagëzimit,E kam flakur tej ndër yje, larg në botën e harrimit,Larg në botën e harrimit, jashtë zemrës lozonjare,Zemra ime  ziliqare, dita-ditës digjet fare. Dita-ditës digjet fare, dashurinë e munguar,Po kërkon që ta kujtojë, shpirtërisht i dëshpëruar...

Reshat Kripa: Lufta patriotike e Vlorës

3 shtator 2019, nëntëdhjetenëntë vjetori i luftës së madhe patriotike të Vlorës, asaj lufte të madhe në krye të së cilës ishin tre figurat më të shquara të historisë së këtij kombi, Shahin Nuredini, Qazim Koculi dhe Qazim Kokoshi dhe që përfundoi me hedhjen në det të pushtuesve italianë që kishin zaptuar Vlorën e flamurit të 1912-ës...

Reshat Kripa: Genocidi komunist ndaj klerit fetar në Shqipëri

Të flasësh për genocidin komunist të ushtruar nëpër burgje dhe kampe, është njëlloj sikur të përshkruash tmerret e ferrit. Pyetni ata që kanë mundur të shpëtojnë gjallë nga këto tmerre dhe do të mësoni ngjarje të padëgjuara ndonjëherë, të pakonceptuara për një mendje të shëndoshë. Do të mësoni për burgje dhe kampe të krijuara ...

Reshat Kripa: Vargje për shoqërinë

Njëzetetetë nëntori, ditë e rrallë  e vendit tonë,E ka shkruar historinë, e ka shkruar përgjithmonë.E ka shkruar në flamurin, në flamurin kuq e zi,E përjetëshme do mbetet, do jetë nder për Shqipëri! ...

Reshat Kripa: Ktheni kryet edhe nga të përndjekurit politikë

Një zhurmë e madhe po bëhet këto ditë rreth ngritjes së një memoriali nga ana e Ambasadës Turke në Tiranë  në kodrat e liqenit artificial të kryeqytetit. kushtuar të rënëve në grushtin e shtetit kundër diktaturës së presidentit Erdogan. Çuditërisht në këtë memorial përfshihen...

Reshat Kripa: Masakra e Mirditës

O ti udhëtar, që kalon nëpër atë rrugë të përmasave ndërkombëtare, mos harro se shtatëdhjetë vjet më parë në këtë krahinë kryhej një nga masakrat më të përgjakëshme të historisë së këtij vendi. Kjo masakër nuk ushtrohej nga ndonjë pushtues i huaj. Ishin vetë shqipëtarët që vrisnin shqipëtarë, ishin vetë shqipëtarët...

Reshat Kripa: Havzi Nela

10 gusht 1988. Sistemi komunist kishte marrë rrokullimën. Në të gjithë vendet komuniste të lindjes kishin shpërthyer revoltat që do të shembnin sistemin. Por Shqipëria, si dhe herë të tjera do të ishte e vonuar. Pikërisht në këto ditë komunizmi shqiptar do të tregonte fytyrën e tij të vërtetë...

Reshat Kripa: Sharlatanizmi i të ashtuquajturve historianë

Klithmat e korbave të zinj po dëgjohen gjithmomë e më tepër, me një mllef të paparë edhe sot, për të ringjallur atë epokë që populli shqiptar e përmbysi njëherë e përgjithmonë në fundin e viteve 90-të. Këto klithma vijnë nga “shakaxhinjtë e  përparimit” siç i quante Noli këta pelivanë. Flamurin e këtyre klithmave sot e ka marrë një zotni ...

Reshat Kripa: Kush janë fitimtarët?

Ka vite që në median shqiptare po zhvillohet nje debat i madh se kush janë në të vërtetë fitimtarët e ndërrimit të sistemit. Mendimet janë të ndryshme. E majta ngul këmbë se është ajo fitimtarja e kësaj beteje ideologjike. E djathta gjithashtu. Këto debate zhvillohen nëpër faqet e shtypit të shkruar por më tepër ndiqen nëpër debatet...

Reshat Kripa: Cikël poezish kushtuar familjes

Kur  i vogël isha, kur isha fëmi,Isha djalë çapkën, një i ri rebel.Dhimbje u shkaktova prindërve të mi,Dhimbje shpirtërore, peng seç  më ka ngel. Si nuk u mërzitën, si nuk më qortuan,Për ç’ka bëra unë, ndezur nga furitë?Prapa seç më ndoqën, veten s’e lëshuan...

Reshat Kripa: 'Dasma e madhe'

Nuk është në karakterin tim të zhvillojë polemikë, por nuk mund të hesht kur një grup hijesh të vetëquajtur “veteranë të luftës nacional-çlirimtare”, por që nuk kanë asgjë të përbashkët me veteranët e vërtetë dhe ish-punonjës të Sigurimit të Shtetit apo drejtorë të burgjeve komuniste bëjnë deklarata të paskrupullta...

Reshat Kripa: Poeti ''rebel'' Pano Taçi

Sipas mitologjisë Feniksi ishte një shpend përrallor që kur mbushte moshen 500 vjçare bënte çerdhen, e shtronte me bimë aromatike dhe vdiste mbi të. Nga hiri i tij ai rilindte përsëri dhe ushqehej po me bimë aromatike. Ndaj sot, me përurimin që i bëjmë librit me poezi “Muzgu vjen papritur” të Pano Taçit...

Reshat Kripa: Shkallët e Ferrit (4)

Më në fund, pas dhjetë vjetësh, tre muajsh dhe dymbëdhjetë ditësh, erdhi dita e lirimit për Agron Canajn. Ishte dënuar dymbëdhjetë vjet. Ato që kishte fituar nga puna, bënë që të lirohej përpara plotësimit të vuajtjes së dënimit. Atë ditë e kishin lajmëruar të mos dilte në punë...

Reshat Kripa: Shkallët e Ferrit (3)

- Nuse, çfarë i kanë bërë vajzës? - pyeti përsëri nënë Gjyla duke parë gjendjen e Iridës.- Të thashë moj nënë, u trondit tepër kur pa të atin në atë gjendje.- Pse, si ishte ai?Nënën mezi e mbante vendi. Lumtua e kuptonte dhimbjen e saj, por ...

Reshat Kripa: Një përgjigje për zotin Palmer

Dëgjova intervistën e Zv/Ndihmës Sekretarit të Shtetit për Evropën Matthew Palmer, dhënë zotit Ilir Ikonomi, gazetar i medias së njohur “Zëri i Amerikës” dhe të them të vërtetën mbeta shumë i deziluzionuar, pasi nuk mendoja kurrë që një figurë e lartë e shtetit amerikan të dilte përkrah një qeverie...

Reshat Kripa: Shkallët e Ferrit (2)

Ora kishte kaluar dy pas mesit të natës. Një trokitje e fortë u dëgjua në portë. Nënë  Gjyla u ngrit dhe ashtu e përgjumur u afrua duke pëshpëritur me vete:- Kush do të jetë ky i uruar që na shqetëson në këtë orë?Nuk kishin më shumë se dy orë që kishin rënë dhe ishin ...

Reshat Kripa: Deri kur do të na udhëheqin rrugaçët

Para syve më dalin vargjet e mrekullueshme të Vaso Pashë Shkodranit:“O moj Shqypni, e mjera Shqypni,   Kush të ka qitë me krye n'hi?   Ti ke pas kenë nji zojë e randë,   Burrat e dheut të thirrshin nanë.”Dhe më poshtë:“Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?? Po sikur lisi i rrxuem përdhe”...

Reshat Kripa: Shkallët e Ferrit

Robert Krasta e kishte bërë zakon që në çdo përvjetor të  prindërve  të    shkonte në varreza   dhe  të    vendoste     një     tufë    me    lule   mbi    varrin   e   tyre.   Vështronte fotografinë e stamposur në porcelan dhe fillonte bisedën me ta. Këtë zakon kishte kohë që e kishte bërë. Biseda sikur i qetësonte shpirtin...

Reshat Kripa: Foleja e vjetër

Shtrirë në shtratin pleqëror,Kujtoj kohën e kaluar,Nëpër shi, baltë e borëBrenda telave rrethuar. Falmëni, o mëmë e atë,Veç telashe kam shkaktuar...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora