E shtune, 10.06.2023, 06:11 PM (GMT+1)

Udhëpërshkrim

Vlash Prendi: Atje ku buron fjala e bukur

Kështu ndodhi këtë ditë të bukur qershori, kur në qytetin e bukur dhe historik të Lezhës erdhën për vizitë studiuesi i mirënjohur prof. Anton Nikë Berisha, autor i mbi pesëdhjetë veprave studimore dhe letrare, shkrimtari i njohur Mikel Gojani dhe prof. Labinot Berisha, studiues dhe pedagog në Univeritetin “Fehmi Agani” të Gjakovës...

Pëllumb Gorica: Kur lexon librin 'Rrëfime për Dumrenë'

Shpesh lexoj libra (kaq shumë libra ka kjo botë, më shumë se lexues) të vendosur në kontekste objektiviteti, largpamësie, bukurie, mençurie, kujtese historike, njëkohësisht, realistë, që flasin me gjuhën e të vërtetës. Shumë prej tyre prej mënyrës së bukur të të shkruarit, përcjellin kureshtje dhe interes për lexuesin...

Vlash Prendi: Në Pejën poetike, mes Bjeshkëve të Namuna

Të ftuar nga Shoqata e Shkrimtarëve të qytetit historik të Pejës, në Manifestimin Letrarë - Poetik Tradicional Ndërkombëtar “Peja Poetike - 2023”, së bashku me poetin dhe studiuesin e mirënjohur Llesh Ndoi, jemi nisur për në Grykën e Rugovës, në atë vend piktoresk në gji të Alpeve Shqiptare ku do të zhvillohet ky aktivitet...

Pëllumb Gorica: Prej fytyrës së bukur të Tomorrit

Sot është një ditë e veçantë; një ditë nga ato që priten me kënaqësi. Është një nga ato ditë, kur njeriu e ndjen veten të lirë nga detyrimet e përditshme, nga ato ditë kur njeriu e ndjen veten tjetërsoj: të udhëtojë larg, në malet mahnit?se, plot aromë virgjërie: në liqenet, ujëvarat, kanionet, shpellat, kështjellat...

Vlash Prendi: Në Catania mes mrekullive antike

Aeroplani i shoqërisë ajrore Wizz Air, fluturoi me shpejtësi mbi Ultësirën Perendimore dhe mori drejtimin për në qytetin historic të Catanias në ishullin e Sicilisë. Largimi nga atdheu dhe fluturimi mbi Adriatik, të krijonin një ndjesi të vaçantë perzier me ankth, kur sheh se në bordin ...

Vlash Prendi: Milano, qyteti i mrekullive hyjnore

Nga aeroporti i Comisos në Ragusa, me aeroplanin e kompanisë ajrore “Ryanair” jemi nisur drejt Milanos, ku në “Malpensa” do të na presë Eduart Kola emigranti nga Lezha që ka vite që punon dhe jeton në Pavia. ?shtë buzëmbrëmje dhe qyteti i mrekullueshëm llamburit nga dritat. Ndërsa...

Pëllumb Gorica: Kruja - ky vend i të gjithave

Ndonjëherë fjalët janë të pamjaftueshme për prekjen nga afër të vendeve historike dhe të vetë Historisë. Me të mbushim (aq sa mundim) përjetimet e këndshme nga vrapimi i kohës përherë në përshpejtim.Kur është fjala për Krujën, të njohur për Historinë, Natyrën dhe Mistikën, që i përçon me aq shumë vlera krenarie...

Nexhmije Mehmetaj: Dita e Pavarësisë së Shqipërisë në Gjenevë

Të shtunën më 26 nëntor 2022 shoqatat e mërgimtarëve shqiptarë Lidhja e Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë (LAPSH) “Naim Frashëri”, Komuniteti Shqiptar në Gjenevë ,  Ansambli “Gëzuar ” dhe Rinia Kontakt organizuan një festë të madhe në mjediset e Sallës së Festave në Avanchets të Gjenevës...

Pëllumb Gorica: Udhëtim si një ëndërr

Në mëngjezin e një dite të bukur nëntori, me diell të ndritshëm prej vjeshtës së vonuar, në thyrjet dhe përthyrjet e relievit, diku me një ashpërsi tërheqëse e diku të mbytura nga ngjyrat e shumëllojshme, nisa një udhëtim për të prekur trevat që shtrihen në Veri.Udhëtimi në Kelmend, në skajin më verior të vendit tonë e...

Florim Zeqa: SHHK 'Salih Çekaj' nderi dhe krenaria jonë kombëtare

Shoqata Kulturore Humanitare “Salih Çekaj“ më 12.11.2022, në Büron afër Lucernit (Zvicër), në 13 vjetorin e themelimit të saj, në mënyrë madhështore organizoj manifestimin tradicional të Darkës së Lamës, të kësaj tradite të lashtë Iliro-Dardane...

Bashkim Saliasi: 50 vjet Maturë e Parë Pedagogjike në Fier

Porsa e mer në dorë librin me titull "HIJEZIM I BUKUR", me autor Bashkim Balani dhe Hana Hoti me një herë çdo pedagogjikas i maturave 1974-1978 përfshihet në rrjedhën e kujtimeve të moshës së rinisë. Nuk janë pak, por 752 maturant të cilët erdhen si dallëndyshet në pranverë dhe u ulën në çerdhen e diturisë në shkollën...

Pëllumb Gorica: Një ditë vjeshte në Funar të Elbasanit

Mëngjes fundtetori. Rrugët shtuar me lëvizje drejt vendeve të ndryshme. Vrulli i tyre shpërndan sa andej-këtej njerëzit, në peizazhet e qeta, në malet kreshtëlarta, mes pyjeve, ujërave liqenore dhe ajrit të pastër.Udhëtimi herë të ngjan i lehtë, herë i vështirë, hera-herës fluturon i gjithi nga gëzimi përshkues. Në fakt në këtë...

Prend Buzhala: At ky merr udhë të reja Indentiteti Arbëror

Në Zym të Hasit, edhe sot ishte një festë e vërtetë dhe një ditë e bukur tetori. Hapësirat e qendrës së këtij vendbanimi historik ishin të mbushura jo vetëm me qytetarë, por edhe me ekspozime të ndryshme: të veshjeve tradicionale shqiptare, të luleve, të ushqimeve tradicionale e sidomos me festën tradicionale të pjekjes së Ditëve të Rakisë...

Pëllumb Gorica: Përpjetë liqenit të Vaut të Dejës

Udhëtimet e papritura të japin më tepër emocione. Kënaqësia është e pa fund kur shkel për herë të parë perlat e bukura, kur shijon qetësinë, freskinë, vështron ujërat, gjelbërimin…, që të japin ca ndjesi, të cilat zbukurojnë shpirtin e udhëtarit. E rëndësishme është të dish ta kundrosh, shijosh e vlerësosh...

Pëllumb Gorica: Udhëtim në parajsën piemonteze

Aeroplani lëvizi ngadalë në pistën e aeroportit “Nënë Tereza” të Rinasit e më pas shtoi shpejtësinë, duke u shkëputur nga toka drejt qiellit. Avioni i kompanisë “AlItalia” sapo kishte marrë kursin horizontal, kur zëri i stjuardesës u kujtoi pasagjerëve se do të mbërrinin në tokën italiane një orë më vonë. Rrugët, fshatrat, qytetet...

Petrit Basha: Pëllumb Gorica, Studiuesi, Poeti dhe Gazetari

Pëllumbi i bie kryq e tërthorë rrugëve të Shqipërisë. Udhëtimet, janë kënaqësia më e tij ndaj trokitjeve drithëruese të ditëve monotone. Udhëtime të pafundme afër dhe larg, në vise të njohura dhe panjohura, duke sjellë përshkrime të mrekullueshme dhe freski poetike, që teksa i lexoj më krijohet përshtypja se...

Pëllumb Gorica: Natyra shtron gosti mrekulluese

Deri dje nuk më ishte dhënë rasti të udhëtoja në Pukë. Më dukej e largët në harresën e vet.Një mëngjes të kësaj vjeshte u nisa krejt papritur, a thua se mendimi erdhi në çast për të shkuar atje.Dielli ndriçonte tej. I gëzohesha rrugës ndër më të bukurat e Shqipërisë, që majtas dhe djathtas përmes gjarpërimit në...

Ndue Dedaj: Bjeshkët e Selitës, kroje dhe kumbonë

Ngjitemi pas njëzet e pesë vjetësh në Kunorë, malin që bashkon Selitën me Lurën, por lapsi ngec në letër, pasi nuk ka diçka të re për të shënuar dhe bisedat bëhen më shumë në kohën e shkuar. “Selita në fillim ishte pesëdhetë shpi... Ishin dhe këto Male të Dukagjinit... Kooperativa na vorfnoi...” Ka dhe kjo shpjegimin e vet...

Pëllumb Gorica: Sërish në Apoloninë mijëvjeçare

Në Apoloni kam ardhur që në rininë e hershme. Më ka magjepsur atëherë kur e vizitova për herë të parë, ose thënë shkurt ishte një “dashuri me shikim të parë”.I mahnitur humba në këtë qytet antik, të ndërtuar në vitin 558 - 620 Para Erës Sonë prej Ilirëve Taulantë, që ishte më i bukuri dhe më madhështori...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora