E enjte, 30.11.2023, 06:28 PM (GMT)

Kulturë » Ypi

Edison Ypi: Ik në Niçë

E mira është në Niçë të shkosh e të derdhesh mbi 'të si vaji në lakra. Vetëm kështu Princeshës Niçë dhe Mbretëreshës Gorë nuk do i lësh zgëq e zgavër pa ja parëMirpo makina nuk është vaj, dhe malet nuk janë lakra.Lëri fantazitë dhe therja për në Niçë si Niça e meriton, duke ja ngulur thikën Gorës nga barku i butë në Plloçë...

Edison Ypi: Kanga Shkodrane

Përmeti, Korça, Kuksi, Tropoja, Skrapari, Elbasani, Berati, Myzeqeja, bëjnë muzikë të hatashme, kanë vegla muzikore të mrekullueshme, thurin tekste inteligjente me ironira dhe autoironira fantastike, edhe me nënkuptime erotike.Por jo si Kanga Shkodrane...

Edison Ypi: I love 4x4

Le të vozisë kush të dojë me makinë të vogël si buburrec, të qetë si peshk, të ulët si zvarranik, të ngrohtë, me kolltuqe të rehatëshme, me marsha automatikë, navigatorë që tregojnë edhe shtigjet e nëndheshëm të milingonave, GPS që gjurmojnë edhe brimat ku hyn e del miu. Janë të mrekullueshme të gjitha. Hiç mos iu ndani diabolerive...

Edison Ypi: Mbreti i Panairit

Të jetë për mua, unë i bie shkurt. Nxjerr një VKM (Vari Këmborën Mushkës) për të zgjedhur Mbret të Panairit të librit Mitat Frashërin, dhe u kry. Por Mitati ka vdekur. E helmoi Sigurimi.Naim Frashëri, Fan Noli, Zef Serembja, Migjeni, që edhe ata e meritojnë të shpallen Mretër, edhe ata kanë vdekur...

Edison Ypi: Katër dromca nga Kosova

Fill pas bombardimeve. Në hymje të Shtimjes. Mëngjez herët. Mjegull. Gërmadha shtëpish gjithandej. Te një lavazh, ulur, mbështetur pas muri, pronari dhe njëkohësisht puntori i lavazhit, ndjen zhurmën e makinës që afrohet. Çohet. Hedh një vështrim mua dhe makinës. Nis punën me la makinën. I dridhen duart...

Edison Ypi: Autori, Origjinali, Mesjeta, Kopja

Një tjetër Mesjetë më e errët dhe më e egër se ajo e inkuizicionit, djegies së librave dhe mendimtarëve në turrën e druve, na ka hy brenda me të gjitha të zezat, pa trokitur te porta.Autorin e vranë. Origjinalin e helmuan. Janë zëvendësuar nga Kopja dhe Kopjaci që po rrëshqasin si minj nëpër vrima dhe qenefe...

Edison Ypi: Nuse Bio

-Nuk është kurrë vonë për tu martuar. Mos u lodh me nëmërçka, vjosa, puka, myzeqera, divjaka, zadrima, krraba. Ato janë femra që nuk mbarsen. Po deshe nuse bio që pasi ta mbarsësh të mos pjelli bastarda por engjuj, ik merre në Mlik.-Faleminderit për këshillën. Po ku ndodhet Mliku ? Nuk e mban asnjë hartë...

Edison Ypi: Jam zezak

Ju trimat që e keni çarë historinë me shpatë në dorë, ju që i keni rezistuar turkut me qindra vjet, e keni kapur topin për grike, keni flakur në det Italinë, keni hedhur gunat përmbi tela, i keni hipur tankut zbathur dhe me granatë në dorë, ju qingjat e butë që i keni derdh plumb në gojë armiqve të egër, ju që keni bërë dhe plot e plot trimërira të tjera...

Edison Ypi: Alfabet

A - Sirenë alarmi e ngulur fort me dy këmbë në tokë dhe e përforcuar në mes, që gris qiellin me klithma, britma, ulurima, viktima. Shpikësi i Alfabetit, ai që shpiku këtë vegël ortografike uluritëse kaq të vlefshme për shqiptarët dhe Botën, ishte arab, por arab kurbetli shqiptar, matjan, dibran, çam, skraparlli, gjirokastrit, etj...

Edison Ypi: Gjyshi mullixhi

Anët tona janë plot me ujra, mullinj, burime, kroje, puse, pellgje, përrenj, ujvara, që i përdorim për të hequr etjen, për tu larë, për tu dehur, për të shëruar sëmundje, për të rrotulluar mokrra, turbina.Te Kroi ku rrjedh sylinari, atje fillon jeta, atje rroket fjala, rrjedh muhabeti, tjerret strategjia, buçet hileja, kalitet...

Edison Ypi: Jam Hebrè

Qysh fëmijë na ndante një hendek - moshatarët nuk më thirrën kurrë në lojë.Që 14 bëra plane për tu arratisur mes qenve të kufirit dhe telave me gjëmba. Herezi të tilla mendja e tyre nuk i kapte.Un i respektoja mësuesit. Ata më quanin budalla.Un i nderoja të moshuarit, klerikët, artistët, njerzit e...

Edison Ypi: Jamarbër

Ku takohet rruga “Fortuzi” me bulevardin “Zogu I”, mbi një bordurë betoni me pranë një shishe raki dhe një paketë DS, rri ulur Madu, Jamarbër Marko.Po kalon Llozi.-Madu, si po të duket ky llozi ?-Shembja e xhamive, profanimi i kishave, harrimi i...

Edison Ypi: Kosova ka mungesa

Kosova kishte mungesa.T'i pyesje kosovarët: Ku ndodhet hoteli ? askush nuk e braktiste punën veç 1 orë për me të shoqëru te hoteli. As ustai, as ndihmësi. Madje në Kosovë këtë hall nuk ta qan as serbi i Graçanicës.Por edhe nëse hotelin e gjen vet, hoteli ka mungesa...

Edison Ypi: Katunarja

Katunarja është si Perëndia: Ndodhet kudo, por s'duket asgjëkundi. Nuk fshihet. S'ka kohë të duket. U fanepset veç pak besimtarëve të Saj të zjarrtë të cilëve u tregon ku ndodhet, dhe ata shkojnë ja qajnë hallet mes lotëve.Katunarja sa e gjithfuqishme dhe e kudondodhur po aq dhe e nëpërkëmbur dhe e harruar...

Edison Ypi: Zonja e Bujtinës

Je qefli i ajrit të pastër. I raftë pika kujt nuk është, thuaj.Je dhe i marrosur pas vendeve panoramike që t'i ka bajatosur televizori duke i shoqëruar me rrena trashanike nga reporterë të papërgjegjshëm pa fantazi dhe me fjalor të varfër.Mezi pret ndonjë rast për t'i parë...

Edison Ypi: Kosova e të gjallëve

Isha në Kosovën e të gjallëve. Për të katërtën herë. Pas pak do bëhem si kolonjari tjetër, Sejfi Vllamasi, që tha: “Pesë herë e vizitova Kosovën, pesë herë u bëra dashnor i saj”.Sa herë shkoj në Kosovë, e shijoj në mënyra të ndryshme, të gjitha të hatashme, të gjitha të mrekullueshme, njëra më...

Edison Ypi: Me Jolyon Naegele

Një numër rrethanash rastësore dhe fatlume bënë të mundur që gjatë ditëve të eksodit të kosovarëve drejt Shqipërisë të kem fatin dhe kënaqësinë të udhëtoj në disa kampe refugjatësh me gazetarin e shquar Jolyon Naegele.Qafë-Thanë.Jolyon tregon kartën e akreditimit. Nuk na nxjerrin pengesa. Në një dhomë të vogël...

Edison Ypi: Gjysmaku

Gjysmaku ka shtat mesatar, shëndet mesatar, inteligjencë mesatare.Gjysmaku është mesatarisht i pasur, mesatarisht i ditur, mesatarisht i edukuar.Gjysmaku ulet në bankën e mesit të rreshtit të mesit, ka rezultate mesatare në mësime.Gjysmaku shtrohet në mes të sofrës, ha mesin e byrekut...

Edison Ypi: Mishmash

Të rinj të panumurt të veshur e të mbathur, të ngrënë e të pirë, që kanë mbaruar edhe shkolla, që kanë edhe diploma, por janë aq gdhë sa s'dinë të lidhin dy fjalë, s'munden ta rrëfejnë qartë një adresë të thjeshtë apo çfardo vendndodhje urbane apo rurale.Baballarë, nëna, vëllezër, motra, kushurinj, kushurira, që...

Edison Ypi: Shega e Karavastasë

Këtë kokërr shegë e këputa me dorën time në një nga plantacionet oqeanike me shegë të Fermës "Agro Iliria" në Karavasta.E këputa me kujdesin që meriton Mbretëresha me kurorë, Hirësia e Saj Shega.Shega është e para Mbretëreshë me Kurorë e Botës.Sot të gjithë mbretërit dhe mbretëreshat janë ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora