E merkure, 17.04.2024, 11:03 PM (GMT+1)

Mendime » Çeliku

Kalosh Çeliku: Armiku historik

Asimilimi i shqiptarve ka zgjatur mbi pesqind vite me radhë, gjatë pushtimit të Perandorisë osmane. Dihet, me poste politike dhe pasuri: bejlerë, agallarë dhe pashallarë. Ose, edhe me dhunë. Luftë shekullore. “Vëllezërit”, tanë turq dhe serb, Sot: edhe, “maqedonas” na kanë mbajtur në robëri me shekuj përmes Fesë Islame edhe me “vojvoda...

Kalosh Çeliku: Fëmijë në mëshirë të partive politike

Një ditë më parë, pas publikimit të shkrimit tim publicistik “Armiku Historik”, në mjetet e informacionit, ditën e nesërme pas lindjes të Diellit me rreze mbi Malin “?elvjolcë” të Kërçovës, tre djelmosha të moshës njëmbëdhjetë vjeçare me këmbë e duar e shqelmonin derën e Kopshtit të shtëpisë sime, në lagjen ”Serovë” të Shkupit Historik...

Kalosh Çeliku: Përshumëjetë ''Fitër Bajramin''

Ehu, e pabesueshme! Më në fund, me shtruarjen e sofrës të “iftarit hallall” në Tiranë, edhe Edi Rama - Kryeminstri i Shqipërisë u bë “musliman”?! Duartrokitje. Binu durve si shqiptarë! Burri botës, na e uroi “Fitër Bajramin” si shqiptarë “musliman”. E shtroi një sofër “iftari muslimane” mes Tirane...

Kalosh Çeliku: Ikja nga ferri

Fadil Curri, lindi në Dërmjak të Hanit të Elezit (Kosovë) në vitin 1959. Shkollimin fillor, gjimnazin “Zef Lush Marku” dhe Fakultetin Filologjik, dega Gjuhë  Shqipe dhe Letërsi i kreu në Shkup. Me dekada punoi në gazetari, pastaj në arsim, ishte edhe drejtor për kulturë, rini e sport në...

Kalosh Çeliku: Shkurtëpamësia

Armikun historik, me shekuj e vrau Stërgjyshi me “armik” e për armik në çlirimin e Shkupit, si krahu djathtë i Krynegritjes të Dervish Carës (1883 – 1884). Dhe, duke vazhduar Luftën me pretendime për çlirimin e Velesit, Prilepit, Manastirit, dhe Trojeve Etnike Shqiptare. Luftë e përgjakshme asaj kohe, ku edhe Kryengritësit...

Kalosh Çeliku: Rimi politik i Ali Ahmetit

Po, veprim i mençur politik - Historik, kohën e fundit në politikë nga “Abazi” i Malit, dhe Sot i Fushës: Që, gjatë këtyre zgjedhjeve luftarake presidentciale dhe parlamentare me “Grupin e Zjarrit”, dhe të Fushës (Ditën e Nesërme). Qafëpërqafe, me kuoalicione në dy Fronte: “Fronti Evropian”, dhe “Grupi Zjarrit” VLEN. Hë për hë...

Kalosh Çeliku: Xhaxhi kuqezi

Skena: Dhomë pune. Tavolina me libra, një laptop dhe llambë mbi kokë. Shkrimtari i arratisur në kërkim pas personazheve të librave për Ditën e Nesërme. Përballë e ka një fotografi në të cilën shihet një grua me kitarë. Mbi tavolinë: një gotë rakie e zbrazët dhe Dy shtama me verë...

Kalosh Çeliku: Plakat vijnë para prenverës

Sipas një prej gojëdhanave shqiptare, plakat kishin shkuar në mal për të kullotur bagëtinë, dhe duke parë motin me diell, njëra nga plakat tha: tashti unë për qejf do ta kullos bagëtinë, të dhevsha dimrin. Marsi u zemrua aq shumë sa që tha: shkurt, o vëlla (prill) m’i jep tri ditë hua, t’i shuaj...

Kalosh Çeliku: Dita e nesërme nuk pritet me ferexhe të zeza

Fatkeqësi “fetare” - kombëtare, edhe shqiptare e një Shteti Shqiptar me tri - katër Fe të huaja, dhe pa një Fe Shqiptare?! Ende, i veshur këmbekokë me tesha të zeza “muslimane” – politike turko - arabe?! Ende, pa Shtet Etnik Shqiptar me këmbët dhe trutë në legen me kisha katolike...

Kalosh Çeliku: Boza e burrave

E mora me mend, muaji “Ramazanit” i kishte mbyllë me Dry shqiptarët brenda mureve të shtëpive. Edhe, Botës.  Mos them, i kishte ndarë edhe nga gratë e tyre besnike. Miqtë. Nuk, ka problem i thash. Unë, do t’ju pres jashtë, në oborr. Erdhi me dy miq të cilët edhe unë i njihja nga Shkolla e Mesme Normale “Zef Lush Marku” në Shkup...

Kalosh Çeliku: Gjaku që qarkullon ende nëpër damarë

Im, Atë: Emin Çeliku, që si i djal përmall në Familjen “?elike”, dhe partive politike me “Din e Iman”, piu e qumësht Nane nga familja e Xha Derallës, në Katundin Cërvicë të Kërçovës, rrëzë “?uke”.Asaj kohe, nuk e kanë njohur Katundin Cërvicë, as Kërçovën si qytet, po vetëm Zajazin. Shpeshëherë...

Kalosh Çeliku: 'Xhehnemi' dhe 'xhehneti'

Po, vdiqa në Voskopojë. Dhe, më shtinë për “shërim” në “Xhehnem” (Ferr). “Liri”. Ika. Zjarri “Xhehnemit” (Ferrit), ndizeshte me flakë. Herë pas here, lëshonte edhe xixa për oxhaku mbi çati: pa verë, raki rrushi, dhe gra besnike. Vetëm, hoxhallarë dhe priftërinjë, gjeta në “Xhehnem” (Ferr). Ato, kishin shkuar para meje në “Xhehnem” (Ferr)...

Kalosh Çeliku: Presidenti ''musliman''

Profeti i fundit në Islam Muhamedi a. s. e bëri edhe një gabim historik, nuk e parashikoi Ditën e Nesërme për shqiptarët. Besimtarët më besnik të Fesë Islame. Shkaku, se: asaj kohe nuk ka pasur parti politike, por fetë kanë qenë parti politike. Sot, gabimin e tij e përsërisin hoxhallarët dhe “analistët politik”, ende me këmbët dhe trutë në legen...

Kalosh Çeliku: 'Poeti' që nuk ka me vete as poezi

Kohën fundit si Poet dhe Shkrimtar shqiptar, nuk u përgjigjem disa ftesave të manifestimeve kulturore poetike. Shkaku: parimeve mija kulturore – artiostike. Qofshin ato: në Shqipëri, Kosovë, mal të Zi. Ose, në Republikën e Maqedonisë Veriut. Përveçse, rrallëherë ftesave të miqëve mi poetë, vërtetë që i ka lindur Nana Shqiptare...

Kalosh Çeliku: Festivali Folklorik i Kuvendit të Kosovës

Katastrofë politike e partive politike shqiptare në pushtet Ditën e Sotshme?! Si, në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoninë e Veriut. Edhe, partive politike shqiptare në opozitë me vite e vite si “viktima” politike. Votat e “vjedhura” gjatë zgjedhjeve parlamentare presidentciale dhe lokale. Ndihmë, i thirrin...

Kalosh Çeliku: 'Moj e mira nëpër ferra'

Po. Fatkeqësisht, edhe sotekësajdite: shqiptarët, bëjnë luftë ende fisnore dhe partiake për “Liri”, mes partive politike ferrave, permes dardhave gorrice për pushtet, dhe pasuri familjare. Nuk e them për Shqipëri. “Fitore madhore” politike partiake për pushtet. Parti politike, me afate dhe...

Kalosh Çeliku: Spiunë që sot s'i vret askush në foltore

Rrahman Morina ka qenë spiun shqiptar publik përrmejdani, me pagë jugosllave komuniste. Edhe, me rrogë të Kosovës, dhe Serbisë. Pagesa marramendëse të shpenzimeve materiale dhe udhëtimeve politike si spiun “besnik” hoteleve, edhe nëpër botë. E ka ditur e gjithë Kosova si spiun. Jugosllavia...

Kalosh Çeliku: Po vjen dardhaxhiu ‘dardha’ me na shitë

-Hajde, dardha! Hajde, dardha! Hajde, dardha të qullta! Që, Dje i ka hëngër edhe vetë Baba Dovleti. Mbreti. Sot, Presidenti i shtetit të “përbashkët”. Edhe, presidenti “shqiptar”. “Shkrimtari”, që dje deklaroheshte jugosllav. Dhe, pas shkatrrimit të Jugosllavisë komuniste, edhe ....

Kalosh Çeliku: Argatë në politikë

E vërtetë. BDI, është në pushtet njëzetë vite. Erdhi me përkrahje nga malet. Herë me VMRO –në, nëpushtet. E, herë me LSDM –në. Vetëmse, nuk është e vërtetë, se: nuk ka bërë ndryshime në Republikën Ish Jugosllave. Por, ka edhe dështime të cilat unë nuk do t’i përmend në këtë shkrim publicistik për Ditën e Nesërme...

Kalosh Çeliku: Gysëmanalfambeti

Po. Gysëmanalfambeti, me këmbët dhe trutë në legen, i shpërblyer me diplomë fakulteti Universitar, tituj shkencorë të blerë në Ish Republikën Jugosllave si rrufjan, Sot: edhe, në “demokraci” me kufinj politik për “fjalën e lirë”, na delë si “patriot” shqiptar?! Edhe, gjuhëtar në institucionet e shtetit të “përbashkë”?! Dartrtokitje...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora