Monday, 10.12.2018, 04:22 AM (GMT)

Elvi Sidheri: Shqiptarët e bregdetit të Azovit, dhe gjuha shqipe që flitet gjer në skajet e Ukrainës

Lutfi Alia: Flamuri apo flamujt e Gjergj Kastriotit?

Entela Binjaku: Varësia nga lojrat e fatit... përgjigje në mungesë të disa pyetjeve

Fotaq Andrea: Shqiptarët, një popull poet

Lutfi Alia: Himariotët në Regjimentin Maqedono-Ilir të Mbretërisë së Napolit (2)

Frank Shkreli: Amerika dhe bota mbajnë zi për humbjen e një Presidenti

Elvi Sidheri: Gjuha e fshehtë 'Meshtrovski' e muratorëve bullgarë, një dialekt i panjohur i shqipes

Xhelal Zejneli: Alfabeti i Gjuhës Shqipe - Kongresi i Manastirit

Elvi Sidheri: Shqiptarët e rajonit të Odesës në Ukrainë, një gjurmë tjetër e mërgatës mesjetare shqiptare

Lutfi Alia: Himariotët në Regjimentin Maqedono-Ilir të Mbretërisë së Napolit (1)

Fritz Radovani: Biblioteka e Lahutës

“Lahuta mbet varë n’ tra,Mixha kalbët n’ dhé,E, nipat s’ dinë me i ra!”   Një Poet’ i Dardanisë.Kur lexova disa thanje të ditve të fundit per “Lahuten e Maleve tona”, mu kujtue i madhi Prof Zef Mirdita, që shkruente në librin e vet “Krishtenizmi ndër Shqiptarë” fq. 46...
Elvi Sidheri: Shqiptarët e bregdetit të Azovit, dhe gjuha shqipe që flitet gjer në skajet e Ukrainës Fritz Radovani: Si u transformue e vërteta e 1990! Kalosh Çeliku: Ecë dy-tri hapa para rrugës dhe kthe kokën mbrapa Entela Binjaku: Varësia nga lojrat e fatit... përgjigje në mungesë të disa pyetjeve Fritz Radovani: Besim e socializëm

Lutfi Alia: Flamuri apo flamujt e Gjergj Kastriotit?

Në shekujt e mesjetës, Albania përjetonte qytetërimin perëndimor në tërë rrafshet e zhvillimeve politike, ekonomike dhe shoqërore; respironte kulturë europiane dhe ishte pjesë integrale e Europës.Aleks Buda vërente: “Gjatë Mesjetës, Albania ishte e zhvilluar në ...
Fotaq Andrea: Shqiptarët, një popull poet Lutfi Alia: Himariotët në Regjimentin Maqedono-Ilir të Mbretërisë së Napolit (2) Xhelal Zejneli: Alfabeti i Gjuhës Shqipe - Kongresi i Manastirit Lutfi Alia: Himariotët në Regjimentin Maqedono-Ilir të Mbretërisë së Napolit (1) Lutfi Alia: Kongresi II i Fakultetit të Mjekësisë Dentare - Tiranë

Reshat Kripa: Mesazhi i një proteste

Uragani ka filluar. Nje uragan i tillë,  që kishte vite që nuk ishte parë, qysh nga viti i pa përsëritshëm 1990. Në krye të këtij uragani janë përsëri rinia shqiptare, janë përsëri  studentët, njësoj si atëherë, nuk janë partitë politike organizatorët e kësaj revolte.. Studentët e kanë ...
Xhafer Leci: Ibrahim Kelmendi, argat i Serbisë, dizinformon shqiptarët Reshat Nurboja: Opinion me shkas! Dedë Preqi: Përballë gjendjes së krijuar, Kosova ndjehët akoma e lënduar! Hajro Limaj: Haradinaj, kryeministri që i duhet Kosovës Skënder Jashari: Rëndësia e Emrit a e Funksionalitetit të Ushtrisë së Kosovës!

Entela Binjaku: Xhevat Ilazi - Cilësia fiton gjithmonë!

Ai quhet Xhevat Ilazi dhe jeton në qytetin Noordwijk të Hollandës që prej vitit 1993. Në fillimet e tij ka studiuar për teknik laborant në fushën e mikrobiologjisë, një sektor i ndryshëm nga gastronomia por pasioni për gatimin qëndronte prej kohësh fshehur tek ai.  Gjatë kësaj...
Zeqir Lushaj: Intervistë ekskluzive me juristin, publicistin, studiuesin dhe aktivistin Adil Fetahu Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me rapsodin Ahmet Spahiu Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me këngëtarin e mirënjohur Pëllumb Vrinca Sopi & Laçi: Intervistë ekskluzive me arsimtarin Hysen Terziu Sopi & Laçi: Intervistë me z. Demush Mehmeti

Blerim Rrecaj: Për cungjet e dy pishave

Duke ecur trotuarit të një rruge të qytezës sonë multi-shqiptare fisesh e visesh nga më të ndryshmet dhe të komuniteteve tjera, pranë një shumëkatëshje, në katin e parë të së cilës gjendet kafiteria (shumica e ndërtesave, për të mos thënë të gjitha, katin e parë janë lokale me ...
Atdhe Geci: Elena Kocaqi - 'Lufta e Trojës- Luftë Pellazgo Ilire' Gjekë Gjonaj: Njeriu i fjalës i cili vulosi Besëlidhjen e Malësisë Milazim Kadriu: Fatmir Çitaku - Në kërkim të lirisë Përparim Hysi: Katër histori me qenë Islam Lauka: Njё libёr, jo vetёm pёr dhimbjen nga vdekja pa rend

Petrit Aliaj: Kujtime që mbeten nga 'Alba'

Sigurisht, mjaft prej nesh Albën e personifikon me lindjen e diellit në orët e para të mëngjesit, përtej vijës së horizontit, tutje në det të hapur. Dikush mund të ndodhet ta shikojë daljen e saj në një shpat apo grykë mali e, jo rrallë, na ka qëlluar të kënaqemi edhe me fashën...
Neki Lulaj: Në Wiesbaden u festua Dita e Flamurit Hazir Mehmeti: Shënohet 28 Nëntori - Dita e Flamurit në Vjenë Ferit Fixha: Norvegjia një ëndërr e prekshme Ymer Keta: Krah-qafë alpeve shqiptare Besim Xhelili: Artistë shqiptarë me ekspozitë të përbashkët në Vjenë të Austrisë

Ajshe Leka: Cilat janë ushqimet më të mira për stinën e vjeshtës? Gëzim Tushi & Fran Gjoka: Shoqëria shqiptare dhe sfidat e 'revolucionit individual' Ajshe Leka: Si duhet të ushqeheni në fazën e menopauzës? Xhemaledin Salihu: 3 kërkesat e shqiptarëve të Luginës së Preshevës për bashkim kombëtar Ajshe Leka: Sa ndikojnë ushqimet në rritjen e shëndetit riprodhues?

Bashkim Saliasi: Hajri Kapllani, model i mësuesit

Mësues që japin lëndën e vështirë të matematikës, janë vërtetë të rrallë. Ajo që e bën atë të lehtë, varet nga komunikimi njerëzor, takti dhe përkushtimi njerëzor, - e nis bisedën e tij Luan Saliasi, që ka pasur fatin të dëgjojë nga shokët e shoqet e tij për mësues Hajri ...
Xhavit Kryeziu: Bejtullah Mujaj - një jetë kushtuar arsimit Mehmetali Rexhepi: Bislim Pireva (1946-2018) Murat Gecaj: Gjeniu i gjuhësisë shqiptare Uran Ukmehmetaj: Ismail Kadriu - gur themeltar i arsimit Klajd Kapinova: Dom Anton Kçira në dobi të kombit

Ramiz Lushaj: Ish-presidenti Fatmir Sejdiu "Qytetar Nderi" i Tropojës

Sot, në një ceremoni solemne e festive, Bashkia Tropojë e nderoi me titullin e lartë "Qytetar Nderi" i Tropojës ish-presidentin e dytë të Kosovës, prof. dr. Fatmir Sejdiu, me motivacionin: Për kontributin e dhënë në të gjitha proçeset transformuese, demokratizuese dhe ...
Gjekë Gjonaj: Bashkia e Nju-Jorkut nderon me mirënjohje Gjekë Gjonlekajn Zenel Çeliku: Opozita e bashkuar diskutoi project buxhetin 2019 'Fondi Humanitar për Medvegjë' organizon festën e 28 Nëntorit - Zvicër, 17 nëntor 2018 Hysni Gucati: Në vend të një reagimi Fran Gjoka: Intervistë me z. Gëzim Tushi, Sociolog i njohur, 'Mjeshtër i Madh'

Fritz Radovani: Novak Gjokoviq fitoi titullin e 69

Shkallat e mërritjes së Tyne deri tek finalja e Wimbledonit nuk ishin pa vështirsi.Perballja me lojtarët e njohun të Botës së tenisit ishte nder ma të fortat e këtyne viteve.Ishin afrue Kupës Wimbledonit Federer, Nadal, Gjokoviq, Anderson dhe Isner...
Kapiti: 4 shqiptarët e mëdhenj që mposhtën Serbinë Skënder Kapiti: Kosova, superfuqi e xhudos Fritz Radovani: Melbourne me Roger Federer Fritz Radovani: Federer fiton Kupën Botërore Gëzim LLojdia: Në Finlandë me këpucë të grisura


Newsletter