E enjte, 29.02.2024, 12:19 PM (GMT)

Speciale » Andrea

Fotaq Andrea: Pena të arta franceze për shqiptarët (8)

Ishte pragu i Krishtlindjes, kësaj feste të madhe të Krishtërimit. Skënderbeu donte që ajo ditë të përjetësonte kujtimin e kthimit të tij nga mërgimi, si dhe ditën e pavarësisë kombëtare të rifituar. Hamzai,  rritur nga mjeshtrit myslimanë, nuk ishte pagëzuar ; dhe vetë Kastrioti, prej një kohe të gjatë kishte ndjekur ritet e...

Fotaq Andrea: Pena të arta franceze për shqiptarët (7)

Gjon Kastrioti ishte ende fëmijë kur Murati shumë vite para betejës së Varnës, për të cilën fola tashmë, kishte shtënë në dorë Shqipërinë pas vdekjes së babait të Kastriotit. E rriti atë që fëmijë, mbetur i vetëm nga katër vëllezërit. Analet turke nuk thonë asgjë që këta katër princër u flijuan me qëllim që Murati...

Fotaq Andrea: Pena të arta franceze për shqiptarët (6)

Në një relacion dërguar mbretit të Francës, Filipit VI Valua, më 1332, Gulielmi i Adës  shkruante :“E di që arbërit kanë një gjuhë të ndryshme nga ajo e latinëve, e megjithatë, ata kanë në përdorim dhe në tërë librat e tyre shkronjën latine” . Directorium ad passagium faciendum ad terram sanctam...

Fotaq Andrea: Pena të arta franceze për shqiptarët (5)

Fakti që Muzeu i Vienës zotëron shumë portrete të lashta të Skënderbeut i ka shtyrë dijetarët e këtij Muzeu të bëjnë një studim lidhur me këto portrete1, nga ku janë marrë të dhënat e mëposhtme :Ka shumë të ngjarë që gjatë vizitës së Skënderbeut në Venecie më 1466 portreti i tij të jetë bërë nga piktori i...

Fotaq Andrea: Pena të arta franceze për shqiptarët (4)

Gijom Deping (1829-1901), studjues, anëtar i Shoqërisë së Gjeografisë së Parisit dhe korrespondent shoqatash gjeografike, autor i disa teksteve për historinë e ekspeditave detare, për figurat e shquara në lashtësi e në kohët moderne, etj. Në veprën e tij “Mrekullitë e forcës dhe të shkathtësisë, ushtrimet e trupit tek të Lashtët dhe tek Modernët”, e rëndit Skënderbeun ndër...

Fotaq Andrea: Pena të arta franceze për shqiptarët (3)

Duke përvijuar këtë Hyrje, autori jep një tablo të përgjithshme historike të Shqipërisë nga koha e mbretit Gent gjer në ardhjen në fuqi të sulltan Muratit II dhe pushtimin e trevave shqiptare, për të pasqyruar kështu atë trashëgimi epike mbi të cilën do përkryej e lartohej figura madhështore e Skënderbeut...

Fotaq Andrea: Pena të arta franceze për shqiptarët (2)

Antuan Hudart DË LA MOT (1672-1731), letrar i njohur në fundin e shekullit XVII dhe fillimin e shekullit XVIII, poet e kritik, anëtar i Akademisë franceze. Fransua Frankër dhe Fransua Rebel, kompozitorë të Dhomës Mbretërore...

Fotaq Andrea: Pena të arta franceze për shqiptarët (1)

Gijom Adam, i njohur ndryshe Gulielmi i Adës (1270-1341), kryepeshkop katolik francez i Tivarit në vitet 1324-1341. Ka lënë dëshminë më të hershme të njohur deri më sot se gjuha shqipe kishte arritur nivelin e gjuhës së shkruar të paktën gjer në gjysmën e parë të shekullit XIV...

Fotaq Andrea: Shën Pali në Durrës

Këto ditë doli nga shtypi libri më i ri i Prof. Thanas L.Gjikës « Disa korrigjime në shënimet sqaruese dhe hartat e Dhiatës së Re ». Është libri i tij i tretë me tematikë të mirëfilltë shkencore në fushën e shpirtërores ungjillike, bazuar drejtpërdrejt te Dhiata e Re, tek ka botuar tashmë me sukses...

Fotaq Andrea: Selenica - Madona e Arit të Zi

Në Lashtësi, prania e shtresave të bitumit shihej e trajtohej si diçka e shenjtë, përcaktuar nga një orakull i veçantë që interpretonte valëzimin në ajër të një flake dalë nga nëntoka si vetë vallëzimin e shtojzovalleve apo të atyre nimfave të dikurshme, siç quheshin zotat, orët dhe zanat, “çupkat hyjnore” që harboheshin në natyrë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora