E diele, 14.04.2024, 09:20 PM (GMT+1)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Gabimet e rënda të Enver Hasanit

Në intervisten e tij dhënë Insajderit   Ish-Rektor Univeriseti dhe Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani për Nexhmedin Spahiun  ka  thënë : “Më pastaj, mbas luftës, sa kam qenë rektor i UP-së, e kam pas dërguar Nexhin, bashkë me disa të tjerë, për të bërë doktoratë në Gjermani...

Fahri Xharra: Nëno moj, jemi në rrezik nga shpërbërja e Kosovës!

Mirosllav Kërlezha, një Akademik i nderuar kroat shkruante se një kohë : “ …shtypi i Beogradit, kabinetet e Beogradit dhe zotërinj ministrat e punëve të jashtme i konsideronin shqiptarët raje të paemër, që banonin në vend të paemër, pa histori, pa letërsi dhe gjuhë letrare, pa...

Fahri Xharra: Koptët e Egjyptit dhe shqiptarët sot

Në gjuhën e tyre Kopte , e cila është shkalla e fundit e gjuhës Egjyptiane , Koptët i thonë vetes : rem en k?me , rem en kh?mi ose (edhe ) rem en kh?mi e që do të thotë “populli i Egjyptit” ose “ Egjyptasit “. Para se të shkojmë më tutje të shtojmë që arabët nuk janë vendor por të ardhur si musliman pas shek të 6-të...

Fahri Xharra: Edhe unë jam me Ambasadorin gjerman në Kosovë

Me përfundimin e nacizmit gjerman  ka përfunduar edhe historia e Xhafer Devës. Nuk e kuptoj aspak qëndrimin shqiptar ndaj bashkëpunëtorëve të nacizmir e sidomos ndaj Xhafer Devës. Nëse ka mbetur patriotizmi  dhe atdhedashuria e jonë në lartësimin e figurës së Xhafer Deves...

Fahri Xharra: Pse Britania dikur quhej Albion?

Shkrimtari romak Taciti thoshte: “Mbetet e paqartë,  se cilët ishin banorët e parë të Britanisë, nëse ishin vendas apo emigrantë, por duhet mbajtur në mend se kemi të bëjmë me barbarë.”Kurse britanikëve nuk iu që  Britania quhej Albion dhe...

Fahri Xharra: Toka e djegur, shpirti i përvëluar

Do të shetisim pak nëpër “Arnautlëk”,dhe t`i kujtojmë do toka mbi të cilat dikur flitej shqip ,frymohej shqip dhe jetohej shqip. Në mes të Prishtinës dhe Nishit (Nisusit ) dhe në perëndim të Leskovcit është një tokë që sot quhet Pusta Reka ,që sot jetojnë jetojnë serbët dhe i thonë Serbi. Është...

Fahri Xharra: Kosova në zgripin e saj më të rrezikshëm

Populli shqiptar në zgrip; po përsëritet e keqja . “Në fund të shekullit te 19-të kur na u dobësua Turqia,(dhe mbetem përfundimisht nën Serbi ) shkuan disa fshatar te pleqnari Xhemajl Abrija dhe e pyeten? Xhemajl Aga… Po na pysin per regjistrim ” A jeni Shqiptar a musliman” e nuk po dimë...

Fahri Xharra: Pse e shkrova librin 'Roma fliste shqip'?

Lundrimi nëpër historinë tonë të lashtë të begaton shpirtin, të rritë krenarinë dhe të jep guxim t`i vërsulesh së ardhmes me një vetëbesim që je emër e jo numër. E kaluara e jonë herë e mohuar, herë e vjedhur e herë e heshtur krijon një huti e cila na kushton shtrenjtë...

Fahri Xharra: Filati i Çamerisë ishte Troja e Epirit

Nëse e shikoni hartën e më sipërme e vëreni që shkruan “ The Beginings of Historic Greece 700-600 BC . Pra kjo ishte koha e ardhje se helenëve – një populli  semito-aziatik i cili e pushtotoi  ato pjesë pellazgjike duke vjedhur të gjitha shkrimet historike pellazgjike për të kaluarën tonë...

Fahri Xharra: Nga turmat e mjerimit në kërcenim të shqiptarisë - sllavët

Shpesh e ndiej të nevojshme që të freskohem me mendimet e arta të shprehura nga mendjet e ndritura të kombit , të cilët nuk dinë t`i spjegojnë ndryshe por vetëm ashtu se si ata i ndjejnë në brendinë e shpirtit të tyre. Më pëlqen sinqeriteti i të shprehurit ; më pëlqen vetëdija e lartë...

Fahri Xharra: Pashko Vasa për pellazgët

Ne nuk jemi të veçantë. E duam vërtet vëndin tonë, por akoma më shumë duam të vërtetën dhe drejtësinë – thoshte Pashko Vasa. Cila ishte ajo e vërteta që e kërkonte Vaso Pashë Shkodrani ?...

Fahri Xharra: Ohri, qyteti i dritës

“ Disa emërtime gjeografike si Nishi , Shtipi ,Ohri iu erdhën Sllavëve nga goja e arbanasve, e cila ndoshta kishte mundur të paraqes mundësinë që shqiptarët të kenë jetuar në lokalitetet e përmendura që para ardhjes së Sllavëve.” (Bogumil Hrabak “Širenje arbanaških sto?ara...

Fahri Xharra: Kosova e shkretë!

Nëno moj , po na kërcënohen . Në moj hallemadhja që nuk të mbaruan « dertet “ nuk të përfunduan brengat. E di moj nënë që ishe në zor , e di moj nënë që ishim një milion ata që ikëm e të lamë` gati të vetmuar në mëshirën e djegëjeve ,rrënimeve dhe dhunimeve , Donin ta ndërronin faqen e...

Fahri Xharra: Arbëreshët e Amerikës- shpërnguljet

Seriali i ri “ Kush janë arbëreshët e Italisë ? “ - do të mundohem të japi shënime për pjesën e gjakut tonë që iu deshtë dy herë të ndërron vendbanimin; së pari nga Morea që ishte vendlindja e tyre dhe së dyti pas qindra vitesh edhe nga Sicilia, vend banimi dhe vendlindja e gjeneratave...

Fahri Xharra: Serbët e islamizuar, kush janë?

Kjo thënje nuk është e tanishme por qarkullon në shkrimet serbe që nga koha e pas Konferencës së Shën Stefanit ; dhe qarkullon ende sot e kësaj dite . E tmerrshme! Kishte me qenë e vetmuar sikur mos t ‘ishte bartur në kancelaritë europiane dhe sikur mos t ‘ishin mbyllur sytë nga Europa; mbyllje syve me qëllim !sepse ne as...

Fahri Xharra: O, mjerë ne!

Në serialin e shkrimeve që do të pason në ditë e ardhshme do të ballafaqohemi me shkrimet sllave dhe mohimin e tyre të çdo gjëje shqiptare duke filluar nga historia, veshjet, muzika dhe autoktonia e jonë në këto anë ku jetojmë me dhjeta mijëra vjet...

Fahri Xharra: Lexo shqip or i mallkuar!

“Ti që nuk lexon shqip je dekurajuesi më i madh i atyre që dinë të shkruajnë por i ka gjetur belaja me ty që nuk lexon. Ti që nuk lexon i bën të gjitha të zezat; Shet votën, vjedh, spiunon, thashethemnon, nuk punon, bëhesh bandit, kriminel, i korruptuar, mafjoz...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora