E diele, 14.04.2024, 09:19 PM (GMT+1)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Kosova dhe Dagestani

Të bëjmë një krasim në mes nesh dhe Dagestanit, do të shihni se kemi pak ndryshime . Nëse e vazhdojmë këtë rrugë do të jemi shumë të ngjajshëm edhe pse na ndajnë mijëra kilometra.Rusia investon vet dhe kërkon ndihmë nga shtetet arabe që të“zbutë “ një popull që kurrë...

Fahri Xharra: Kur serbët shkruajnë - Çka na qenka nacionalizmi i Sveti Saves?

Nacionalizmi i Shën Savës është një ideologji politike e krahut të djathtë që përfaqëson një kombinim të nacionalizmit serb dhe klerikalizmit ortodoks. Kjo ideologji e ka origjinën në vitet 1930 në Mbretërinë e Jugosllavisë. Ideologët e saj më të rëndësishëm janë peshkopi ortodoks Nikolaj Velimiroviq dhe politikani fashist serb dhe jugosllav...

Fahri Xharra: Millosh Obiliqi e vrau Car Llazarin e jo Sulltan Muratin!

Ngjarja në rrjedhë të poshtme të lumit Llap në verë të vitit 1389 ishte moment historik pa asnjndikim për ndryshime të marrëdhënieve ekzistuese në vendet e përfshira në ngjarje. Ajo ngjarje në historiografi depërtoi ngadalë dhe u ngulitë me emërtimin Beteja [e Parë] në Fushën e Mëllenjave (Kosovo Polje, në serbisht) e 28 Qershorit 1389...

Fahri Xharra: Serbët po na mashtrojnë, siç na kanë mashtruar

Vasa Çubriloviç shkruante:"Sikundër e dimë, masat myslimane përgjithësisht influencohen lehtë sidomos nga feja, paragjykimet dhe fanatizmi. Prandaj, gjëja e parë që duhet të bëjmë është që të bindim klerikët dhe njerëzit e tyre me influencë me anë të parave ose kërcënimeve që ata të...

Fahri Xharra: Shteti islamik i Kosovës – sipas rusëve

Politika e vëllazërisë Shqiptaro-Turke nuk është gjë tjetër veçse shkatërrim i principeve mijëra vjeçare mbi te cilat u ngrit ndërgjegjja kombëtare shqiptare. Kjo vëllazëri ka vetëm një emër. Tradhti. Edhe përkrahja e një politike te tille nga individë pseudo-demokristiane nuk është gjë tjetër...

Fahri Xharra: Pse sllavëve u konvenon përkatësia myslimane e shqiptarëve?

Falsifikuesit sllavë të historisë së shqiptarëve kanë treguar zell të pakursyer për t’i paraqitur të gjithë shqiptarët e Maqedonisë si myslimanë, argument ky, që, sipas tyre e redukton edhe kohëzgjatjen e autoktonisë shqiptare në këto troje. Nëse, sipas tyre, shqiptarët e këtushëm janë vetëm myslimanë, atëherë ky...

Fahri Xharra: Pse Greqia kaq armiqesore me ne?

Është e çuditshme se si Greqia e sotme e perkundë djepin, në të cilin rriten të huajt. Grekët e vjetër me të cilët ne shqiptarët kishim rrënjë të perbashkëta pellazgjike janë zhdukur.Por jo të gjithë, aty janë arvanitët të cilëve iu mohohet çdo gjë, edhe ata janë " greqizuar " gati të gjithë...

Fahri Xharra: Ku janë parlamentarët e Kosovës, pse heshtin?

Kur i shoh këto postime më duket vetja që nuk jam tokën e të parëve të mi, por në ndonjë oazë arabe ku ende jetojnë me traditat e tyre qindra vjeçare(jo më shumë se 15 qind vitëshe). Fatbardhësisht kam jetuar dhe punuar mbi 6 vjet në vendet arabe, kam qenë edhe në Turqi , por kësi lloj predikimesh si të hoxhëve të...

Fahri Xharra: Afërdita, Pompeii dhe villa e Marcus Minucius Rufus–it

Kompleksi i madh i shtëpive të Marcus Fabius Rufus dhe Byzylykut të Artë mbulon të paktën katër nivele të hapësirës së jetesës me tarraca panoramike që anojnë në mënyrë skenike drejt detit. Tarracat janë ndërtuar në majë të mureve të qytetit, por në kohët pararomake shtëpitë...

Fahri Xharra: Një dreq i madh në mesin tonë

Kombi ynë nuk   guxon të zbehet,  të dobësohet,  të shuhet,  të humbet gjallërinë,  forcën,  freskinë,  që   të  mos venitet nga ndjenjat .  Kombi ynë duhet që  të ruan ende njomësinë e freskinë,  të mos venitet . Të  mbetet lule e pavenitur !Kombi ynë nuk guxon që...

Fahri Xharra: Arbëreshët me famë në Itali dhe në Botë

Se sa pak i njohim arbëreshët e Italisë kjo dihet, por kur të lexoni më poshtë në këtë shkrim se kush ka dalë nga ata, atëherë do të bindemi se  na kanë lënë shumëmbrapa  me informim për gjakun tonë të shprishur   (të shpërndar) nëpër botë...

Fahri Xharra: Pse Dick Marty po kërcënohet me jetë nga shërbimet serbe?

Vetë Marty ka folur për këtë situatë. “Kërcënimi me sa duket vjen nga qarqe të caktuara të shërbimeve të inteligjencës serbe, të cilët i kërkuan botës së krimit, vrasësve profesionistë, të më likuidojnë thjesht për t’ua vënë fajin kosovarëve. Sa për vrasësit, ata do të ishin pjesë e...

Fahri Xharra: Skandal diplomatik i Ministreshës Gërvalla

Skandalet e vazhdueshme të ministreshës Gërvalla tregojnë që kjo grua nuk është e aftë të mbajë këtë post dhe duhet që kjo të  jep dorëheqje.Nga ky lajm i fshehur që nga Marsi i këtij viti, tregon që kjo punon kundër interesave poltike të Kosovës...

Fahri Xharra: Monografia 'Shkolla Shqipe në Gjenevë' e autorit Agim Paçarizi

Nuk jam duke shkruar për një liber, por për një veprimtari të madhe të atdhedashurisë, të gjuhës sonë, të shkollimit të fëmijve tanë në Gjenevë të cilat janë ngërthyer në librin që jeni duke e lexuar “ Shkolla  shqipe në Gjenevë “ nga Agim Paçarizi.“Me saktësinë e një kronikani të vërtetë dhe me...

Fahri Xharra: Lelegët – popull i lashtë pellasg

Lelegët ishin një popull aborigjen i rajonit të Egjeut, përpara se të vinin grekët. Ata dalloheshin nga një popull tjetër parahelen i rajonit, pellazgët. Zonat e sakta në të cilat ata ishin vendas janë të pasigurta, pasi ato me sa duket ishin të parashkolluar dhe të vetmet referenca për to janë...

Fahri Xharra: Si të ishte Shqipëria, që të na bënte krenar?

Kur them Shqipëria e mendoj edhe Kosovën e edhe Maqedoninë Perëndimore, edhe Luginën e Preshevës edh pak ata shqiptarë që kanë mbetur në Malin e Zi.E dua një Shqipëri që e çmojnë edhe të tjerëT , që edhe opinionistat në zë të botës të shkruajnë për të mirat e saj...

Fahri Xharra: Tolstoji ishte një serbofil

Dashuria e pa fat dhe fatet tragjike të Ana Kareninës dhe Kontit Vronskit janë të njohura për ne nga leximi. Por a e dini se Leo Tolstoi e bazoi personazhin e Vronskit mbi ushtarin Nikola Rajevski i cili vdiq heroikisht duke luftuar për Serbinë?...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora