E marte, 25.06.2024, 07:46 PM (GMT+1)

Editorial

Xhelal Zejneli: ''I huaji'' - Metaforë e tjetërsimit njerëzor

“I huaji” është vepra më e njohur e Alber Kamysë (Albert Camus, 1913-1960). Ajo i ka sjellë famë botërore. Kjo vepër shënoi një epokë të re në letërsi. Pasqyroi një vështrim nihilist dhe negativ mbi botën, vështrim pa rrugëdalje, të paraqitur në mënyrë të përkryer me figurën e personazhit kryesor të veprës – Mersosë. Është vepër e absurdit...

Xhelal Zejneli: Pseudo-akademikët serbë për shqiptarët

Kryetari i Akademisë Mbretërore Serbe Jovan Cvijiq (1865-1927) ishte një pseudoshkencëtar. Shumë segmente të studimeve të tij, sot e kësaj dite shfrytëzohen si “arsyetim shkencor” i politikës serbomadhe. Cvijiqi angazhohej për zgjerimin territorial të Mbretërisë së Serbisë në drejtim të jugut, në territoret shqiptare...

Frank Shkreli: Tre dekada të Korpusit të Paqes në Shqipëri

Korpusi i Paqës i Shteteve të Bashkuara shënon (pak më shumë se) tre dekada të veprimtarisë së tij në Shqipëri. Me këtë rast, Gazeta Telegraf boton një njoftim të Ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Tiranë, që ajo ka ndarë në rrjetet sociale, se Drejtuesja e Korpusit të Paqes Carol Spahn mbërriti këtë javë në Shqipëri...

Frank Shkreli: Ambasada e Kosovës në Washington dhe Dita e Presidentit Rugova

Në portalin e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurti lexova lajmin për inuagurimin, dy ditë më parë, të objektit të ri të Ambasadës së Kosovës në Washington, që, sipas Z. Kurti, objekti, “tash është pronë e Kosovës dhe shtëpi e përhershme e Republikës sonë atje”.  Nuk jam i...

Xhelal Zejneli: Kush si votoi lidhur me Rezolutën për Gjenocidin në Srebrenicë

Në seancën e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju-Jork u miratua propozimi që 11 korriku të shpallet “Ditë ndërkombëtare e përkujtimit dhe e shënimit të gjenocidit të vitit 1995 në Srebrenicë”. Prej gjithsej 193 shteteve, për aprovimin e Rezolutës  votuan 84 shtete. Kundër ishin 19 shtete...

Ndue Dedaj: A është koha e një Rilindje të dytë Kombëtare?

Ka kombe që e kanë kaluar rilindjen e tyre, por ne shqiptarët jo. Se përndryshe postulatet atdhetare e poetike të Rilindjes nuk do të ishin kaq aktuale. Mund të qëmtojmë vargje sa të duam nga letërsia e njëqind e ca viteve më parë, por po shkëpusim vetëm katër të tilla nga poezia “Gjuha shqipe” të Gjergj Fishtës...

Frank Shkreli: Kjo ndodhë vetëm në Shqipëri!

E them këtë me bindjen më të madhe se kjo ndodhë vetëm në Shqipëri! Mjafton të shikosh foton më poshtë që flet aq shumë për bashkjetesën fetare në Shqipëri. Eh, sikur edhe politika shqiptare të gjente një gjuhë, sadopak të përbashkët konsensusi, për të nxjerrur Shqipërinë dhe...

Xhelal Zejneli: Teksti përfundimtar i Rezolutës për Srebrenicën

Propozimi përfundimtar i Rezolutës së KB-ve për gjenocidin në Srebrenicë u harmonizua dhe iu dorëzua kryetarit të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.“Pas shumë konsultimeve inkluzive, Propozimi përfundimtar i Rezolutës ‘Dita ndërkombëtare e...

Xhelal Zejneli: Çështje gramatikore

FJALA DHE PJESËT E SAJ  – Fjalët mal, det, di përbëhen vetëm prej një pjese që quhen rrënjë. Rrënjës mund t’i shtohen parashtesa, prapashtesa dhe mbaresa, që ndryshe quhen morfema ndajshtesore. Pjesët përbërëse të fjalës ndryshe quhen morfema. Morfemat ndahen në morfema...

Gani Mehmetaj: Masakra në burgun D

- Nuk është shenjë e mirë, që nuk e kemi asnjë të burgosur serb, - nuk e mbajta dot për vete.- Ç’të duhen? - ma priti një bashkëvuajtës.- Do t’ia shohim sherrin kësaj pune, - ia tregova frikën time.Avionët e NATO-s endeshin mbi kokat tona me predhat e...

Frank Shkreli: 51 vjet nga Revolta e Spaçit - Pajtim e Paqe midis shqiptarëve!

“A ka mbetë ndonji shqiptar gjallë, që të mbrojë nderin e shqiptarit!”, ishte kjo thirrja për solidaritet, e cila ndezi revoltën e Spaçit.  Të martën u shënua në Shqipëri 51-vjetori i revoltës anti-komuniste prej tre ditësh, me 21 maj, 1973, në njërin prej burgjeve më të çnjerzore të regjimit komunist gjysëm shekullor të...

Xhelal Zejneli: Zgjedhjet parlamentare në Maqedoninë e Veriut - 8 maj 2024

Zgjedhjet parlamentare në Maqedoninë e Veriut të mbajtura më 8 maj të vitit 2024 ishin të njëmbëdhjetat me radhë, që nga pavarësimi i këtij vendi në vitin 1991.Më 8 maj 2024 u mbajt edhe raundi i dytë i zgjedhjeve për kryetar shteti. U ndeshën, kandidatja e mbështetur nga VMRO-ja, Gordana Silanoska Davkova si dhe kandidati...

Blerim Latifi: Patriotizmi, shqiptarizmi dhe lufta e UÇK-së shahen e përbuzen

Kam qenë i vogël, gjashtë vjeç. Nuk e di si ndodhi, por baba kishte një punë të Mehajt dhe më mori me vete. Kaluam luginën që ndan Brahajt me Mehajt dhe kur u ngjitëm në kodrën ku ndodhen shtëpitë e këtyre të fundit, përpara na u shfaq një shtëpi e rrënuar. Të gjitha shtëpitë rreth saj ishin në rregu?l, vetëm ajo qendronte...

Gani Mehmetaj: Kushtimore tmerri

Grupi i turistëve shihnin me kureshti kafkat e murosura në Çele-Kullën e Nishit. Ishte pasdite me vapë gushti. Qyteti ishte përgjumur.-Ua sa tmerr! Trupi me rrëqethet, – i pëshpëriti gruaja burrit.-Kam ftohtë, mërdhijë , – u ankua një vajzë e re aty pranë.Pamjet e gojës së kafkës si vrimë honi e akullonin...

Frank Shkreli: Dy vjet pa Dalip Grecën

Ja u mbushën dy vjet që u nda prej nesh gazetari dhe Kryeredaktori i gazetës Dielli në Shtetet e Bashkuara, organ i të famshmes Fedratës Pan-Shqiptare Vatra.  Një mik e koleg i dashur dhe i nderuar për mua dhe të gjithë ata që e kanë njohur, u nda papritmas nga kjo jetë. Sot, dy vjet më vonë, largimi i tij për në amshim...

Ndue Ukaj: Kemi rrënuar tabelat orientuese

Si popull, plot gropa të mëdha e bukur fatale, ia kemi çelë vetvetes, në to kemi ra e i kemi thye hundë e buzë, kemi jetuar mjerueshëm, në pikëpamje politike e kulturore, kemi vajtuar gjatë, siç bëjnë qaramanët. Dhe prej këtyre gropave fatale të historisë, na kanë nxjerrë një grusht atdhetaräsh e idealistësh, si dhe përpjekjet e të tjerëve...

Frank Shkreli: Dy dardane në Teksas

Thuhet se çdo gjë është e madhe, e veçant dhe e madhërishme, në Teksas -- shtetin e dytë më të madh të Shteteve të Bashkuara, si nga sipërfaqja gjeografike ashtu edhe për nga popullsia. Në përputhje me namin dhe traditat e Teksasit, e madhërishme dhe e veçant ishte edhe vizita plot veprimtari e takime, që iu bë Presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa Osmanit...

Gani Mehmetaj: Partizania Vidna Rakoçeviq

Sa herë më dilte përpara, shqyeja sytë. E gjatë, e thatë, me fytyrë të acaruar, me duar eshtake e gishta kanxha të frikshme, më gozhdonte figura e saj. Edhe kur nuk më hakërrohej, s'më bënin këmbët të ecja tutje. Kalamajtë thoshin për të se të rrëmben e të tretë prapa bjeshkëve. Gjyshja ishte e sigurt se është fantazmë që e...Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora