E premte, 19.07.2024, 03:53 AM (GMT+1)

Editorial

Blerim Latifi: Fillimi i fundit të varfërisë shekullore

Siç shkruajnë B. Fischer dhe O. J. Schmitt në librin e tyre "Një histori e përmbledhur e Shqipërisë', kur me 1912 turqit u detyruan të largohen nga Shqipëria ata nuk lanë pas asnjë kilometër rrugë të asfaltuar, asnjë ngrehinë industriale dhe as sistem modern të edukimit. Ata e lanë Shqipërinë ashtu siç e kishin gjetur para pesë shekujve, me bujqësi mesjetare dhe varfëri ekstreme...

Frank Shkreli: Ernest Koliqi shkon në Shkodër

Bashkia Shkodër në bashkëpunim me revistën “Shêjzat” njoftuan lajmin për aktin e dhurimit të bibliotekës së shkrimtarit të mirënjohur, Ernest Koliqi, nga ana e revistës “Shêjzat”, Bibliotekës “Marin Barleti”, të qytetit të Shkodrës.  Dhurimi i Bibliotekës "Ernest Koliqi" Bibliotekës “Marin Barleti” në Shkodër ...

Gani Mehmetaj: TIKA të paditet për kulturocid

TIKA mbi themelet e Kishës Katolike Shqiptare, ku u varros Pjetër Bogdani, rindërtoi edhe një herë xhaminë e Sulltanit Mehmetit, e cila që ndërtuar mbi themelet e kishës katolike, duke mos lënë asnjë gjurmë as nga kisha e vjetër, as nga xhamia e dikurshme...

Frank Shkreli: Unë jam krenar që vij nga mali!

Me 7 Korrik, 2024 në Sallën Nenë Tereza të Kishës Katolike Shqiptare, Zoja e Shkodrës në Nju Jork u zhvillua promovimi i disa veprave të studiuesit shqiptaro-amerikan, Profesorit Gjon Fran Ivezaj, ku ishte ftuar edhe autori i kësaj fjale përshëndetse për të folur për njërin prej librave: “SHKRELI - Histori dhe ngjarje të vërteta”...

Frank Shkreli: Edhe të mundur ata triumfuan mbi të keqen

“Ata”, idetë e të cilëve triumfuan kundër së keqës, ishin mijëra e mijëra të pushkaktuarit, të persekutuarit, të burgosurit e të përndjekurit, të vuajturit nepër kampe komuniste të përqendrimit, me dekada, siç ishte Kardinal Mikel Koliqi.  I dënuar tri herë për pothuaj 40-vjet burg...

Ndue Ukaj: Cila ishte lënda e kujtesës së popullit shqiptar?

Pyetja është e tmerrshme dhe përgjigja është po aq e pështjellët sa rrugët e një qyteti të panjohur në një natë kur zotëron mjegulla. Kjo pyetje është një therë e tmerrshme në zemrën e historisë shqiptare, i cili ndonëse pranohet botërisht se është popull i lashtë i Europës, lëndën e kujtesës s’e ka aq të kthjellët dhe aq të lashtë...

Blerim Latifi: Krushqia e madhe e Vidovdanit

Ende pa u tha mirë gjaku në Fushën e Kosovës, një krushqi e madhe do të krijohej midis osmanëve dhe serbëve: dy djemtë e Llazarit, Stefani dhe Vuku, do të bënin betimin për besnikëri ndaj Sulltan Bajazitit, i cili ua kishte vrarë babën, ndërsa motra e tyre, Olivera, do të bëhej gruaja e sulltanit...

Frank Shkreli: Wilsoni, Fishta, Noli dhe aktualiteti politik në Shqipëri

Ky vit shënon 105-vjetorin e Konferencës së Paqes që filloi në Paris në janar të vitit 1919 dhe që kulmoi me nënshkrimin e Traktatit të Versajës, më 28 qershor, 1919. Lufta e Parë Botërore kishte marrë fund në nëntor të vitit 1918, por përfundoi zyrtarisht me nënshkrimin e Traktatit të Parisit qershorin e vitit 1919...

Rexhep Shahu: Edhe unë jam pjesë e popullit të Ibrahim Rugovës

“Jam i lumtur që flas para popullit të Ibrahim Rugoves, që i mungon Kosovës, Europës e botës”, u shpreh një natë në Fribourg, Bernard Wicht profesori zvicerian për cështje të sigurisë, ligjërues në Universitetin e Lausannes, autor i një libri mbi ndërhyrjen e Natos kundër Jugosllavisë për lirinë e Kosovës...

Frank Shkreli: Pushofsh në paqe i madhi Agim Doçi

Poeti i mirënjohur shqiptar Agim Doçi u varros sot pasi u nda nga kjo jetë në moshën 76-vjeçare. Ai pësoi të shtunën e kaluar hemorragji celebrale pas disa ditësh që ndodhej në reanimacion. Lajmin për humbjen e poetit dhe shkrimtarit e kanë dhënë familjarët e tij me anë të rrjeteve...

Gani Mehmetaj: Shpifja për paranojën e presidentit Rugova

Më ka treguar një truproje e Rugovës shumë kohë më parë për një ngjarje që ka ndodh me 2000. “I afroheshim rezidencës, kur na doli para një grup. Ata u shtangën, ne u shtangëm, të dy palët ishim të armatosur. Vetëm presidenti ishte i qetë. Rugova doli para nesh, kaloi para grupit që na e zu rrugën dhe u tha i qetë...

Xhelal Zejneli: Zhan-Pol Sartri

“Mos e burgosni Volterin!” – gjenerali Sharl Dë Gol, me rastin e arrestimit të Sartrit gjatë protestave studentore në Sorbonë, në maj të vitit 1968.Zhan-Pol Sartri (Jean-Paul Charles Aymard Sartre, Paris, 21 qershor 1905 – Paris, 15 prill 1980) është romancier, filozof, dramaturg dhe kritik. Është themelues i ekzistencializmit ateist...

Frank Shkreli: Kishës Katolike Shqiptare i shtohen edhe dy Martirë

Lajmi është dhënë, zyrtarisht, nga Vatikani dhe u transmetua nga Radio Vatikani në gjuhën shqipe, ndërkohë që u njoftua edhe nga zëdhënës të Kishës Katolike Shqiptare në Shkodër. Kështuqë, shkoi në 40 numri i të shpallurve martirë të Kishës Katolike Shqiptare, në përgjithsi.  Dom Gjon Gazulli dhe At Luigj (Paliq) Pala...

Xhelal Zejneli: Teknika e përroit të ndërgjegjes në letërsi

Romani “Uliksi” (Ulysses, 1922) i prozatorit dhe poetit irlandez Xhejmz Xhojs (James Joyce, Dublin, 1882 – Cyrih, 1941) konsiderohet sot si një prej shembujve më të mirë të zbatimit të teknikës së përroit të ndërgjegjes në letërsi.Në teorinë e letërsisë, përroi i ndërgjegjes ose rrjedha e ndërdijes...

Frank Shkreli: Pusho në amshim At Antonio Belushi

“Në ballkonin tim vazhdojnë të valëviten tre flamujt: shqiptar, kosovar, dhe ai italian. Ndërsa në bibliotekën time, portretet si ajo e Skënderbeut, Aleksandërit, Pirros, Adem Jasharit, për mua janë ndihmë, burim force e sensibilizimi që kjo Arbëri e arbëreshëve të jetë e përjetshme e mos të vdes kurrë!” ...

Frank Shkreli: Aleksandër Xhuvani për At Gjergj Fishtën

Aleksandër Xhuvani është cilësuar në një shkrim të revistës Shejzat (IV-1960), me rastin e 80-vjetorit të kalimit të tij në amshim, si arsimtari më i vjetër i Shqipërisë, më i vjetri emër, përfaqësues i një brezi arsimtarësh të Kombit. Në atë shkrim kushtuar veteranit të arsimit shqip thuhet se emri i Xhuvanit është i lidhur...

Ryzhdi Baloku: O tash o kurrë

Meqë në vitin 1999 Serbia e humbi luftën në Kosovë, iu kthye strategjisë së ripushtimit me metoda politike e diplomatike dhe luftës hibride. Por, nëse ky variant do t'ju dështojë, atëherë nën pretekstin se "Kosova është territor i Serbisë i okupuar nga NATO", planifikon ta sulmojë edhe ushtarakisht në një moment...Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora