E shtune, 22.06.2024, 05:06 PM (GMT+1)

Editorial

Blerim Latifi: Hyjnizimi i jetës njerëzore

Dje, derisa po shetisja në katund dhe po shijoja rrezet e para të diellit pranveror dhe pamjen e bimësisë së sapoçelur, m'u kujtua njëri ndër tregimet ma të bukura të mitologjisë antike, tregimi mbi fatin e Persefonës.Ajo ishte e bija e bukur e Demetrës, perëndeshës së tokës. Fjala "demetër" do të thotë "nana tokë"...

Blerim Latifi: Në kujtim të nji vjetorit të vdekjes së babës

Çdo të hanë zgjohej ma i gzuem se ditëve tjera.S'e ajo ish ditë pazari n' Skënderaj e ai dilte me u pa me shokët e vjetër.Me pi s'bashku nga nji kafe e me llafu për kohën e tyre të mbetun pas.Kohën e tyre plot me vuajtje, plot me dhimbje, por edhe me kambëngulje e shpresa të mëdha...

Mevlud Buci, Fran Gjoka: Reformat e arsimit kanë mbetur në letër

Reformimi i shkollës është një sistem shumplanesh dhe rezultat i bashkëndikimit dhe bashkëpunimit të shumë faktorëve e aktorëve, jep ndikimin e tij në harmonizimin e mirë të faktorëve që ndikojnë drejtpërsëdrejti në reformën e nisur, e cila do të bënte të mundur që të funksiononte më së miri mekanizmi i drejtimit dhe i menaxhimit subjektiv...

Frank Shkreli: Shqipëria, vendi klasik i heronjve

Disa ditë më parë, më fort për arsye nostalgjike, isha duke shfletuar një numër të vjetër të revistës së Ernest Koliqit, “Shëjzat” (1974 -1-10), kur më ra në sy shkrimi me titullin “Shqipnija Vendi Klasik i Herojve” -- një artikull ky që përkujtonte karakteristikat e burrave të dikurshëm të Malësisë së Madhe – duke veçuar malësorin Dedë Gjon Ujka...

Frank Shkreli: Fan Noli ‘rikthehet’ në Universitetin Harvard

Në një njoftim të Shoqatës së Studentëve Shqiptarë të Universitetit Harvard, i njohur në Shtetet e Bashkuara por edhe me famë botërore për vlerat akademike, thuhet se me rastin e 59-vjetorit të ndarjes nga jeta të Fan S. Nolit, Dega Boston e Federatës Pan-Shqiptare Vatra së bashku me...

Ndue Ukaj: Cili është raporti ynë me të bukurën?

"Sensi i të bukurës luan një rol të domosdoshëm në formësimin e botës njerëzore", thotë filozofi i shquar Roger Scruton, te libri "E bukura".Ky standard, si etikë e estetikë, e ka formuar qytetërimin perëndimor në tërë madhështinë e tij, i e cili, përkundër dekadencës, me trashëgiminë e vet, të shtangë...

Gani Mehmetaj: Takimi i Adem Jasharit me Ibrahim Rugovën

Adem Jashari me komandantin, sikurse e quante Ibrahim Rugovën, u pa për herë të parë publikisht në një konferencë shtypi, në aeroportin e Rinasit, më 12 mars 1993. Ai vazhdimisht e quante komandant, të parin e Kosovës. Ademi me rroba civile kërkoi takim të veçantë me presidentin....

Frank Shkreli: Kisha Katolike Shqiptare me udhëheqje të re

Njoftohet se zgjedhjet e reja përfunduan përzgjedhjen e Ipeshkvit të Dioqezës së Rrëshenit, Imzot Gjergj Meta, kryetar i Konferencës Ipeshkvnore të Shqipërisë, detyrë të cilën deri me atë datë e kryente Imzot Angelo Massafra, Arqipeshkëv i Arqipeshkvisë Metropolitane të Shkodër-Pultit...

Gani Mehmetaj: Hora e arbëreshëve dhe interesimi i dardanëve!

Kështu i këndonte Zef Serembe të dashurës. Mësuesi i letërsisë na thoshte se poeti temperament iu vu prapa Betrices së vet deri në Amerikën latine-Brazil. Ne adoleshentëve gjimnazistë në Pejë na linte pa frymë kjo dashuri, kur kapërceheshin dete e oqeane...

Nikë Gashaj: Arsimimi i shqiptarëve në Mal të Zi

Arsimi në gjuhën shqipe ka një rendësi të madhe në formimin dhe kultivimin e identitetit kombëtar. Veçenarisht për identitetin kombëtar është me rëndësi arsimimi në shkolla fillore dhe ato të mesme. Sikurse është e njohur, në kohën e Principatës së Malit të Zi dhe të Jugosllavisë së vjetër kanë qenë të hapura një numër...

Blerim Latifi: Rrëfimi im për 5 Marsin

Të gjithë ishim në gjumë. Aty rreth orës pesë të mëngjesit, në dyert e oborrit u dëgjua një e trokitur e fortë. U vesha shpejt dhe dola në oborr. Baba erdhi i shqetësuar nga takimi me njeriun që trokiti. Na tregoi se ishte Zymeri i Qazimit, një kushëri i yni. Zymeri kishte lajmëruar se në Ternavc, fshat ky në veri të Prekazit...

Xhelal Zejneli: Lidhja e Lezhës e vitit 1444

Kuvendi i Lezhës apo Lidhja Shqiptare e vitit 1444 nënkupton bashkimin e parë politiko-ushtarak mbarëshqiptar i njohur në historinë e Shqipërisë. U krijua me vendimin e Kuvendit që u mbajt në qytetin e Lezhës më 2 mars 1444. Kuvendi u thirr me nismën e Gjergj Kastriot (14051468). Në Kuvendin e Lezhës morën pjesë princa të shquar shqiptarë. Midis tyre ishin Gjergj Arianiti...

Ndue Dedaj: Arbëreshët, për Skënderbeun në Lezhë

Ishin dhe këtë 2 Mars në Lezhë, jo një e dy, e as katra – pesë, si ndonjë delegacion, por masivisht, sa nuk i nxë avioni, anija, autobusi. Kur ka ditë të shënuara të Gjergj Kastriotit - Skënderbeut këndej Adriatikut, ata dyndën “shtëpi për shtëpi”, më 17 janar, më 2 mars, më 6 maj...

Ndue Ukaj: Pa kulturë të dialogut shoqëria ngulfatet

Kur e lexoj këtë pohim, shoh të ravijëzuar shumë shqiptarë të trullosur, të cilët përplasën nëpër kriza serioze identitare dhe trallisen pas gjithfarë guidash, në emër të cilave përrallisin si të çmendur në opinion publik.Njeriu i sotshëm është bërë rob i disa konsensuseve publike dhe ai shpeshherë nuk është i vërtetë me vetveten dhe as...

Blerim Latifi: Mirë se vjen o Shaban Polluzha!

Sapo kishte zbardhur dita e 21 shkurtit 1945. Një ditë e ftohtë dhe me shumë mjegull. Hasan Syla kishte dalë në oborrin e kullës së tij të moçme dhe po mundohej të shquante mes mjegullës tymin e shtëpive që po vazhdonin të digjeshin që nga nata e kaluar. Papritur nga pylli sipër kullës pa të dilte një rresht burrash të armatosur...

Entela Binjaku: Festohet 21 shkurti, dita kushtuar identitetit kulturor dhe gjuhësor

Nga viti 2000 data 21 shkurt njihet si “Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare”. Kjo ditë ceremoniale u shpall e tillë nga UNESCO në vitin 1999 dhe prej 23 vjetësh festohet në të gjithë botën. Qëllimi i caktimit të kësaj date është ndërgjegjësimi për shumëllojshmërinë gjuhësore dhe kulturore si një vlerë universale...

Gani Mehmetaj: Arbëreshët e Sicilisë ashtu si i pamë

Pak kush e di se arbëreshët e shpallën shtetin e pavarur, por e mbajtën vetëm tri ditë.Sa dimë për masakrën e mafisë siciliane ndaj arbëreshëve në maj të vitit 1947?“Mori bijë, bijë e Lalës,Mori e bukur e trishtuarPse me kthen në motnë e shkuar?”...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora