E shtune, 08.05.2021, 11:08 PM (GMT+1)

Kulturë

Timo Mërkuri: Vargjet e bardha të një dashurie të ngrohtë jugu

Jemi njohur me poezinë e Fatmir Terziut nëpërmjet publikimeve të tij, kryesisht te portali “Fjalaelirë”  aqë të shpeshta, sa që po të rastisë  ndonjë ditë pa një poezi të tijën, ndjejmë një si mungesë brenda vetes. Si shumë miq edhe unë mendoja se kjo “ndjenjë mungese”  e kishte burimin pikërisht te ambientimi ...

Neki Lulaj: Ikën vitet

Politikanët mjaullijnë si maçokët e kanë grindje Me rafalle fyerjesh  gjuajnë  që largFjalë  të ndyera kërcënime  si nanuritje Edhe Akademiket  akejt hiç me të mirë nuk janë ...

Fran Gjoka: Një vepër e veçantë me vlera të mëdha shkencore

Në krijimtarinë letrare e hulumtuese Austria dallohet që në lashtësi me shkencëtarë që dhanë vepra shkencore me vlerë në lëmin e gjuhësisë, shkencës, etnografisë, arkeologjisë shqiptare. Hulumtimet e tyre janë baza e fjalës shkencore mbi gjuhën shqipe dhe kombin shqiptar si kombi më i lashtë jo...

Kujtim Mateli: Të pikturosh me fjalën

Autori Avdulla Kënaçi, pas dy vëllimeve me tregime “Enigma e një nate” dhe “Autokritika”, që e kuotuan atë në një pozicion të dukshëm në letërsinë shqipe, doli para pak kohësh përpara opinionit letrar me vëllimin e tretë me tregime e novela të titulluar me emrin domethënës “Liridona”. Është një nga autorët më të suksesshëm...

Lefter Duraj: Syzet e errëta dhe thinjat e mia

S’di as vet, si unë e fillova,Këtë libërth për fëmijë!Pak nga pak e përfundova,Bukur, thoshin, shokët e mi! Bëje libër, - mua më tundonin,Mirë më vinte, por edhe çudi!Kurrë në mendje, s’do ma besoni,Të kem shkruar unë, një libërth të ri!...

Timo Mërkuri: Lefter Çipa i “panjohur”

Vetëm cilësori “i panjohur” nuk i shkon Lefter Çipës, sepse dhe ata që nuk janë takuar fizikisht me atë, kanë takuar poezitë dhe këngët e tij, duke krijuar në këtë mënyrë njohjen më të plotë me shpirtin e tij. Jashtë çdo dyshimi, shpirtipërmbanbrenda vetes vetëm ato që janëthelbësore nëtipin e njeriut, ato që përcaktojnë...

Aulonë Nuhiu: Dashuria dhe Sakrifica për Baletin

Aulonë Nuhiu është e lindur më 22 prill 1993 në Prishtinë. Ajo ushtron profesionin e balerinës në Trupën e Baletit të Kosovës që nga viti 2008 fillimisht si nxënëse në shkollën e mesme të muzikës drejtimi balet, kurse pas përfundimit të shkollës së mesme, ka vazhduar tutje nga viti 2011 si balerinë profesionale e Trupës...

Bedri Tahiri: Arrestimi

Ishte zgjuar herёt, qё pa gёdhirё, dhe me njё vullnet tё paparё kishte marrё rrugёn pёr nё kryeqendёr. Atё rrugё, qё kur kishte qenё student, e merrte me dёshirё tё madhe. Dorёn nё zemёr, studimet i kishte bёrё pёr vesh gjilpёre, nё skamje e pёr gazep. Kurrё nuk kishte banuar atje, madje as edhe njё natё. Kjo nuk...

Nikolla Bujaj: Një libër nga fabulisti Duraj

Bashkpunetori i revistes ZemraShqiptare, fabulisti Lefter Duraj ju vjen lexuesve me nje liber te ri qe titullohet  Djali dhe xixellonja, me 92 krijime ne kete gjini, pra fabula dhe vjersha per femije. Ne i urojme suksese Lefterit i cili premton ...

Luan Kalana: Dukesha e Panjohur

Ecte anash rrugës në trotuar,papatur këmbësor tejtër para e as mbrapa. me një veshje sportive po bënte ecjen e mëngjesit .Anash një avlli guri rreth një metër të lartë,sipër saj ca kangjalla hekuri, në formë dekorative, sa një bojë njeriu,ku shikimi mund të depërtone më tej të shikoje një shtëpi...

Hasan Hasanramaj: Për poeten Drita Kasumi-Syla lirika është këngë e shpirtit

Në tekstin e recesionit kushtua librit të poetes Drita Kasumi- Suyla e cila u botua këto ditë me titullin “Lirikat vallëzojnë me ritëm” të prof. Prend Buzhales në me tjerash thuhet: “ Për poeten Dritën lirika është këngë e shpirtit. Është dritë, është sinonim i hyjnores, është dashuri. universit, është mirësisë, është...

Xhevahir Cirongu: Me ngadalë më hidhje çapa

Me ngadalë më hidhje çapa,Në zabel kur mblidhje shkarpa.Dale moj po dale, t’u bëfsha kurban.Mblodhe shkarpa – moj, që të ndizje zjarrë,Të na bëje moj o përshesh me dhallë.Dale moj po dale, t’u bëfsha kurban.Vesa e mëngjesit ende s’ishte tharë...

Ejup Ajdini: Puntorie Muça - Ziba flamurtare e artit poetik

Nuk është edhe aq e lehtë të marrësh lapsin dhe të shkruash për opusin krijues të shkrimtares Puntorie Muça – Ziba, pasi ajo mban flamurin krijues në Maqedoninë e Veriut, veçmas në botën poetike të gruas shqiptare në këto anë. Opusi i saj është i gjerë dhe me shumë zhanre letrare, por ne kësaj radhe do të...

Intervistë me shkrimtarin dhe poetin e njohur Muzafer Ramiqi

Shkrimtari dhe poeti Muzafer Ramiqi, ka lindur në vitin 1967, në fshatin Pozharan, Kosovë. Rrjedh nga një familje atdhedashëse, fisnike, bujare dhe sakrifikuese. Shkollimin fillor e ka përfunduar në vendlindje, kurse shkollimin e mesëm në vendëlindje dhe në Viti.Ka përfunduar studimet...

Gjon Keka: "A mund ta prek Helmetën apo Përkrenaren?"

"A mund ta prek Helmetën apo Përkrenaren?"kështu e kishte pyet Zogu zyrtarin e muzeut të Vjenës.Gjatë qëndrimit të tij në Vjenë,ai ishte shoqëruar nga dy zotërinj nga delegacioni që përfaqësonte nga Shqipëria, gjatë kësaj kohe ai gjithashtu e kishte vizituar koleksioni...

Blerim Latifi: Kujtesa kombëtare

Dhe kjo ndodhi me 6 prill të vitit 1911, në Kryengritjen e Malësisë, të drejtuar nga prijësi legjendar i Hotit, Dedë Gjo Luli. Shqiptarët ia kishin dalë t’i mbijetonin zhdukjes etnike ; stuhia e gjatë osmane nuk i’a kishte dalë t’i shkulë rrënjët e tyre...

Xhemail Peci: Tregimtaria poetike e Bedri Tahirit

Lirisë së Kosovës i ka munguar Ushtria Çlirimtare e saj, kurse Epopesë së Ushtrisë Çlrimtare të Kosovës, pas luftës sikur i ka munguar deri diku letërsia e saj në përmasat në të cilat do të përfshiheshin shumë anë vrojtuese. Bedri Tahiri mëton për ta plotësuar një zbrazëtirë të tillë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora