E shtune, 08.05.2021, 11:02 PM (GMT+1)

Kulturë

Armela Hysi: Një mik i ri për lexuesit

“...Nën skeletin e thatë të mirësjelljes, zgjata dorën. Dëbora u step e trembur nën këmbët tona. Drita e saj u rrek të çelte kujtime e kujtime në hapësirën që lidhte dy sytë...”  Me këto fjali të një pasazhi të shkurtër shkëputur nga tregimi “Gjurmë në dëborë”, prezantohet që në faqen e parë autorja Alma Ibi Zekollari në...

Vahit Nasufi: Legjendës së humorit

Duhet thënë për hir t`vërtetës,Se humori është pjesë e jetës,Por, secili t`jetë i bindur,Për humorist, duhet t`jesh i lindur. Midis tjerish dhe një artist,Ishte i lindur për humorist,Rasim Thaçi, me nofkën - Cima,Që shkëlqeu si vetëtima...

Gjon Keka: Shën Gjergji te ne si popull është festuar gjithmonë

Dita e Shën. Gjergjit është ditë feste pranverore,e cila nënkupton daljen nga dimri i ftoftë në pranverën me lule dhe diell,poashtu ka kuptimin edhe të mposhtjes së dragoit të dimrit sipas mitologjisë.Ndërsa i vetmi që arriti ta mposhtë atë ishte Shën Gjergji. Shën Gjergji te ne si popull është festuar gjithmonë...

Mehmetali Rexhepi: Për Ditën Ndërkombëtare të Librit

Sot në Bibliotekën Ndër-rajonale "Fan S. Noli" në Gjilan, Ars Klubi "Beqir Musliu", bashkë-renduar me nxënës të Shkollës "Thimi Mitko", cikli i ultë, për nder të Ditës Ndërkombëtare të Librit, organizuam përmes Sabit Rrustemit, shkrimtar,përkatësisht kryetar i...

Sevdail Hyseni: Shqipëria voton!

Këtë të diele për vikend,Shqipëria me gjithë mend!Do t’votoj për së mbariRama, Basha, Kryemadhi! Ka edhe disa në garim…Liderë me pak ndikim !Të cilët si për çudiLypin hise në Qeveri!...

Përparim Hysi: Me këto buzë që kemi, do puthemi

Kam mbi 30-vjet që shkruaj,  si në prozë dhe në poezi. Kam në "arshivën" time një mal me shkrime dhe,  për arsye subjektive,  nuk i botoj dot nëpër libra. Krijimet e mia, si në prozë dhe poezi,  i nis në portalë të ndryshëm mediatikë dhe kurrë,  në asnjë rast,  nuk këmbëngul duke iu lutur iks-botuesi:-Të lutem botoje apo ca më...

Albert Zholi: Flet këngëtari Hysni Hoxha

Jo vetëm tek unë por edhe tek këngëtarët më të mirë kjo situatë ka ndikuar tepër. Një situatë e paparashikuar ku arti ka ngecur në vend.Përderisa nuk ka kativitete, përurime, promovime, spektakle, komcerte, dasma edhe këngëtarët ndihen të vetmuar. Por edhe në këtë situatë Hysniu ka realizuar 3 këngë të reja të cilat janë...

Blerim Rrecaj: Lë(vizë)je

Në shtratMbuluar me jorganKapur dorë për doreSytë mbyllurShëtisim nëpër ëndrra  Shkallëve U ngjita shkallëveQë s'jam ngjitur kaherëPër ta parë një pjesë Prishtine...

Arumun: Intervistë me z. Dhimitër Basho

Fundjavave në valët e transmetuesit publik në Gjirokastër përcillet emisioni me titull: “Tradita dhe kultura Arumune “.Ky emision transmetohet çdo të shtunë në orën 19.00 në “RTSH Gjirokastra”. Ky emision ritransmetohet edhe të dielën në mesditë në orën 12.30...

Meri Lalaj: Romani i ri i Grigor Banushit

Rrallë, ndoshta aspak, kur hyjmë nëpër librari mund të shohim se po i bëhet reklamë një autori shqiptar apo librave të tij. Libraritë janë të përmbytura me libra të autorëve të huaj të përkthyer në gjuhën shqipe. Deri diku është e kuptueshme uria që kemi pasur për të lexuar shkrimtarët e huaj të ndaluar për...

Mehmet Musa: Përkujtim i vitit 1981

Po kujtojmë dhe përkujtojmë pranverën lulëgjaku të vitit 1981, me rastin e 40 vjetorit ,duke i përshendetë të gjitha familjet e dëshmorëve që  nga lufta e Drenicës, në dimërin e egër të vitit 1945 e gjerë të lufta e Ushtrisë Çlirimtare  e    Kosovës,i përshendes të gjitha  ato familje të gjysmës së  Shqipërisë...

Idriz Zeqiraj: Homazh për bacë Dervish Shaqa

Bacë Dervishin e njoha në nëntorin e vitit 1969, në Pallatin e Kulturës në Tiranë. Bëhej përgaditja për mbremjen festive të 25-vjetorit të çlirimit të Shqipërisë. Artistët ishin të vendosur në konviktët tona studetore. Në mes tyre edhe rapsodët Dervish Shaqa dhe Demush Neziri...

Brahim Avdyli: Katrahurat e dhembjes

Si t`ia filloja këtij tregimi, përderisa dhembja ime më shtrëngon fuqishëm për atë vend e për atë kohë, sa lotët që më rrjedhin nuk e di a mos janë për ato ditë të pakryera apo për ikjen time nëpër kohë.Nuk e di, nuk e di. Në Gerra- Piano, në Ristorante del Ponte, shefi tregoi një mikëpritje për dy njerëz që kishin ardhur...

Nexhat Halimi: Dy kroje të një fshati

Në  shkëmbin gjysmë të çarë, në bregoren e theksuar mbi T., në një fragment bisede me malësorin e mbështjellë kokës me maramë, do të bëjmë fjalë për përpjekjen e secilit, që me zor ta sjellin të renë.Fshatin e mbanim sikur në pëllëmbë të dorës. Në rrugicat mes...

Fatmir Halimi: Monda Hamitaj - Borë, moj borë

Më në fund në letërsinë për fëmijë po vjen një zë i fuqishëm, siç është Monada Hamitaj nga Njy Jorku i largët i Amerikës. Autorja Monada Hamitaj, pas botimit të veprës letrare për fëmije me tregime të shkurtra dhe me ilustrime “Pushverdhi kërkon Nënën", ajo tash po paraqitet para lexuesve edhe me...

Luljeta Ademi: Kosova ende pa Shkollë Kombëtare të Baletit

Luljeta Ademi ka lindur më 26.04.1987 në Prishtinë, Kosovë. Ështe balerinë që nga viti 2000.  Luljeta është pjesë e gjeneratës së parë të balerinëve të shkolluar pas luftës në Kosovë dhe është njëra ndër solistet e para të Trupës së Baletit te Kosovës.Përveç baletit ajo mëson edhe gjeneratat e reja të fëmijëve...

Ajete Zogaj: Libër i rëndësishëm për përkthimin letrar

Elvi Sidheri, Përkthimi letrar – akt krijues i mirëfilltë.Bisedë me përkthyesin letrar Anton Nikë Berishën. Botoi Sh. B. “Beqir Musliu” Gjilan 2021“Leximi i të gjitha librave të mirë është sikur bashkëbisedimi me mendjet më të ndritura të shekujve të kaluar”...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora