E shtune, 08.05.2021, 10:56 PM (GMT+1)

Kulturë

Albert Habazaj: Kujtesa e hidhur e kampit të përqëndrimit të Mat’hauzenit

Kujtesa vetiake, sociale dhe ajo e shkruar na sjell panoramën thellësisht trishtuese, tejskajshmërisht të dhembshme, masivisht shfarosëse në kampet e përqëndrimit. Gjatë regjimit të nazizmit në Gjermani (1933-’45) kampet e përqëndrimit u bënë vende ku internoheshin njerëzit e padëshiruar, vende të akteve...

Xhafer Leci: Libri Hamit Haxhija “Nderi i Kombit”

- Hamit Haxhija (05.01.1955 - 11.07.1990), oficer i vrarë-helmuar në ushtrinë e ish Jugosllavisë, si edhe shumë oficerë e ushtarë tjerë shqiptarë të pafajshëm, të vrarë e mbytur në forma të ndyshme, me procese të montuara!Është një libër shumë orgjinal, i shkruar me fakte dëshmi të...

Luan Kalana: Arma e Dashurisë

Dashuria në krijesën Njeri,Lindi për Paqe ,për bashkrim,Ajo është burim jetë në gjallesat,Lindje jete, lumturi për trashigimi,për shoqëri,të qytetaris tokësore.Paqja ndjesi e pjekjes qënies trunore ,Paqja arma e dashuris,në ndeshje a luftë,Midis dy njerzve ,palëve a kampeve,Jo si vdekje e dy...

Shefqet Dibrani: ‘’Malësorja’’ – romani monumental i Kosovës

Sot, shkrimtari ynë Nazmi Rrahmani, 7 maj 1941, i mbush plot 80 Vjet, ndërsa romani "MALËSORJA", i botuar në vitin 1965, i ka mbushur pesëdhjetë e gjashtë vjet, dhe është romani i vetëm në Kosovë që për më shumë se gjysmë shekulli është pjesë e sistemit edukativo-arsimor në të gjitha nivelet arsimore...

Arbana Xharra: Ai na shpëtoi vazhdimësinë

Sot është ditëlindja e Gjergj Kastriotit, të mbiquajtur Skënderbeu (Lekë Sunduesi – atëbotë «begu» i marrë nga persishtja këtë kuptim kishte) nga armiqtë e tij. Ata që e morrën peng si fëmijë dhe që e luftuan deri në vdekjen e tij. Po të mos ishte ky edhe ne me sigurinë më të madhe sot nuk do të ishim...

Blerim Latifi: Ai zgjodhi lavdinë e atdheut të tij

E kishte në duar gjithë lavdinë e fuqisë më të madhe të kohës, por ai zgjodhi lavdinë e atdheut të tij. Dhe në vend të nënshtrimit të popujve tjerë, ai zgjodhi të mbronte popullin e tij nga nënshtrimi. E dinte se një ditë forca e trupit dhe e mendjes do t'i tretej në dhe, por shembulli që do të linte pas do t'i shërbente...

Fahri Xharra: Hyjnesha pellazge e shëndetit dhe pastërtisë

Po , si u bë që Hygiea përendesha pellazge ., të ishte herë greke e herë romake ? Studimet pellazgjike e kanë vlerën e saj se e bëjnë botën të mendojë ndryshe për ne , shqiptarët. Kulti i Hygeias si perëndeshë e pavarur u përhapë pas vitëve430-427 pr Kr. kurse në Romë pas vitit 293 pr. Kr, Të parët tanë ku mbetën...

Tahir Bezhani: Drita Kurti Kamberi - Rrugë e Bardhë

Autorja e romanit “Rrugë e bardhë” Drita Kurti-Kamberi, paraqitet për herë të parë publikut me prozën e saj të gjatë, duke shtjelluar ngjarje interesante të përvojës së hidhur personale e kolektive të luftës së fundit në Kosovë...

Frrok Vukaj: Homazh për Gjelosh Ukcamën, në 1-vjetorin e vdekjes

Ai ishte shumë punëtor, familjar i përkushtuar, i dashur me gjithkënd dhe gjithnjë i buzëqeshur. Largimi i tij qe një tronditje e madhe; iku nga kjo botë dhe do të kujtohet me dashuri nga familja, farefisi, miqtë dhe gjithkush tjetër që e njohu.Ish Komandanti i Gardës ...

Ligor Prifti: Metafora e një dashurie të hidhur

"Përroi qante në mesnatë" i shkrimtarit të mirënjohur Kristaq Turtulli do ta quaja metafora e një dashurie dhe ndodhie të hidhur, tronditëse, ku e shkuara përgjon si oktapod, tentakulat e të cilit të mbajnë lidhur dhe sot e kësaj dite, shfaqet, ngre krye herë pas here. Sa e vështirë është të fshihet e shkuara. Imagjinata...

Shefqet Dibrani: Ndërmjetësime letrare

Libri Ndërmjetësime letrare është një panoramë dhe një përzgjedhje shkrimesh kritike për krijimtarinë letrare të Arif Molliqit bërë nga studiues dhe kritikë të letërsisë ndër vite. Roli im në këtë libër është ndërmjetësimi në mes të asaj që ka botuar autori dhe ndërmjet atyre që kanë shkruar për veprat e tij...

Kalosh Çeliku: Kalosh Çeliku nuk ikë nga Shkupi historik

Përçudi, e kam dashur Mëngjesin. AgiminMalin. Sot, e dua perëndimin e Diellit!Nuk ka problem. E dua Mëngjesin. AgiminHënën. Lindjen e Diellit mbi Ҫelëvjollcë. Nuk ka problem, E, dua Mëngjesin. DiellinHënën, kur dilte majë Ftoni. Rrëzë Ҫuke:E, Unë: me rrezet e saj e përcillja Natën...

Bashkim Saliasi: Lulja jonë plot mirësi!

Për Ty Aura mendovaDisa vargje të kushtova.Gjyshi Baçi, kur thërretZemra ime bëhet mbret. Je e vogël, lozonjareGojëmbël dhe bujare.Mbesa ime, zanë trimeJe diamant me shkëlqime...

Kristo Çipa: Duke kërkuar kurorën e Jugut

Nuk është as Lord Bajroni as Eduard Liri (dy anglezë të shekullit XIX) që përshkruajnë mbi supet e vargjeve dhe penelatave befasitë e Jugut të Shqipërisë, por është poeti Fatmir Terziu që përthith peisazhe e gatuan vargje që “do luten të vdesin në shekuj”. Ndërsa dy të parët vinin nga Londra dhe...

Neki Lulaj: Në lulishten e vargjeve për atdheun

Ditë më parë në postën time elektronike më erdhi befasia e radhës. Ishte dorëshkrimi poetik me titullin “Kosova, bajrak i fjalës” i autorit Namik Selmani. Ky libër është një prurje e re poetike dhe shumë simbolike për Dardaninë antike.E cila doli mag shtypi në Tiranë...

Sejdi Berisha: Pse ike Fatmir Bajraktari, ti Frenk Sinatra i Pejës

Nganjëherë mendoj por edhe hidhërohem, se jeta m’i ngjanë deteve të trazuara, dhe kur është kështu, ajo shndërrohet në dhembje të pashuar, që njeriun e bënë të vuaj edhe kur është i lumtur, të qaj edhe kur këndon, dhe pastaj, para vetes të dalin shumë gjëra që rëndojnë e...

Poezi nga Neki Lulaj

Në vite pamë së bashku gjethimin e lisavePatëm dashuri diell ,shi, stuhi e furtunaPamë gurrat që gurruan për ne nëpër damarët e shpirtitLuluan lulet mes dheut të butë të rudinaveE urimet u bënë bash si gurët në gjerdane gurëzuar. U rritëm dhe bashkë rrugëtuam  si  një trup i pa ndarë...

Sevdail Hyseni: Festa e 1 Majit

Kudo nëpër botëFestohet 1 Maj,Vetëm ne e presimMe buzën në vaj! Nuk e kemi fareIdenë për këtë festë,Ta shënojmë shqiptarçeA’t’hidhemi n’protestë?!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora