E enjte, 06.05.2021, 01:28 AM (GMT+1)

Kulturë

Vahit Nasufi: Moj Kosovë kala qëndrese

Fjalët e popullit s`janë të kota,Kur thotë - Kosovën e njeh bota,Si trimëreshë, e njeh si shtet,Që s`duroi as krajl as mbret! Me idealet e lirisë,Për shkëputjen prej Sërbisë,Dhe me shpalljen e pavarësisë,Mbushe faqet e historisë...

Hamza Halabaku: Do të bëhet politikan

Të dielën e parë të qershorit kishte rastisur t´i festohej trevjetori i lindjes, më të voglit në familjen Bjeshka, Sokolit. Pikërisht atë të diel, Sokoli, po bëhej tre vjeç. Sa kishte nisur muaji i gjashtë, ose muaji i qershive, siç i themi ne, familja e Sokolit po ia festonin atij ditëlindjen e tretë. Kaltërsia...

Pirro Millona: Ne vazhdimin e rrugetimit te te madhit Lefter Çipa

...E kisha lene me "Vajzen e Valeve", keshtu e therras Parashqevine e vogel ne trup, bija e te madhit Lefter Cipes.U takuam ne lokal afer punes se saj per te mos ta penguar.Njihemi prej vitesh me Parashqevine. Shume kohe me pare kur isha Audit ne KESH dhe e kisha takuar ne ambjentet e Zones Elerktrike...

Xheladin Gjonaj: Populli trimat kurr nuk i harron

Në fund të fshatit ku rrjedh ValbonaDeri nelt në bjeshket tonaKund nuk pat një djal si tySi lulë bjeshke me u pa me sy.Shumë i zgjuar edhe trimIshe gati në çdp kushtrimDal prej shpie fort i riTuj i lan bjeshkë e vrriNjerzit tu  i le në varfëriHerë pa hanger herë pa piZana e malit në bjeshkë për mbiRrem dragoni, trim me fletë...

Albert Habazaj: Fluturim Lirie

Këngë elegjiake për Dëshmorin e Atdheut Skerdilajd Bardhyl Llagami (Komandant Shpendi): Tiranë, 31 tetor 1969-Bogovinë, Tetovë, 29 Qershor 2009...

Nexhat Halimi: Dy skifterët

Bora shtrihej pafund. As zë nuk dëgjohej kund . Shtreza e bardhë, e pafund, binte në qelqet e dritares dhe e ndriste dhomën në kat. Zjarri ndizej i prajshëm. Nëna – afër kandilit, të varur në mur, tirrte penj, më pastaj  i thurte për të bërë çorape për motrat e mua, që të strukur nën jorgan e përjetonim këtë pamje të natës së dimrit të...

Agron Tufa: Marshi i vdekjes

Ky vend popullohet më shumë me të vdekur;Me të vdekur të lashtë, me të vdekur të rinj:Janë të vdekur qytetesh me brengë të thekur-Dhe të vdekur fusharakë e të vdekur - barinj. Një popull të vdekurish gëlon kësoane;Të vdekur qyshkuri, të vdekur tani...Çfarë i mban gjallë vallë, çfarë kambane...

Cikël me poezi nga Anton Marku

Historisë i kërkuam borxhshtatë beteja plagët që nuk e pritën dimrini lidhëm me penj të trashënga leshi i dhivelahutarëve u falëm vargjepër këngë të rejasa herë jeta u vonuagjetëm një hijepër t’i shtrirë ëndrrat tokave tona...

Neki Lulaj: Zgjohu, dardan!

Zgjohu dardanHidhi supet e kaltraMidis krahëve të diellitSe po rrudhet Dardania! Dil nga zemra e lëkura guritTë VelanisëSe hienatPo e brejnë e pickojnë  testamentin...

Viron Kona: Ti o Dajë, je Lulja e Sharrit, je Shqiponjë e Gostivarit!

Ideja përkëtë artikull më erdhi kur, më7 Mars 2021, i urova Sadulla Zendeli-Dajës Ditën e Mësuesi, duke e vlerësuar si mësues dhe si inisiator për hapjen e të parave shkolla shqipe nëqytetet Nybro, Kalmar dhe Emmaboda  të Suedisë, ku ai banon prej mëse 50 vjetësh...

Gjekë Gjonaj: Gjama e burrave dhe vaji i grave në Malësi

Gjama e burrave, është një traditë që është përdorur nga burrat shqiptarë – malësorë  vetëm për burrat e vdekur. Ky ritual mortor në trevën e Malësisë së Mbishkodrës  është aq i vjetër sa edhe  në malësitë –krahinat tjera  veriore  shqiptare në Shqipëri, në   Kosovë, në Labëri  dhe në arbërorë të Greqisë...

Kalosh Çeliku: Qerre me ferra

Vera, e gushtit. VapësPërinatë, të Vjeshtës:Ferexhezezës, krahëvePoezive. Fjeti me Dimrin. Vera, e gushtit. VapësPoezive egra. VjeshtësPërinatë, fjeti me Dimrin...

Leon Lekaj: Eklipsi i vargut poetik në dy poete shkodrane

Arjola Zadrima dhe Desantila Qerimaj - Ka gati tridhjetë vite, që letërsia shqipe po kërkon me etje përfaqësuesit e saj ma të denjë. Midis nji kaosi okult dhe gadi të padepërtueshëm, midis një përzgjedhjeje abuzive e të fryeme me tema, të cilat tashma e kanë lodhë lexuesin shqiptar në të dyja anët e...

Sinan Gashi: Kombëtarja mbi gjithçka në jetë

Një atdhetar, që këtë mision e manifestoi në Lëvizjen Kombëtare politike, në përhapjen e arsimimit në ato kohë të errëta, si dhe një publicist e poet i dëshmuar edhe me vepra të plota, është Hafiz Ali Korça.Vendlindja e tij, Korça, që në shekullin e XI...

Bardhyl Maliqi: Pak fjalë për poezitë e poetes Arjana Fetahu

E nderuar poete, kur analizon apo komenton diçka edhe biografia jetësore dhe artistike e juaja flet. E dimë se ti Arjana ke përfunduar studimet për estetikë, dhe kjo të ka ofruar mundësinë të dish të përzgjedhë temat dhe qëndrimet estetike edhe në poezi. Tipari i parë dallues i juaj si poete është shqiptarësia tënde...

Izet Abdyli: Roman i realizuar në aspektin rrëfimor dhe artistike

Anton Nikë Berisha “Kush dëgjoftë e mos tregoftë…” (Gruaja e Kacabashit). Roman për fëmijë, botoi “Faik Konica” Prishtinë 2020 - Përrallat, fabulat, gojëdhënat etj. të traditës letrare gojore shpeshherë u kanë shërbyer shkrimtarëve si lëndë për t’i shtjelluar ato në formën...

Ahmet Selmani: Komunikimi i natyrshëm i poezisë

Nganjëherë gati na mbushet mendja se poezia nuk i mjafton vetvetes, prandaj përpiqet që herë pas here të identifikohet edhe me gjëra të tjera për t’u transformuar në pikëpamje ontologjike ose së paku për t’u perceptuar si e tillë. Mbase kështu duket edhe poezia e Thomaidha Tanuçit në vëllimin “Sonata e shiut”...

Xheladin Mjeku: Baraspeshimi në lavjerrësin kohor

Me dyzetëepesë tregime dhe një monodramë matet në “Kandarin e ndryshkur”, krijuesi, tashmë i dëshmuar edhe në prozë, Ramë Oraca. Këto tregime të shkurtëra pothuajse në tërësi përbëhen nga një kohë e dyzuar, duke sjellur një lidhshmëri, sa kohore, poaq edhe përngjasimi, meqë mbruajnë shumë elemente që i përafron këto...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora