E enjte, 06.05.2021, 01:32 AM (GMT+1)

Kulturë

Gani I. Mehmeti: Bahtir Sheholli

Bahtir Sheholli është profesori që e njoha nga bangat e Gjimnazit në Podujevë, kur po na jepte lëndën e muzikës.Sa shumë më pëlqnte ta dëgjoja duke folur! Kishte një timbër të të folurit aq tërheqës, aq të sigurt, aq të fortë, aq melodik, aq të ëmbël, sa dot nuk ngopesha së dëgjuari. Dinte të ishte edhe i affërt...

Luan Kalana: "Odisea" e Fatit

-Nuk i dihet fatit i gruas?! -thote populli.Jeta ,fati i Gruas ka dy tabllo permes dy boteve,vajzeria apo perkedhelia ,bije e prinderve dhe tabloja e dyte krejt ndryshe ,gruaja, nena ,matka e familjes te re ,nga Eva e Adamit ,ne Shenjtoren krijesen e Njerezimit dhe “Plakeria”.”Odiseja” e jetes e fatit te Gruas, eshte nje kalvar...

Vladimir Shyti: Shqipëria, dëborë, që e ndyjnë qentë

Oh, trup selvi në një tokë hyjnore,Si vesë të shkrinë, u trete, moj zonjë,As guna ime e murrmë s’të mbronë,Veshur ke tesha ngjyrëzeza të vajtimit,Frymë të rëndë, thellë psherëtin,Me lotë që derdhë faqe vrarë,Kufomë e krrusur, formë e zisë...

Jusuf Zenunaj: Sipas kohe

Sipas kohe veproj unë,nuk me zë koha në gjumë.Në luftë, as në burg s'u dorëzovapër vend tim çdo gjë flijova. Sot,  pse m'keni  " kaq zili ",veç se i kam dy-tri shtëpi...

Resmi Osmani: Tregimi, ky krijim i vogël letrar

Në dhjetë vjet, kam shkruar njëqind e njëzet tregime. Pas kësaj përvoje, besoj më lejohet të jap disa konsiderata.Sipas klasifikimeve të pranuara, gjinitë letrare ndahen në epike, lirike dhe dramatike. Brenda tyre janë nënllojet. Në epiken, si lloje letrare përfshihen: romani, novela, tregimi, skica, poema epike...

Atdhe Geci: Përqafim i flladit dhe fletës

Poezia shqipe zanafillën e vet e ka në antikë, në ishujt e Mesdheut shqiptar të Egjeut, Jonit dhe Adriatikut. Vlora e tokës, detit dhe diellit është një muzë e veçantë e gjaklindjes së poezisë shqipe. Vlonjati dhe vlonjatja edhe në antikë kanë qenë të bukur, të dashur, krijues. Dashuria është...

Mevlud Buci: S`vonoi e u bë sherr

Ditë dimri ishteNjë derr në ahishteEcte rreth e qark,Kishte vënë bark,Papritur një ditëHyri në politikë,E tha zemërhapurFort desha me kapur,E do vetë praktikaTë pasuron politikaS`vonoi e u bë sherrDerri mbetet derr...

Albert Zholi: Flet këngëtari i talentuar mirditor Artan Kola

Kjo situatë i ka mbërthyer në krizë këngëtarët dhe pse ata vazhdojnë të krijojnë dhe të përcjellin në intrenet këngët e tyre të reja. Por kjo nuk mjafton. Arte u mungon aktiviteti i gjallë, takimet me fansat, atmosfera e mbrëmjeve me këngë. Fillimet e tij në këngë i përkasin vitit 1981, vit prej të cilit, ai, këngën e ka bërë pjesë të pandarë të...

Kadri Tarelli: Bashkim Kadiu - Vlerë e qytetit tim

Një kuvendim me intelektualë të qytetit të Durrësit, disa kohë më parë, gusht 2018, kushtuar librit: “Vlerat e qytetit tim”, volumi i III-të, të autorit Bashkim Kadiu. Mes duartrokitjeve, vetë Mujo Buçpapaj, drejtori i gazetës kombëtare, letrare-artistike “...

Gëzim Loka: Të kanë hije fjalë e vepër

Ky Merturi, asht shqiptarieGen e gjak e palcë shqiptariKëtij Gjokë Malajt ç’i paska hijeHapin vesh me flurudha zjarri. Hapi i tij, hap për të gjithëAta që duan të vërtetënNë rresht i vë ai dashuritëVorbullat që trazojnë jetën...

Kozeta Zylo: Mësonjëtorja e parë e Korçës është pasuri kombëtare dhe jo lokale

Me shqetësim dhe dhimbje gjer në eshtër e mora lajmin e ndryshimit të emërtimit nga “Mësonjëtore e Parë Shqipe” në Korçë në “Muzeumin e Arsimit” në Korçë.  Padyshim si mësuese me një pervojë të jashtëzakonshme midis dy kontinenteve kam ndjesinë dhe më duhet ta mbrojë me kanun emrin e shenjtë gati si Zoti: “Mësonjëtore”...

Remzi Limani: Porta e një dashurie të virgjër

Në qytetin e dritave, mes zhurmave të zgjuara, lumit Sena dhe kullës së Aifelit e shkrirë në mjegullat mëngjesore, autorja e romanit, "Një zë i njohur në Paris", na jep një pasqyrim lucid mbi drithërimat e jetës, dashurisë dhe sukseseve, që mund t'i arrij një e huaj e shkolluar mirëfilli. Pra, shkrimtarja Liza Berisha, ngjarjen e fillon...

Përparim Hysi: Kuvendi i ''turpit''

Ky kuvend që unë në këtë shkrim e quaj i "Turpit",  është mbajtur në LEZHË më 2 mars 1967. Në atë kohë,  u quajt KUVENDI i dytë i Lezhës, si moment historik ose sivëlla binjak me KUVENDIN HISTORIK TË LEZHËS më 2 mars 1444 të mbajtur nga SKËNDERBEU. Gjithmonë analogjitë...

Timo Mërkuri: Magjia poetike e Odise Kotes

Duke lexuar vëllimin poetik “Pengu i gurëve” të  Odise Kotes befasohemi qysh në kryeme stilin e tij poetik, një stil i riqë haset për herë të parë në letërsinë shqipe qoftë në formë, qoftë në përmbajtje. Qysh në leximin e poezive të para meditojmë mbi burimin e këtij stili dhe gjëja e parë që bëjmëështë soditja e qytetit ku poeti banon e...

Sinan Gashi: Mozaiku letrar për Prim. Doc. Dr. Ali Sokolin

Jeta është një provokatore e madhe për njeriun, duke e vënë atë në situata të ndryshme, të lamive dhe dëshmive, të mundësive dhe realizimeve, në mënyrë që së fundi, atëherë kur afrohesh kah fundi ose nuk je fare me të gjallët,  të vlerësohesh realisht si njeri i karakterit të fortë, njeri i përcaktimeve...

Meti Rexhepi: Një litar kambane

avujt që  lëshoje nga brendiadiku do t`i hidhte  ekologjiaprej nga i ardhkan teshtimatneurozat vetëtimat  shkreptimat*fjalamanët përmbysnin kontejnerët e mendjes tyreu rrëshqitnin në gracka përgojimesh duke shtuar stoqe inertebridhje së toku dhe kundërmimin ua tumirje...

Kozeta Zylo: Lule mimozat e Shkollës Shqipe “Alba Life” në New York

Imagjinata ime në poezi, në çdo shkrim apo dhe heshturazi nuk kishte shkuar kurrë që urimin për 7 Marsin ta bëja nëpërmjet ekranit, nuk kishte shkuar deri tek pandemia, izolimi, por ja që kjo ngjarje ëshë e vërtetë…  Kjo mbyllje “hermetike” ndodhi vjet pikërisht kur ne të gjithë së bashku festuam me madhështi 7 Marsin...

Timo Mërkuri: Lezetet e Lunxhërisë

I-Duke parëvallen e kënduar lunxhiote, mahnitesh me ‘tëdhe  bindesh që kjo krahinë ka shumë e më shumë lezete se sa na thotë kënga shoqëruese “Lunxhëri plot lezete/Ç’bukuri ke mbi vete”. Në fakt kjo valle dhe kjo këngëjanë  lezetet e para të Lunxhërisë që sheh në momentin kur je spektator i saj...

Sinan Gashi: Katër shkrimtarë me pseudonime të shumta

Fjala pseudonim është me prejardhje greke: pseudo – shqip rrenë dhe gr. onoma – shq. emër, pra është emër i trilluar ose mbiemër që letrarët ose krijuesit e ndryshëm i vejnë vetes, dhe si të tillë mësyjnë fushat e artit.Kemi raste kur mashkulli përdor për pseudonim emër femre, që...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora