E shtune, 08.05.2021, 11:24 PM (GMT+1)

Kulturë

Sinan Gashi: Mozaiku letrar për Prim. Doc. Dr. Ali Sokolin

Jeta është një provokatore e madhe për njeriun, duke e vënë atë në situata të ndryshme, të lamive dhe dëshmive, të mundësive dhe realizimeve, në mënyrë që së fundi, atëherë kur afrohesh kah fundi ose nuk je fare me të gjallët,  të vlerësohesh realisht si njeri i karakterit të fortë, njeri i përcaktimeve...

Meti Rexhepi: Një litar kambane

avujt që  lëshoje nga brendiadiku do t`i hidhte  ekologjiaprej nga i ardhkan teshtimatneurozat vetëtimat  shkreptimat*fjalamanët përmbysnin kontejnerët e mendjes tyreu rrëshqitnin në gracka përgojimesh duke shtuar stoqe inertebridhje së toku dhe kundërmimin ua tumirje...

Kozeta Zylo: Lule mimozat e Shkollës Shqipe “Alba Life” në New York

Imagjinata ime në poezi, në çdo shkrim apo dhe heshturazi nuk kishte shkuar kurrë që urimin për 7 Marsin ta bëja nëpërmjet ekranit, nuk kishte shkuar deri tek pandemia, izolimi, por ja që kjo ngjarje ëshë e vërtetë…  Kjo mbyllje “hermetike” ndodhi vjet pikërisht kur ne të gjithë së bashku festuam me madhështi 7 Marsin...

Timo Mërkuri: Lezetet e Lunxhërisë

I-Duke parëvallen e kënduar lunxhiote, mahnitesh me ‘tëdhe  bindesh që kjo krahinë ka shumë e më shumë lezete se sa na thotë kënga shoqëruese “Lunxhëri plot lezete/Ç’bukuri ke mbi vete”. Në fakt kjo valle dhe kjo këngëjanë  lezetet e para të Lunxhërisë që sheh në momentin kur je spektator i saj...

Sinan Gashi: Katër shkrimtarë me pseudonime të shumta

Fjala pseudonim është me prejardhje greke: pseudo – shqip rrenë dhe gr. onoma – shq. emër, pra është emër i trilluar ose mbiemër që letrarët ose krijuesit e ndryshëm i vejnë vetes, dhe si të tillë mësyjnë fushat e artit.Kemi raste kur mashkulli përdor për pseudonim emër femre, që...

Viron Kona: Kumria

Sot në xhadenë para shtëpisë,dergjej pa jetë një kumri `,krahapur e tëra, ish shtrirë,rreze dielli i binin në sy. Ish një kumri paqësore,që Ditën e Verës lajmëronte,me këngët e saj të zgjedhura,mëngjezeve këndshëm na zgjonte...

Meti Rexhepi: Bulëzat

u shkri qiriu i Mu Raitpakës  para  bulëzave të  reja të stinësi mbylli bulëzat e fletëve  dhe  tash  lypinafshin e penës të çilenmbi kupa poleni prej thimthash të grerëzëskapitujt i mëkuan grackat e lules e të bletës*qindra pickime turinjve syve në një zgorre lisikosto e tundimit të mjaltës ngriti në vertikaleariun  mbi...

Eshref Ymeri: Një nismë me vlera të çmuara e poetes Armela Hysi

Poetja, shkrimtarja, përkthyesja e librave për fëmijë dhe redaktorja, zonja e nderuar Armela Hysi, e cila punon dhe jeton familjarisht në Athinë, pati përgatiur dhe çuar në shtyp librin mjaft interesant “Antologji letrare”,me titull “Merr një varg dhe eja”,të cilin, para pak kohësh, pra, pas Vitit të Ri...

Shefqet Dibrani: Ringjallje dhe shenjtërim?!

Në vitin 2014, mësuesi dhe intelektuali Abas Fejzullahi, që jeton në qytetin Solothurn, në Zvicër, më ofroi dorëshkrimin e “Ditarit” të Xhemajli Berishës, të cilit i jam shumë mirënjohës. Ky shënimi kritik, qe planifikuar për ta shoqëruar botimin e Ditarit, i cili me sa di nuk është publikuar kurrë...

Ndue Ukaj: Ta kujtojmë sot poetin e amshueshëm, Martin Camajn

Ta kujtojmë sot poetin e amshueshëm, Martin Camajn, i cili para 29 vjetëve kaloi në amshim.Camaj asht poet që lexuesin e magjeps dhe vargjet e tij janë një gurrë e pashterrshme freskie shpirtnore.Populli shqiptar i drobitun, sot ka nevojë ma shumë se kurrë për...

Luan Kalana: Books lover - Poetic love

Squeeze the memory on the paper like a lemon,to extract juice, honey or ointment for wounds,as a mother when she gives milk to a child with tears, ...to make love poems for the whole world ..To give friends a will estate,for himself poor nothing on the cards, ownershiptried to find the needle in the straw...

Gëzim Loka: Qëndrestar si mali i Kunorës

Qëndrestar si mali i KunorësGen e asht e shpirt lurianiDjalë i fjalës dhe i besësJurgen Lura, Jurgen Vladi. Në Amerikë ku ndale hapinThirre ti muzat shqiptareLurën që ta rriti shtatinBukuri e trojeve ametare...

Albert Zholi: Gratë shqiptare, heroina dhe të sakrificës

Flasin Irini Qirjako, Liliana Kondakçi, Lili Cingu, Margarita Xhepa, Alida Hisku, Myfarete Laze, Elsa Xhai dhe Ela TaseGratë shqiptare, heroina dhe të sakrificësNga Albert Z. ZholiNjë ditë e veçantë sot.Një ditë me një histori të rrallë.Sot është 8 Marsi, e njohur nga të gjithë si Dita Ndërkombëtare e Gruas e në Shqipëri...

Puntorie Muça Ziba: Dy poezi nga vëllimi poetik Koha e qershive

Kë ta fyej sotkë ta pështyjme thonjë gaforreshkë ta grith,ca janë bërë lepuje ca na mbetenarinj dinjitartë palatuartë babëzitur,dyst i shikojnëshpatijet malitpër një rrisk fronipër aromë bajameshtë pjekura.Pluskojnëstrehët dydirekëshe,varfanjaku i grymosurmerr arratipërvidhet dhe platitet...

Kozeta Zylo: Lamtumirë Agim Krajka!

Me hidhërim e morëm ikjen drejt parajsës të kompozitorit, artistit të shquar Agim Krajkës , “Nder i Kombit”.Brezi im është rritur me këngët e muzikës së lehtë të kompozuara nga mjeshtri Agim Krajka.E kush nuk i mësonte dhe këndonte këngët e Agim Krajkës, shumica e tyre u bënë hite.   Sa herë...

Kalosh Çeliku: Shteti “përbashkët” me Covid-19

Miq, kur na vinin në KatundPorta, e hapur krah më krah.Edhe, kur iknin: Nana u jepteI përcillte me kulaç Katundi:Mollë. Dardha. Ftua KopështiNuk përcillte miq: duarthatë. Unë, e vazhdoj traditën e tyreI pres miqtë në Shtëpi. Përcjell:Dihet, sipas traditës shqiptare...

Brahim Avdyli: Klithjet e alpeve nëpër kohë

Ishte një kohë shumë e vështirë. Edhe më të vështirë e bënte jeta, kur nuk mund të shkruhej me fjalë. Sikur neve na qe lëshuar një ordi e reve të zeza, e ardhur prej armikut, mbi Shkelzen të Gashit dhe në Rrafshin e Dukagjinit, si me breshër e vetëtima, të ringjallura nëpër ato vite të tmerrshme. Ne, po i jepnim...

Cikël poetik nga Fatmire Duraku

Mbi lumë ura e vogëlUnë kthehem hijes që ik pema jonë e madheme degë të vjetrambi gurët e kullës e kulla mbi vetmi as unë s`jam më atys`je më as ti kush do ta çelë derënt`i ujisë lulet e ëndrrës sonë...

Kozeta Zylo: Lamtumirë Kujtim Gjonaj, “Mjeshtër i Madh”

Me lot në sy e pritëm lajmin e ndarjes nga kjo jetë të regjisorit të shquar Kujtim Gjonaj “Mjeshtër i Madh”.  Tronditës ishte e-maili që mora nga mikja ime, shkrimtarja e mirënjohur Laureta Petoshati e cila më ngushëllonte për vdekjen e Kujtim Gjonaj një figurë elitare e artit.Mikja ime e penës nga Vlora...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora