E hene, 04.03.2024, 01:29 AM (GMT)

Kulturë » Kozeta

Kozeta Zylo: “Echoes from Iliria”, Echoes from Parashqevi Simaku

Parashqevi Simaku është nje artiste e rrallë që edhe pse ka kohë pa dalje në publik, të ngacmon kujtesën dhe vjen me një jehonë flladitëse shpirtërore dhe të frymëzon për të shkruajtur dhe pë ta kujtuar me plot respekt, por mbi të gjitha me dashurinë si artdashëse e saj.Ajo erdhi nga një qytet i vogël i Shqiperise, Kavaja...

Kozeta Zylo: Sytë e Nënës m’u bënë dritë…!

Streha ime, strehë e ëmbël,Erdha sonte nëpër ëndërr,Aromë mora tek saksitë,Sytë e Nënës m’u bënë dritë…! Hapa portën me ngadalë,Dhe në gjunjë rashë përdhe,Një këngë labe e pikëlluar,më prishi ëndrrën, për atje...

Kozeta Zylo: Besnik Hoxha - Fisi Hoxhaj, Arrëz e Madhe

Arrëza e Madhe e Tepelenës një vend i lashtë, ku burrat kanë ditur të bëjnë historinë e lavdishme.  Arrëza gjithmonë ka qenë në fokusin e penës dhe të shkrimeve të mia për shumë e shumë arsye.  Ajo që më qëndron si kurorë manushaqesh naimiane është lidhja e dashurisë sime të pastër me djalin e Zylajve dhe që vazhdon të jetë si uji ...

Kozeta Zylo: Lamtumirë pedagogu im dhe shkrimtar i shquar Musa Vyshka!

Me dhimbje të madhe e mora lajmin e kobshëm për ndarjen para kohe nga jeta të profesor Musa Vyshkës, që çuditërisht në kujtesën e studentëve ai ngelet siç ka qenë i ri si në vitet, kur na ka dhënë leksionet e letërsisë shqipe.Kam qenë e privilegjuar dhe me fat të mbaroja studimet e larta në Universitetin “Aleksandër Xhuvani” në Elbasan...

Kozeta Zylo: Në Kepin e Rodonit, në Kishën e Shna Ndout si pranë Zotit

Ecim përmes Gjirit të Lalzit në Durrës, i cili është qyteti i dytë më i populluar i Republikës së Shqipërisë. Është nje pamje magjike të vozitësh gjatë bregut shqiptar të detit Adriatik ku sheh grykëderdhjet e Erzenit dhe Ishmit në cepin juglindor të tij.Megi Gjoni anëtare e stafit te TV “Alba Life” nje vajzë e...

Kozeta Zylo: Bisedë me zonjushen Ema Hila, garuese për Miss Shqipëria 2023

Ema Hila është një shqiptaro amerikane me banim në Florida.  Ajo është 17-vjeçe dhe po merr pjesë në Konkursin “Miss Shqipëria” 2023.Si një anëtare aktive e Diasporës natyrshëm ndihem krenare që këto bija shqiptarësh dhe pse rriten në Amerikë shkojnë në rrënjët e tyre dhe nuk i harrojnë kurrë...

Kozeta Zylo: UÇK-ja në gjyqin e turpit të shekullit 21

Nuk kam ndërmend të shkruaj qoftë dhe një paragraf se çfarë trishtimi më dha kur pashë sot nga ekrani im në New York vëllezërit shqiptarë të Kosovës, udheheqësit trima te UÇK–së në bankën e të akuzuarve në gjyqin special të Hagës, sepse ne se je shqiptar patjetër që ke ndjerë trishtim dhe dhimbje, dhimbje gjer në asht nga gjyqi i turpit të shekullit 21...

Kozeta Zylo: Dita e Pavarësisë së Shqipërisë në New York

Në mjediset e LiGreci's Staaten Restaurant në Staten Island, Komuniteti Shqiptaro Amerikan u mblodh për të festuar 110 Vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë.  Mjediset të rregulluara me simbolet e Flamurit tonë Kombëtar, kuq e zi e bënin dhe më festive këtë ditë të shenjtë Kombëtare.  Mbrëmja u organizua...

Kozeta Zylo: Përçarja dhe mosmirënjohesit, Kanceri i shoqërise shqiptare

Jam krenare që si media, si shkrimtare dhe gazetare kam sjellë në botime dhe në publik penat dhe aktivistët më të ndritur të Kombit, aktivitetet më të rëndësishme që ka organizuar Diaspora, vlerësimet dhe mirënjohjet pakufi për çdo mësues, prind dhe nxënës, si dhe me organizimet tona...

Kozeta Zylo: Në Udhën e Shkronjave Shqip drejt Washingtonit

Fillimi i shkollave shqipe çdo shtator nëpër New York dhe në Online natyrshëm ka vështiresitë e veta për pajisjen e nxënësve me librat e abetares, gjuhës shqipe dhe lëndëve të tjera plotësuese.  Ky merak i madh sidomos për themeluesit dhe mësuesit shpesh herë është gërryes, por kur je këmbëngulës dhe...

Keze Kozeta Zylo: Një kurorë ulliri në kulturën kombëtare

Libri “Panteoni i Mirënjohjes Përmetare” me autor Shefqet Saliu është manushaqez naimjane, është shkëndijë e diellit dërguar nga “Fron i lart’ i Perëndisë” për të gjithë lexuesit e vëmendshëm që e duan këtë vend të bekuar.Përmeti është i mahnitshëm, është det i gjerë dhe i thellë ku...

Kozeta Zylo: Çështja e Pazgjidhur Çame së shpejti në Kongresin Amerikan

Në restorantin “Cello” në Staten Island Liga     Qytetare Shqiptaro Amerikane me Presidenet ish Kongresistin me origjinë arbëreshe Joe DiGuardi në bashkëpunim me organizatën “Rrënjët Shqiptare” organizuan darkë Kongresi për Çamërinë: “Çamëria Congressional Dinner”.Darken për çështjen e Çamërisë...

Kozeta Zylo: Gjenerali Clark u takua me komunitetin shqiptar në Staten Island

Komandanti Suprem i NATO-S, Gjenerali Clark, Heroi i Kosovës që i vuri kufirin tek thana kucedrës ballkanike sllobodan milloshevicit u takua sot të dielën në Staten restaurant në Staten Island me Diasporën Shqiptaro Amerikane.Gjenerali Clark shoqërohej nga bashkëshortja e tij fisnike Gertrude Kingston...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora