E marte, 23.07.2024, 09:15 AM (GMT+1)

Search by date: 7/6/2024

Pëllumb Gorica: Buzë liqenit, në qytetin e Lazgushit

Sa herë udhëtoj drejt Ilirisë së Poshtme më zgjohet e më madhohet ajo grimca e kënaqësisë me shpejtësi e ngutje marramendëse për t’u kthyer në ortek kënaqësie. Një dëshirë që e kalon edhe forcën e pasionit.Është Verë dhe ka shumë lëvizje njerëzish me autovetura, furgonë, autobusë...

David Bellos: Nekrologji për Ismail Kadarenë

Ismail Kadare, i cili ka vdekur në moshën 88-vjeçare, ishte shkrimtari më i njohur shqiptar i brezit të tij dhe të gjithë të tjerëve, dhe një nga romancierët më të shquar evropianë të kohës sonë. Ai lë një vepër kaq të madhe sa Komedia Njerëzore e Balzakut, po aq të paepur në kritikën...

Sabile Basha: Çlirimi i Kosovës dhe kërkesat e ilegales shqiptare deri më 1999

Çështja e Kosovës, e cila gjatë regjimit komunist paraqiste një problem “të zgjidhur” nën hijen e propagandës jugosllave paraqiteshin se çështjet nacionale ishin zgjidhur përfundimisht, por, në fillim të viteve të 90-ta nisën të kalojnë kufijtë e ish-Jugosllavisë dhe të marrinë dimensionin e një problemi, që kërkonte...

Ndue Dedaj: Kukës, një kafe me shkrimtarin Petrit Palushi

Petrit Palushi është njëri ndër romancierët më të njohur bashkëkohorë të vendit. Jeton në Kukës dhe kësisoj ai është mikpritësi i shkrimtarëve në këtë qytet prej tridhjetë vitesh. Ka pritur Ismail Kadarenë, Ali Podrimjen, Rexhep Ferrin, Vath Koreshin, Frederik Rreshpjen, Ramadan Musliun...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora