E diele, 25.02.2024, 10:10 PM (GMT)

Kulturë » Berisha

Sejdi Berisha: Shëngjini, Lezha dhe eksodi kosovar

Duke udhëtuar në Rrugën e Kombit  me mikun tim dhe krijuesin T. Bezhani, që kishte kohë që kishim planifikuar t’i kalonim dy-tri ditë në Shëngjin, gjithnjë isha i preokupuar se si do ta filloja dhe si do ta përfundoja një shkrim nga kjo “vizitë”, sepse, ndoshta siç edhe dini...

Sejdi Berisha: Monolog te 'Blini i Poetit'

Pranë tejeJam duke t’i shikuar gjethet e verdhaQë nga vjeshta pak të kanë ngelurNë degët e praruaraMe fjalën e poetitMe dhembjet e njeriutMe lumturinëQë nganjëherë dot nuk arrihetE si t’ia bëjmë taniKur dimri s’na lë të jemi bashkëPo të rrija pranë tejeAcari m’i ngrinë duartE m’i skuq faqet e thata...

Sejdi Berisha: Perla të rralla të begatisë dhe të madhështisë së vendit

Kësaj radhe do të veçojmë disa begati natyrore, të cilat në shumë vende të botës gradualisht po zhdukën apo edhe po asgjësohen, e disa, nga dëmtimi që njeriu i shkakton natyrës edhe po shkatërrohen. Fjala është për resurset dhe begatitë ujore me të cilat disponojnë shumë qendra komunale të Kosovës....

Sejdi Berisha: Bisedë me krijuesin Neki Lulaj

Neki Lulaj, deri me tash ka botuar tetë libra: “Dardania ime”, “Zjarri i shpirtit” “Në kështjellën e përjetësisë”, “Balada e heshtjes”, “Vesa mbi gur”, “Trinomi i lirisë”- bashkautor me H. Qyqallen, “Bukuria e bekuar” dhe “Kodi i tokës”Disa  nga librat e tij janë përkthyer në gjuhën gjermane, angleze dhe në atë  rumune...

Sejdi Berisha: Letra e Nënës

Po e nis ta shkruaj këtë letërAty tek ajo kaçuba që prej viti ne vit po rritëtAty ku varri im është i stolisurMe emrin dhe mbiemrin timEdhe me vitin e lindjesEdhe me senën kur ika për në amshim...

Sejdi Berisha: Në vend të përkujtimit për profesorin tim, Ymer Muhaxherin

Dhe, këtë shkrim që po e shkruaj sot më peshën e shpirtit por edhe të respektit të veçantë, ma detyroi, profesori im, Ymer Muhaxheri, i cili u bë pjesë e jetës sime dhe e rrugëtimit tim rebel që në bankat shkollore në Gjimnazin, atëherë “11 Maji” në Pejë. Profesor, shkurt: ishe, mbete dhe do...

Sejdi Berisha: Fillimi i një drame të re për jetën time...

Tash u rrita, u bëra për shkollë. Pra, erdhi edhe fillimi i shkollimit. Të them të drejtën asnjëherë nuk ia vija veshin fjalëve për shkollimin, për klasën e parë, edhe pse motrat përpiqeshin të më inkurajonin, të më jepnin dëshirë e vullnet për mësimin. Por, nuk kisha ide se çfarë do të thoshte një gjë e tillë. E di se motra më thoshte se ishte...

Sejdi Berisha: Pesha e madhështisë së afërsisë mjekësore

Sa herë e përgjithmonë është thënë e vërtetuar se niveli i mbrojtjes shëndetësore të një kombi është bazamenti që gjithçka lidhet me zhvillimin e njerëzimit. Ky themel i artë shpeshherë ka qenë thembër e Akilit nëpër kohëra për njeriun dhe për kombin tonë. Një gjë e tillë edhe sot është...

Sejdi Berisha: Fenomeni i sfidave krijuese nëpër kohëra dhe pesha e vitit 2021

Krijimtaria letrare dhe krijuesi sikur janë themelet më të vjetra të njerëzimit. Dhe, nëse është kështu, atëherë pesha, roli dhe rëndësia e këtyre dy faktorëve, jo vetëm se janë domethënës, por janë ajo pasqyra dhe drita e njerëzimit. Mirëpo, është karakteristike, se krijuesit në shumë periudha kohore, mbase edhe gjithnjë...

Sejdi Berisha: Magjepse është kjo...!

Gjatë kam menduar a t’i publikoj apo jo këto vargje dhembjeje apo qesharake... Dhe tani, sikur më erdhi një urdhër nga mendja apo nuk di se nga kush që këtë këndim poetik t’ua prezantoj edhe si dhembje, edhe si diçka qesharake, edhe si ironi, për t’i futur të gjitha këto në një gotë lumturie në vend të ujit të freskët...

Sejdi Berisha: Sa më kishte marrë malli...

Të prita e të pritaNuk erdhe as me buzëqeshjeAs me pikëllimin e kohësE shekujt vinin e shkonin vetëmMe ledhatimin e atij parfumitQë dhembjet i josh 2.Të prita e të pritaKisha shpresë se do vishDhe do ma thuash vetëm një fjalë...

Sejdi Berisha: Pse ike Fatmir Bajraktari, ti Frenk Sinatra i Pejës

Nganjëherë mendoj por edhe hidhërohem, se jeta m’i ngjanë deteve të trazuara, dhe kur është kështu, ajo shndërrohet në dhembje të pashuar, që njeriun e bënë të vuaj edhe kur është i lumtur, të qaj edhe kur këndon, dhe pastaj, para vetes të dalin shumë gjëra që rëndojnë e...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora