E hene, 27.05.2024, 06:43 AM (GMT+1)

Kulturë » Mërkuri

Timo Mërkuri: Në datëlindjen e Natasha Lakos

Poezia "Në datëlindjen time"e Natasha Lakos kategorizohet si poezi lirike e mendimit, me elemente të reflektimit dhe të momentit të frymëzuar, ndonëse  ajo përmban ndjenja të forta personale dhe një ton emocional, që është karakteristikë e poezisë lirike. Poetja shpreh ndjenjat e saj...

Timo Mërkuri: Një Ditë e Natashës Lako

Poezia "Një Ditë" e Natasha Lakos përfiton një vëmëndje të veçantë si për temën dhe formën e realizimit, ashtu dhe për faktin se: ndonëse e shkruar dhe botuar në vitin 1979 në Revistën Nëntori (prej nga e publikoi së fundmi Petro Mejdi nga koleksionet e tij), ajo nuk është përfshirë në asnjë përmbledhje...

Timo Mërkuri: Moderniteti i vonuar i Natasha Lakos

Poezia "Druaj" e Natasha Lakos shpalos një vizion të thellë dhe të ndjeshëm të përjetimit njerëzor nëpërmjet imazheve të holla dhe të ngjashme me piktura, ku përdorimi i tyre (imazheve) të detajuara si "buzët", "lapsi", "kandili" e "pasqyra" krijojnë një peisazh emocional për lexuesin...

Timo Mërkuri: Tre poetë - Niko Kacalidha

Poezia "Hënë mitare njëzet vjeçe" e Niko Kacalidhës shfaq një tërësi emocionesh të heroit lirik në një çast intimiteti, duke i shprehur ndjenjat me metafora dhe imazhe sa të bukura aq dhe të misterëshme. Qysh te titulli "Hënë mitare njëzet vjeçe" poeti kombinon elemente artistike dhe realiste...

Timo Mërkuri: Modernizimi i simbolikës së Odise Kotes

Poezia "Sheh ëndërr një dëshirë" është krijim që shpalos një ndjesi të thellë artistike dhe psikologjike. Qysh në nisje, ajo pasqyron një peizazh të mbuluar nga dëbora e bardhë, një imazh i cili nënkupton një pamje të pastër, por edhe një ndërprerje, apo “fshehje” të qetësisë.  Kjo pamje ka një paraqitje të ndjenjave...

Timo Mërkuri: Vullkani Donika Dabishevci

Poezia "Vullkan" e Donika Dabishevcit shfaq një ndjenjë në dukje thellësisht personale dhe me intensitet emocional që “imponon” një lexim të vëmendshëm, pavarësisht  buzëqeshjes që të çel qysh në vargun e parë. Realisht ndjenjat që shpallen në poezi, pavarësisht formës personale të shprehjes janë ndjenja universale që mund të përjetohen...

Timo Mërkuri: Modernizmi i simbolizmit i Natasha Lakos

Poezia "Rri dhe dëgjoj hapat e tua" e Natasha Lakos paraqet një portret emocional të një individi që ndien ndikimin e një tjetri në mënyrë të thellë dhe në heshtje, duke përjetuar ndryshime të rëndësishme në botën shpirtërore të tij. Si zakonisht në krijimtarinë poetike të Lakos “subjekti” i poezisë është...

Timo Mërkuri: Tre poetë - Sadik Bejko

Është interesante poezia "Dashuri" e Sadik Bejkos sepse: megjithëse e shkruar në kohën tone, madje me një sfond poetik tradicional, ajo jo vetëm që është një poezi moderne, por mund të shihet si pjesë e tranzicionit midis poezisë moderne dhe asaj postmoderne...

Timo Mërkuri: Tre poetë - Natasha Lako

I-Ajo që bie në sy te poezia “Dashurinë tënde shkruaj” e Natasha Lakos është fakti se:  kjo poezi, ndërsa  është një shprehje e dashurisë nga ana e heroit poetik, në asnjë fjalë apo varg nuk le të nënkuptojmë se ky është hero apo heroinë. Fakti që poetja nuk specifikon këtë detaj i jep...

Timo Mërkuri: Ikja si triumf i jetës

Qysh në leximin e parë e ndjen se poezia "Tuj  ikë dekës" e Donika Dabishevcit është një poezi moderne me kuptimshmëri të drejtpërdrejtë, por kjo, jo për shkak të dialektit dhe melodicitetit të saj se sa për aspektin tematik, ideor dhe stilistik , të cilat bëjnë që ajo duket si një degë lisi epik që është zgjatur në kohën tonë...

Timo Mërkuri: Ëndrra që qan nën qerpikë

Ndërsa po lexoja poezinë "Nën qerpikë më ka mbetur një ëndërr” të Natasha Lakos s’di pse në kujtesë më vezulloi një tjetër brilant poetik i saj ku përmenden lotët, madje dhe një borë që po shkrinte, pikërisht poezia :”Nuk më le bora që të shoh” me vargjet e çiltëra gjer në naivitet:  “Nuk më lë bora...

Timo Mërkuri: Qytetërimet e tjera të Natasha Lakos

Poezia "Dhe qytetërime të tjera" (“Lëkura e ujit” Toena 2004, f. 192) e Natasha Lakos është tepër interesante dhe e veçantë, madje e parë dhe brenda krijimtarisë së saj, jo pse mund të interpretohet si  simbol i mungesës së lirisë dhe imponimit të bindjeve, por për faktin se porteti poetik i heroinës të sjell para syve portretin fizik e shpirtëror të...

Timo Mërkuri: Numërat e dashurisë të Musa Ramadanit

Kemi folur për poezinë e poetit  Musa Ramadani dhe qasjen e saj me  rrymën abstrakte në poezinë moderne, por njohja me poezinë e tij “Dashuria nëpër numra vizuelë” ishte pëër mua një befasi më vete, pasi kjo poezi eksploron ndjenjat e dashurisë përmes një strukture numerologjike, ose e thënë ndryshe shpreh udhëtimin e dashurisë...

Timo Mërkuri: Aktualiteti i simbolit

Ajo që të bën përshtypje te poezia "Kuaj Troje" e Odise Kotes është theksimi se "Zjarrin e vuri Kali i drunjtë në Trojë" dhe nuk përmendet fakti se ishin grekët ata që e dogjën Trojën. Nisur nga kjo duhet të shohim se poezia mund të përdoret për të shprehur mesazhe dhe për të sjellë një kuptim më të gjerë...

Timo Mërkuri: Poezia që pikoi nga shpirti i Musa Ramadanit

Poeti Musa Ramadani nëpërmjet poezisë "Historia e pikës sime" shfaq një udhëtim historik të asaj që ai e emërton pikë,  mirëpo mqse ai flet si subjekt poetik, si i tillë nuk përfaqson individin, ndonëse në poezi shprehet në formë individuale. “Pika”, si një subjekt poetik, është një brez njerëzor, një etni, një popull, është vetë Kosova...

Timo Mërkuri: Epidemia Demosteniana e Musa Ramadanit

Qysh në leximin e titullit “Epidemia e quajtur Demosteniana” e poetit të shquar kosovar Musli Ramadani sjell në kujtesë  oratorin e famshëm të  Greqisë antike Demostenin, fjala e të cilit në Agora të Athinës disa herë i ka dhënë drejtimin zhvillimit historik këtij qytet-shteti. Në informacion për lexuesin sqarojmë se: Agora...

Timo Mërkuri: Poeti me Flatra

Duke lexuar poezinë e Preng Maca “Flatrat” kushtuar poetit Agim Spahiu mu kujtua legjenda e Dedalit dhe Ikarit, babë e bir, që të mbajtur rob nga Minotauri në labirinthin e tij të famshëm,  për të shpëtuar ndërtuan krahë si të zogjve dhe u ngritën në fluturim, por Ikari, si një djalosh pa përvojë, duke ju gëzuar lirisë së fituar papritur...

Timo Mërkuri: Mbaroi poeti, shkrimtari dhe studiuesi Dr. Bardhyl Maliqi

Informohemi nga familja se sot në orët e para të mëngjezit mbaroi në një spital të Tiranës nga një sëmundje e zemrës poeti, shkrimtari dhe studiuesi i letërsisë Dr. Bardhyl Maliqi.Bardhyl Maliqi u lind në qytetin e Konispolit më 19 Korrik 1955.Punoi ndër vite si mësues i gjuhës dhe letërsisë, psikolog...

Timo Mërkuri: Pritja e Natasha Lakos

Qysh në leximin e titullit të poezisë së Natasha Lakos “Të presim dhe pak” normalisht  duhej të më vinte ndërmend ndonjë këngë e viseve të mia, psh. kënga “Të prita mike pse s’erdhe”, por s’di pse  qysh në vargjet e para të saj ndjeva një qasje me dramën "Duke pritur Godonë" të Samuel Beckett...Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora