E marte, 23.07.2024, 09:26 AM (GMT+1)

Search by date: 7/8/2024

Andreas Dushi: Një udhëtim drejt takimit të parë me Kadarenë

Teksa qetësia e disa kodrave rrethonte ceremoninë e varrimit të Kadaresë në Tufinë dhe flamuri i shtruar përmbi arkëmortin e tij i dorëzohej heshturazi zonjës Helenë, m’u ndërmend një ditë e pak muajve më parë. Po shoqëroja Kadarenë në një ecje kodrave të liqenit dhe, pasi u lodh nga e ecura, ulemi pak, tha, në një stol...

Çmimi italian ndërkombëtar ‘’Camaiore’’ i jepet poetit Visar Zhiti

Është i njohur çmimi letrar ndërkombëtar, që jepet ndër vite në Itali, “Camaiore - Francescco Belluomini”, ndër të rrallët e këtij lloji, kushtuar t?r?sisht veprave m? të mira poetike, të shkruara në italisht apo të p?rkthyer në gjuh?n italiane.Janë nderuar me këtë çmim Shenjt?ria e Tij  Papa Carol Wojtyla, poeti rus Jevtushenko...

Frank Shkreli: Edhe të mundur ata triumfuan mbi të keqen

“Ata”, idetë e të cilëve triumfuan kundër së keqës, ishin mijëra e mijëra të pushkaktuarit, të persekutuarit, të burgosurit e të përndjekurit, të vuajturit nepër kampe komuniste të përqendrimit, me dekada, siç ishte Kardinal Mikel Koliqi.  I dënuar tri herë për pothuaj 40-vjet burg...

Saranda Iseni: Letër ngushëllimi me vlerësime dhe kujtime

Pak ditë më parë pushoi së rrahuri zemra e intelektualit, personalitetit dhe shkrimtarit shqiptar me famë botërore, Ismail Kadare.Të madhin Kadare pata fatin ta takoj një herë të vetme me plot madhështi në Tiranë. Nëse nuk gaboj, ka qenë tek kafeneja e tij e preferuar Juvenilja. Ishte një takim i dëshiruar dhe historik...

Edison Ypi: Don Kishoti i Backës

Të shkosh në Backë nga Çorovoda, është normale, por jo interesante, jo eksituese.Të shkosh në Backë nga Vithkuqi, ai është udhëtim aventuresk, kavaleresk.Në Maliq, ku kthen për Klocë, një tip me thes në sup më tha se rrugë nga Vithkuqi për në Backë nuk ka. Nuk e besova...

Timo Mërkuri: Muzikaliteti i poezisë

Folëm për melodicitetin e poezisë “Letër kontinentale” të Natasha Lakos te shkrimi i mëparshëm, por ndërkohë na duhet flasim për muzikalitetin e saj, duke sqaruar paraprakisht se: Melodiciteti dhe muzikaliteti janë dy koncepte të lidhura ngushtë në poezi, por ato kanë nuanca të veçanta që i dallojnë nga njëri-tjetri...

Blerim Latifi: Ismail Kadare - Dy kataklizmat e Kosovës

Janë shkruar mijëra libra për dramën e Kosovës të vitit 1999. Por asnjëra prej tyre nuk e kapë thelbin tragjik të kësaj drame ma fuqishëm se teksti i Kadaresë në fund të librit të tij "Ra ky mort e u pamë". Krahasimi i spastrimit etnik të Kosovës me kataklizmën gjeologjike të saj në parahistori, e bën këtë tekst të paarritshëm...

Ndue Ukaj: Cila ishte lënda e kujtesës së popullit shqiptar?

Pyetja është e tmerrshme dhe përgjigja është po aq e pështjellët sa rrugët e një qyteti të panjohur në një natë kur zotëron mjegulla. Kjo pyetje është një therë e tmerrshme në zemrën e historisë shqiptare, i cili ndonëse pranohet botërisht se është popull i lashtë i Europës, lëndën e kujtesës s’e ka aq të kthjellët dhe aq të lashtë...

Sadik Bejko: Ishujt Kadare

Po dhe këtu më vijnë ngushëllime nga miq të përbashkët. Bota letrare vazhdon të jetë e tronditur. Dje më shkruante nga Athina poeti Niko Kacalidha: "I dashur Sadik, pershendetje, mik! Tani qe u qetesuam disi, duhet t’ishprehim njeri-tjetrit ngushellimet per Ismailin e madh i cili prej kohesh i perkiste pavdekesise...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora