E marte, 23.07.2024, 09:17 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: 1976/Ekzekutimi i inxhinierëve të naftës

E premte, 28.06.2024, 07:50 PM


Një vend që nuk vlerëson njerëzit e ditur, apo më keq akoma, i vret ose burgos, mbetet gjithnjë një vend i mjerë. Inxhinier Koço Plaku, me zbulimet e veta i dha vendit miliona dollarë fitime.

Pas sulmeve në plenume e aktive, dy procesesh hetimore-gjyqësore, tre persona ekzekutuan në Tiranë, ora 24.00 të datës 28.6.1976:

-Koço Josif Plaku, i vitlindjes 1929, nga fshati Hoçisht i Korçës.

-Milto Vasil Gjikopulli, i vitlindjes 1938, nga fshati Dhërmi i Vlorës.

-Andrea Kristaq Manço, i vitlindjes 1923, nga Bobshtica.

Dy të parët dënuar me vendimin nr.13, datë 17.5.1976 të Kolegjit Penal të Gjykatës së Lartë, në bazë të neneve 72, 73/1, 64/12 të Kodit Penal. I treti në bazë të vendimit nr.11, datë 17.5.1976 të Kolegjit Penal të Gjykatës së Lartë.

Nga tre të dënuarit foli vetëm Koço Plaku i cili deklaroi se nuk kishte qenë spiun dhe e priti vdekjen duke kënduar.

Në foto, Koço Plaku në gjyq(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora