E hene, 04.03.2024, 01:48 AM (GMT)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: 45-vjetori i ekzekutimit të Ahmet Hoxhës

E hene, 05.02.2024, 07:53 PM


Galeria e Spaçit, prej nga u arratisën dy të dënuarit në vitin 1978

Ahmet Manxhar Hoxha (12.2.1940-31.1.1979), nga Kolonja e Gjirokastrës u dënua tre herë nga regjimi komunist, në vitet 1958, 1963 dhe 1978, përkatësisht me 20, 25 vjet heqje lirie dhe me vdekje.

Herën e fundit u arratis më 10.10.1978 nga Reparti nr.303 Spaç së bashku me Sali Çakon.

Fjalët e tij të fundit ishin:  “Zoti prokuror! Unë dua t’ju them se ju si shtet nuk jeni në rregull. Mblidheni mendjen. Shqipëria është e ndarë në dy pjesë. Pjesa më e madhe ndodhet jashtë Shqipërisë nën Jugosllavi, kurse ju këtu po vrisni njëri-tjetrin. Unë e kam urryer këtë regjim që në fillim se është një regjim që ka ardhur në fuqi me gjak dhe prandaj nuk e dua. Kam qenë armik i këtij pushteti dhe i kësaj partie dhe jam armik i kësaj partie se ka ardhur në fuqi me gjak dhe me gjak e ka mbajtur, por edhe me gjak do mbarojë”.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Kastriot Dervishi: 100 vjet më parë, kur deputetët talleshin me Leninin Kastriot Dervishi: Më 3.2.1990 ndodhi vrasja e parë në kufi e vitit 1990 Kastriot Dervishi: Elsa Martinelli Gentiana Mara Sula: Të ekzekutuarit me vdekje gjatë diktaturës komuniste, sipas rretheve Kastriot Dervishi: Vrasja e Alush Lleshanakut Kastriot Dervishi: Letra që i dënuari Haxhi Baçinozi i dërgoi Nexhmije Hoxhës - Krimet tuaja s’ka sociolog dhe shkrimtar në botë që t’i përshkruajë Diktatori Enver Hoxha: Zogu dhe Fishta ishin shovinistë, na armiqësuan me jugosllavët, Kosovën nuk e duam Kastriot Dervishi: Deklaratë për atë që ndodhi në Shkodër, pas kryegritjes së Postribës. Vrasjet pa gjyq dhe torturat Kastriot Dervishi: 1226 të arrestuar për 4 muaj "lirie" Kastriot Dervishi: "Liria" e 29 nëntorit 1944 në Shkodër, edhe sheqeri kontrollohej Kastriot Dervishi: Shpronësime e burgosje pas 29 nëntorit 1944 Kastriot Dervishi: “T’i shqyenin me duart e tyre” Kastriot Dervishi: 'Zani i Atdheut' - Komunistët luftonin me flamurin e Rusisë Kastriot Dervishi: Shënimet e tollonaxhiut për delet dhe pulat e kooperativistit Kastriot Dervishi: 80 vjet nga formimi i qeverisë së Rexhep Mitrovicës Kastriot Dervishi: Arjan Kullakshi Kastriot Dervishi: Të deklasuarit si “spiunë të Sigurimit të Shtetit” Kastriot Dervishi: Pleqtë e burgosur, kundërshtarë të rrezikshëm të regjimit komunist Kastriot Dervishi: Anisa, vajza katër vjeçare që u vra në kufi në vitin 1990 Kastriot Dervishi: Të internuar në Tepelenë

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora