E shtune, 24.07.2021, 06:10 PM (GMT+1)

Frank Shkreli: Ecja Drejt së Djathtës – Dëshmi Morale dhe Mençurie

Libri më i fundit i autorit të njohur me banim në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Thanas L. Gjika, titullohet, “Ecja Drejtë së Djathtës – Dëshmi Morale dhe Mençurie” Botimet Jozef 2021, 372 f. Në këtë libër, autori përmbledh shkrime shkencore dhe publicistikë të viteve të fundit, që synojnë...

Vangjush Saro: Një bord më shumë s'e shpëton arsimin

Jo më larg se dje, pashë diku këtë fjali: “Zgjidhet Bordi i Akreditimit i Agjencisë së Sigurimit të Cilësisë në Arsimin e Lartë.” Duke e lëçitur lajmin e plotë me kureshtje, mësova se “ngjarja” në fjalë, është bërë me dije nga vetë Kryeministri, z. Edi Rama, që ashtu si paraardhësit e tij, ashtu si gjithë kolegët e tij në këto...

Kozeta Zylo: Takim bashkëpunimi me z. Mark Gjonaj

Pandemia boterore e izoloi njerëzimin dhe secili e ndjeu në mënyëën e vet shkatërrimin që po sillte Covid 19.  Në bazë të studimeve fëmijët, nxënësit, studentët e ndjenë dhe më shumë pasi izolimi pengon në shumë gjëra për të marrë dijet shkencore në të gjitha fushat…

Hasan dhe Lajde Blakaj: Vrella e Istogut vatër e kulturës dhe e arsimit

Vrella e Istogut një fshatë i bukur rrëzë bjeshkëve të thata ka qenë e banuar që në kohërat e lashta nga paraardhësit tanë Dardanë. Fshat i banuar pothuajse nga të gjitha fiset e mëdha me të njohura shqiptare. Po u gjende lartë në krye vreshtave ky fshat të jep pamjen mahnitëse sikur të ishte një lagje e shpatijëve te Prizrenit të bukur...

Gëzim Llojdia: Pse UNESCO i hoqi Liverpoolit statusin e trashëgimisë botërore?

Sipas gazetës :”The Guardian” shkruar nga korrespodenti Josh Halliday në veri të Anglisë   i cili jep një lajm tronditës ku UNESCO i ka hequr statusin e trashegimisë  botërore   Liverpulit.Ky ljam është edhe një apel  dhe dhimbje për shumë vende që po shkatërrojnë qytetet me ndërtimet e reja :” Organi i KB thotë se vitet e zhvillimi...

Gjokë Dabaj: Rama është kombëtarisht i detyruar

E. Rama, po them, është kombëtarisht i detyruar të flasë me A. Vuçiqin për krimet që ka kryer Sërbia në Shqipëri! Por, a po i quan E. Rama Prishtinën dhe Mitrovicën pjesë të Shqipërisë?!…A e quan një qeveritar i Dublinit Belfastin Irlandë apo Angli?! Një...

Kalosh Çeliku: Edhe këtë ''Kurban Bajram'' e përcolla me ''jemek bugari''

Nana ime me prejardhje nga familje me autoritet dhe e dëgjuar hoxhallarësh Zajazi në Kërçovë, që kishin studjuar edhe në Kairo (doktorë teologjie), kur e vizitoja në vendlindje nga shkolla e mesme “Zef Lush Marku” në Shkup si nxëns, i arratirur pas jetës natës diskoklubeve  me hitet e The Beatles, Led Zeppelin, The Roiling...

Fahri Xharra: Kush na e solli tradhtinë në kombin tonë

Një shkrim i posaçëm me mendime te ndryshme për atë që shihet në titull. Jemi njerzë të frustruar , jemi bashkëkohës të një kohe nëpër të cilën po lundrojmë pa e ditur të nesërmen . Kush na e solli këtë “dhuratë” të pasigurisë elementare fizke e financiare. A e kemi merituar ?...

Blerim Latifi: Njeriu që bashkoi emrin e Skënderbeut me emrin e Skënderajt

Burri që shihni në fotografi është Kadri Sinamati nga Kukësi, bashkë me familjen e tij, e cila gjatë regjimit komunist u persekutua deri në përmasa tragjike.Sinamati në vitin 1941 u emërua sekretar i nënprefekturës së Drenicës, e cila funksiononte si pjesë e Prefekturës së Pejës. Me të marrë detyrën, Kadri Sinamati...

Ndue Ukaj: Entuziazmi i turmave

Entuziazmi i turmave kurrë s' ka qenë e as s' do të jetë i shëndetshëm për shoqërinë njerëzore dhe as për demokracinë.Ky entuziazëm u shërben vetëm udhëheqësve egoistë, të cilët me çdo kush duan të fitojnë atë që Milan Kundera e quan pavdekësi ose ngarendja për të hyrë më çdo kusht në...

Brahim Avdyli: Prend Buzhala - Ani i ilirishtes

Leximi sot i një libri të veçantë të poezisë (post)moderne të lirikave, nga dymbëdhjetë vepra të tij poetike (12), i një autori shumë të njohur shqiptar dhe i veçantë, Prend Ndue Buzhalës, nga qendra e Republikës së Kosovës, nga Çabiqi i Klinës: zgjon kënaqësi të posaçme estetike. Ai jo vetëm se është krijues e poet i mirëfilltë...

Jahja Drançolli: Kosova sipas një atlasi të vitit 1689!

Në një cep të historisë së Kosovës antike sipas Atlasit të VM Coronelli-t i botuar në Venedik në vitin 1689. Në plan të parë këtu është Fushë Kosova (CAMPO CASSOVO), me theks të veçantë me fortifikatën e rrënuar të Veletinit, "Valetino ruin", e cila ndodhet në perëndim të Janjevës. Aty pranë shohim edhe kishën...

Emin Azemi: Shkrimtari Nasi Lera nderohet me çmimin ''Beqir Musliu''

Juria në përbëre Ibrahim Kadriu (kryetar), Sadete Tërnava dhe Emin Azemi (anëtarë), nga një listë me tetë emra të mundshëm, zgjodhën  sivjet për çmimin “Beqir Musliu”, shkrimtarin e njohur nga Shqipëria, Nasi Lerën, duke u mbështetur në një varg veprash të tij të botuara, me të cilat e pasuroi dhe vazhdon ta pasurojë letërsinë...

Fritz Radovani: Një luftë e rrebtë partizane

Një rastësi... Nga data 18 Korrik 1969 e deri me 18 Korrik 1985, kemi punue bashkë në një dhomë në fabriken e Pelhurave, me karikaturistin e njohtun Shtjefën Palushi, pra me të Ndjerin Tefë. Një periudhë jo e shkurtë dhe shumë mbresëlanëse për mue. Na ndau vetem vdekja shumë e parakohshme e Tefës (1943 – 1985). Ishte...

Fahri Xharra: Spiro Konda “pellazgu“, pse ra në harresë?

E po, të fillojmë, e thënjet e te huajve . “Kur them Te huaj, e kam fjalën për shkencëtare, publicist, diplomat, gazetar, dhe autor te profesioneve dhe etnikumeve te ndryshme, që kanë shkruar ose janë deklaruar për origjinën, etnokulturën, virtytet e shqiptareve etj. “Ajo që më motivoi më tepër të merrem me ketë temë...

Liri Pone Bele: Vitet e moshës

Thanasi, një burrë rreth të  65-ve, gëzonte respektin e gjithë banorëve të qytetit në profilin e arsimtarit si mësues matematike në disa shkolla 7-vjeçare e të mesme, deri në moshën e daljes në pension. Punën nuk e ndali, natyrisht jo me ritmin e mëparshëm, duke organizuar kurse tri herë në javë me nxënës të klasave...

Bardhyl Maliqi: Letër falenderimi Raimonda Moisiut

E dashur Monda, edhe ti ashtu si unë e ke përjetuar me dhimbje largimin nga jeta të mikut tonë të përbashkët poetit Petrit Ruka, ndaj ti ke ditur të përzgjedhësh për të përkthyer në anglisht nga krijimtaria e tij e begatë një poezie brilante, jo thjesht njerëzore, për mbresëlënëse,  që ngre një problem të madh social dhe që...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora